Bilgisayar hakkında aşırı paranoyak olmak

newodys

Decipat
Selam arkadaşlar. 6 ay önce bir laptop aldım ama şu an bir şey olur, bozulur, virüs girer falan çok korkuyorum. 1 ay önce virüs bulaşmıştı zar zor temizlemiştim (Şu an tam silindi mi emin değilim ama Kaspersky ve Malwarebytes temiz diyor. :D). Hatta virüs raporlarına rağmen hala endişeli gibiyim biraz. Bu paranoyaklık o virüs bulaştığı zamandan beri var. Laptoptan ufak ses çıkıyor ilgili konulara bakıyorum donanımsal bir sorun mu var diye, görev yöneticisinde tanımadığım bir program görüyorum, hemen bakıyorum ne olduğuna falan. Zaten forumda açtığım konulara baksanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ne yapmalıyım bu konu hakkında? Tavsiyeniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de vardı bu. Hatta sanırım bende önceden konu açmıştım. Bilgisayar yeni olduğu için oluyor, ayrıca virüsten bu kadar korkmaya gerek yok. Yani virüs girse bile sen bilgilerini güzelce saklayıp ve önemli verilerini bir yere koyduktan sonra virüs bulaşsa maximum format atarsın ve herşeye meraklanmayın yani her gördüğünüz şeye tıklamayın, indirmeyin gerisi pek önemli değil. İyi kullanıcıya anti virüs bile gerekmez.

Bende de vardı bu. Hatta sanırım bende önceden konu açmıştım. Bilgisayar yeni olduğu için oluyor, ayrıca virüsten bu kadar korkmaya gerek yok. Yani virüs girse bile sen bilgilerini güzelce saklayıp ve önemli verilerini bir yere koyduktan sonra virüs bulaşsa maximum format atarsın ve her şeye meraklanmayın yani her gördüğünüz şeye tıklamayın, indirmeyin gerisi pek önemli değil. İyi kullanıcıya anti virüs bile gerekmez.

İşe yarar :D

Her şeyden önce tedbirli davran. Tedbirli derken demek istediğim tıkladığın her şeye dikkat et. Bilgisayarımı 4 yıldır kullanıyorum ve 1 kere bile virüs programı yüklemedim Windows Defender yetiyor çünkü neye tıkladığımın ve nerelere girdiğimin bilincindeyim.

Her şeyden önce tedbirli davran. Tedbirli derken demek istediğim tıkladığın her şeye dikkat et. Bilgisayarımı 4 yıldır kullanıyorum ve 1 kere bile virüs programı yüklemedim Windows Defender yetiyor çünkü neye tıkladığımın ve nerelere girdiğimin bilincindeyim.
Hocam bir kez virüs kaptıktan sonra ben de bu kadar dikkat içerisine girdim. Girdiğim basit bir siteden bile virüs bulaşabiliyor çünkü.

Hocam bir kez virüs kaptıktan sonra ben de bu kadar dikkat içerisine girdim. Girdiğim basit bir siteden bile virüs bulaşabiliyor çünkü.
Girdiğiniz site ne tür bir site bilmiyorum ama site de herhangi bir yere tıklayıp indirme yapmadıktan sonra gerçekten zor virüs kapması. Onun dışında bilinmedik saçma sapan uzantıları olan sitelere girmemeye çalışın.

Girdiğiniz site ne tür bir site bilmiyorum ama site de herhangi bir yere tıklayıp indirme yapmadıktan sonra gerçekten zor virüs kapması. Onun dışında bilinmedik saçma sapan uzantıları olan sitelere girmemeye çalışın.
Olabildiğince korsan kullanmamaya çalışın tabii günümüz şartlarında kullanmamak mümkün olmasa da. Linklere tıklarken bilindik bir site olsa bile harflerine dikkat edin ı ve l gibi harfleri değiştirip site açabiliyorlar. Aklıma farklı bir şey gelmiyor önlemini al internette gezinirken dikkat et ve kafana çok takma virüs kaparsa da zaten format atmak kolay iş halledersin.

Olabildiğince korsan kullanmamaya çalışın tabii günümüz şartlarında kullanmamak mümkün olmasa da. Linklere tıklarken bilindik bir site olsa bile harflerine dikkat edin ı ve l gibi harfleri değiştirip site açabiliyorlar. Aklıma farklı bir şey gelmiyor önlemini al internette gezinirken dikkat et ve kafana çok takma virüs kaparsa da zaten format atmak kolay iş halledersin.
Hocam artık çok dikkatliyim zaten şuanki paranoyam önceki bulaşan virüs silinmiş midir. Kaspersky ve MalwareBytes virüs yok diyor ve kaynak kullanımı normal. Dert etmem gereken bir şey yok sanırım değil mi?

Geri
Yukarı