Bilgisayar Hatalı BIOS Ayarı Sonrası Açılmıyor

kaancl3344

Hectopat
Yer
Mersin, Turkey
Daha fazla  
Sistemi yeni kurdum ve RAM 1333 MHz'de çalışıyordu. (RAM 3200MHz) dolayısıyla ben de saçma bir şekilde BIOS'a gidip sadece memory clock speed'i artırdım ve kaydetip başlat dedim. Bundan sonra hiçbir şey olmadı sadece siyah ekrandı ben de hatalı bir ayar girdiğimi anlayıp BIOS'u sıfırlamaya çalıştım ama ne denediysem olmadı. Kullanım klavuzundan Jumper kısmını buldum ve bu ikisini uzun bir süre temas ettirdim(Tüm hepsi elektrik kablosu çıkartılmışken yapıldı) ama nafile. Sonra BIOS pilini çıkardım yaklaşık 30-35 dakika bekledim hatta BIOS pili sisteme takılı değilken bile Jumper ile sıfırlamaya çalıştım ama olmadı ne yaparsam yapayım BIOS sıfırlanmıyor! Anakartım ASUS B450 PLUS ve işlemcim Ryzen 5 3600. Not: BIOS için ufak hoparlör takılı BIOS'tan hiç ses gelmiyor, eskiden başlatırken bir defa bip derdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortalama BIOS pilini çıkardıktan sonra 1 saat beklenir, bu süre değişebilir de. Bekledikten sonra, ramleri tek tek tak ve ayrıca ram slotlarına da ayrı ayrı dene. Slotlardan biri ya da ramlerden biri zarar görmüş olabilir. Anakart'a da zarar vermiş olabilirsin. Mevcut BIOS'un kuruluyken yaptıysan BIOS güncellemesi olmadan kabul de etmeyebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı