Bilgisayar hakkında bazı şeyleri yanlış mı biliyoruz?

Remous

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Arkadaşlar normalde masaüstü bilgisayarlar sınıfına açacaktım fakat tartışma yapılacağı için açmak istemedim. Bazı konularda forum olarak yanlışımız olduğunu düşünüyorum. Bunları listeleyeceğim. Düşüncelerim eleştiriye açık.
Not: Bu konuyu forumda ne gördüysem bilgisayarıma uygulamam ve çok zararını görmem küçük bir sebeptir.
1. Bilgisayar Temizliği:
Öncelikle en yanlış düşündüğüm konu bu. Bilgisayarı temizlemek. Sebebi ne diye soracaksınız. Listeliyorum:
  • Statik elektrik siz çarptığını hisssedemeseniz bile gidebilir ve sisteme zarar verebilir. Boşuna anti statik poşet ile parça satmıyorlar.
  • Bilgisayarda kondansatörler var ve emin olun bunların içinde voltaj kalıyor. Ben bilgisayarı kapatıp güç kaynağında kapatıp açma tuşuna basıyorum ve fanlar dönüyor. Yani siz açarak voltajı yeseniz dahi sistemde HER ZAMAN elektrik oluyor. Bu sebeple söküp taktığımız parçalara hoş şeyler olmayabilir. Hele güç kaynağındaki kondansatörlere doldurduğunuzda adamı zıplatır, o kadar voltaj var içinde.
  • Fanlar ile kapali iken oynamak ömrünü kısaltır.
  • Sebebini bilmediğim bir şekilde bu gün temizlediğim sistem fatal error (ölümcül hata) verdi. Sistemin parçalarını söküp taktım ve defalarca yaptığım bir işlemdi, ilk defa oldu. Sizde vermesin böyle hatalar.
2. Her Zaman Güncel Sürücü
Bu sözü de kesinlik yalanlıyorum. Arkadaş başıma ne geldiyse yeni sürücülerden geldi. DOĞRU SÜRÜCÜYÜ yüklememe rağmen ekran kartı bozuldu. Modeli R7 250. Sistem beyaz ekran verdi. Sürücüleri eskiye çevirince düzeldi. Zamanında ses sürücülerini de güncellemem sebebi ile ses gitti. Neden acaba?
3. Kapasitör Kalitesi
Arkadaşlar yapmayın etmeyin... Kapasitör dediğin dandik bile olsa kolay kolay bozulan bir devre elemanı değil. NORMAL ŞARTLARDA ben hiçbir kapasitörün voltaj dalgalanması dışında yandığında, patladığında tanık olmadım. Tamam ana kartta güç kaynağında en önemli elemanlardan, fakat ekran kartında ne kadar ıyi kapasitör o kadar iyi, verdiğim paranın hakkını verir demeyin... Dandiğini alın demiyorum tabii. Ama öyle canavar gibi overclock yapmayacak iseniz pek önemi yok. Zaten piyasadaki firmalar onu ayarlıyor. Zotac alsanız elinizde kalmaz yani.

Peki, şunu da diyeyim. Bendeki sistem 5 veya 4 senelik. Bu alete format atsam düzelmeyeceğini biliyorum. Sebebini siz söyleyin.
Ve bir bilgisayar... Babamın bilgisayarı. En az 6 senelik bir alet. 1 GB RAM, Win10, ekran kartı yok ve kıytırık bir işlemci. Bilgisayar saniyide piste kirde çalışıyor ve babam hiç temizlemedi, güncelleme yapmadı vb... Bilgisayar o donanıma rağmen benimkinden sağlam çalışıyor. Bu arada bilgisayarımda çok eminim virüs yok. Köküne kadar karıştırdım. Bilmediğim bir dosya yok, arka planda çalışan bir virüs yok. Zaten internetten bir şey indirmem de. O zaman bu alet neden bu kadar zayıf? Sürekli temizledim, 64 bit format attım, sürücülerimi güncelledim, kullanmadığım uygulamaları sildim. Sebebi belli! Her verdiği bir error da aletin performansı yerlebir oldu ve bu hatalar ya temizlediğimden yada sürücü güncellediğimden oldu. Zaten sürücüleri AMD güncelliyor, sistem bu mu diye soruyor ve doğru buluyor ona göre yüklüyor.
Acaba bunlar hep kapitalist düzenin oyunları mı?

Benim gibi düşünen başkaları da var:) Olayın daha doğru bir açıklaması:
Screenshot_2017-03-12-01-12-08.jpg

Bu olayın daha doğru bir açıklaması. Kısaca bilgisayarınızı en fazla senede 1 temizleyin, fazlası zarar emin olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru şekilde yapılırsa bir şey olmaz. Bilgisayarın içinde her zaman elektrik vardır zaten bunu herkes biliyor çünkü içinde elektrik olmasa BİOS saati ve ayarları her kapatıp açmada sıfırlanır, BİOS pili bu yüzden var. Günümüzde çoğu PCB'de statik elektrik koruması var ve bir kalorifer peteği yada kapı tokmağına dokunup üzerimizdeki statik elektriği boşaltmak zor değil. Teoriler güzel ancak saçma.

Teoriler güzel ancak saçma.

Saçma olan bir durum olduğunu sanmıyorum. Fakat özellikle Türkiye gibi bir yerde herkesin ana kartı yeni model değil, doğal olarak ta en küçük bir şeyde gitme ihtimali var... Ben öyle elini peteğe değdir gitsin kafasını pek mantıklı bulmuyorum açıkçası. Özellikle üstünüzde kazak tarzı bir şey var ise daha büyük sıkıntı. Eline plastik eldiven geçirirsen ayrı konu:p

Bunu yapacak insan önlem almasını bilir... Yeterince açıklayıcı gelmedi bana:ROFL:
Diğer dediklerim için düşünceleriniz nelerdir?

Belkide siz bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur? Sürücüleri güncellemek çoğu sisteme performans artışı sağlarken sizde neden böyle ters tepti acaba?

Belkide siz bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur? Sürücüleri güncellemek çoğu sisteme performans artışı sağlarken sizde neden böyle ters tepti acaba?

Yapmadığıma eminim:) Çünkü zaten ben yüklemedim, programa daha sonra hatırlat demiştim ama yüklemiş. Program AMD nin zaten, ismini unuttum:)
Onun dışında program zaten bileşenleri doğru olarak biliyor. Ekran kartını, işlemciyi falan doğru algılamış. Firmalar bazen sürücü çıkarırken hata yapabilir, zamanında Nvidia nın beta sürücüleri sayesinde yanan bir çok kart olmuş... Eski bir kart serisi idi, şimdi yapmaz o hatayı diye umuyorum:)
Onun dışında eğer benim gibi eski bir ana kartınız varsa onla da alakalı olabiliyor. Zamanında ana kartın çipseti eski olduğu için yüklediğim yeni ses sürücülerinden ses gitmişti. Eskiye çevirince düzelmişti.
Onun dışında ben genel olarak başarılı sürücü yükledim. Ha, performans artışı bariz şekilde gözlemlemedim. Ama zaten darboğaz yapan bir sistemde bunu söylemem saçma olur. Bu sebeple sürücü yüklemenin bana bir artısı olmayacaksa yüklemenin anlamı yok. Sizce?

Ekran kartı konusu bende de olmuştu. Son sürüme güncelleyince siyah ekranda kalıyorsu. Bilgisiyar açılmıyordu. Eski sürüme dönünce sorun yok. Fakat oda geçici çözüm. Windows 10 sağ olsun kendisi güncelliyor. Yine siyah ekran sorunu alıyorum. Yarışıyoruz artık o yüklüyor ben siliyorum.

Kimse size bilgisayarı açın temizleyin demez, diyemez. İşin doğrusu gidip yetkili teknik servislere verip doğru şekilde temizletmenizdir. Kimse size aksini savunamaz.

Forumda ya da günlük hayatta bilgili, deneyimli kişilerin size bu tarz önerilerde bulunmasının sebebi çevremizdeki teknik servislerin durumu ve güvenememiz.

Siz her şeyi doğru yaptığınızı zannetseniz bile doğru yapmadığınız bir şeyler olabilir. Ya da her şeyi doğru da yapsanız sorun çıkabilir. Bu, göze alarak bunu yapanın sorumluluğundadır.

Durumu sana şöyle özet geçeyim mağazadan gidip rastgele aldığın ekran kartıyla anakartın da sorunsuz çalışma ihtimali %100 değil. Bu konuyla ilgili da bir video bırakayım şuraya izlersin belirttiğim aralığı. (11:45-12:50)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı