İnceleme Bilgisayar için DualSense ve nasıl kullanılabileceği

Satın alalı yaklaşık 3-4 ay oldu ve artık gerçekten yeterli deneyim edindiğime emin olduğum için artık incelemeyi yapayım dedim. Ayrıca dediğim gibi bu bilgisayar bakımından bir yorum.

Kutu İçeriği:
-
Kendisi
-Kullanım Kılavuzu

1654278276853.png

Bir tane de Type-C kablo beklerdim de yok.

Ben bu cihazı GameOver'dan yaklaşık 830 TL'ye almıştım. Ayrıca başlamadan önce söylemek istediğim bir şey var bu cihaz benim ilk DualSense'im değil. 2021'nin Ağustos ayında siyah model bir DualSense almıştım ve 2-3 gün sonra sol tetiğinin yayı bayağı gevşemişti bundan dolayı iade ettim. Peki neden yine satın aldım Mor ve diğer renkleri satışa sunulduğunda ürün kodunun sonunda A olan modellerin (Örneğin olanlarda CT1A ise olmayanlarda o kod CT1 diye bitiyor.) tetiklerinin yenilendiğini ve analogların drift probleminin iyileştirildiğini öğrendim ben de yine şans vereyim dedim ve aldım ve şu an kullandığım yeni mor kolda herhangi bir sıkıntı halen yok ancak alacaksanız kesinlikle garantili ürün alın. Hatta gördüğüm bazı insanların DualSense'i̇ bozulunca direkt yenisi ile değiştiriyorlarmış servis olarak. Eğer direkt değerlendirme kısmına geçmek istiyorsanız aşağıya inin.

Bilgisayarda kullanmak için yöntemler:

Native

- Kullanabileceğiniz birkaç yöntem var ilki direkt kablo ile bağlayıp destekleyen oyuna girip hiçbir ayar yapmadan oynayabilirsiniz. Hatta bazı oyunlar öyle iyi destekliyor ki Hem Adaptive Triggers hem de Haptic Feedback destekliyorlar. Ghostwire: Tokyo deneyimimi yazacağım. Tam liste içinse aşağıya fotoğraf koyacağım.

-Öncelikle Süper desteklenen oyunlarda AT ve HF için kablolu bağlamanız gerekiyor cihazı sonra çok uğraş yapmadan oyunun ayarlarından eğer varsa Trigger ve Feedback ayarlarını açmanız açtıktan sonra direk hiçbir sıkıntısız oynayabilirsiniz.

Steam (Steam-Input)

- Şimdi ise DualSense desteklemeyen oyunlarda kullanabileceğiniz yöntemler ilki Steam kontrolcüyü bilgisayara bağladığınızda (ister Bluetooth ister kablolu) Steam'i Big Picture modunda başlatıp ayarlar --> Kontrolcü Ayaları ve oradanda PlayStation desteğini açmanız böylelikle Steam-Input desteği olan oyunlarda sıkıntısız bir şekilde oynayabilirsiniz ancak çoğu zaman Xbox Layout'u şeklinde gözükür oyunlar bunun için bazı oyunlarda simge ikonlarını değiştirme ayarı var ancak olmayanlarda anca modla yapabilirsiniz. Ayrıca bazı nadir oyunlarda hem PlayStation hem Xbox hem de Generic Gamepad desteğini açmanız gerekebilir. Ayrıca kablosuz olarak kullanıyorsanız PS+ Üçgen cihazı uzaktan kapatır. Ayrıca Steam-Input DualSense'in jiroskopu da destekleyen bir özellik ancak sadece kendi oyunlarında CS:GO ve Portal 2 de gerçekten aktif çalıştığını gördüm onun dışındakiler için kendi ellerinizle veya önceden birinin yaptığı ayarları yapmanız lazım. Bunun için direkt Steam'de hazır ayarları olan kişilerinkini indirebiliyorsunuz.

- Diğer yöntem ise DualsenseX ve DS4Windows ikisi de bayağı benzer bir şekilde kullanılıyor ancak amaçları bayağı farklı önce DS4Windows'u anlatacağım.

DS4Windows

Öncelikle Ryochan'ın sürümünü indirmeniz gerek eğer eski DS4W varsa sizde büyük ihtimalle DualSense onda çalışmayacaktır.
-Cihazı bağladığınızda böyle bir menü gelecektir sizlere:

1654276308202.png

-Çok detaya inmeyeceğim buradan en sağda cihazın üstündeki RGB renkleri ayarlayabilirsiniz Profiles bölümünden de cihazın tuş atamasını ayarlayabilirsiniz. Dilediğiniz gibi örneğin üçgen tuşuna klavye tuşları da verebilirsiniz size kalmış ve en çok işe yarayan bir diğer bölüm ise Controls'ün sağındaki Special Actions bölümü bu bölümü kullanarak cihazın ne kadar pili kaldığını direkt uzaktan bağlantısınız koparmak için tuş kombinasyonları yapabilirsiniz. Ayrıca bu program sizin touchpadinizi mouse imleci olarak ta kullanmanızı sağlıyor acayip faydalı özellik bazen oyunda değilken uzaktan hemen PC'de kontrol edebilmenizi sağlıyor.

1654276480025.png

-Ayrıca Other bölümünde cihazın sanal olarak hangi cihazı taklit edeceğini de ayarlayabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi çok çok büyük birçoğunluğu öncelikle Xbox 360'ı tanıyacaktır.

-Ayrıca DS4Windows'un diğer acayip büyük bir artısı ise jiroskop desteklemesi ve diğer emülatörlerle aktif kullanabilmesi. Şu an kullanılan çoğu emülatör Cemu, Yuzu, RyujinX hepsi DS4 Windows'un jiroskop sistemine sahip ve aktif olarak kullanabiliyor yani eğer gyro isteyen emülatörlerde özellikle DS4W kullanmanızı öneririm.

DualsenseX (DSX)

-Şimdi ise DualsenseX'e öncelikle diğer uygulamalara göre bu sadece DualSense'e odaklanmış bir program ve bu programında özelliği ise DualSense'in tetiklerini kontrol etmek. Şu an 1.5 sürümü çıkmadığı için çok detaylı anlatmayacağım ancak programın basitçe amacı oyunlara mod yapıp bir Trigger sertliğini içeren Text Fİle yapmak böylece DualsenseX'den o dosyayı seçip desteği olmayan oyunlarda bile tetikleri kontrol edebilmek şu an birkaç oyunda bu mod var ancak daha hiç kullanmadım çünkü desteklediği oyunların çoğuna sahip değilim ve yerleri büyük. Ayrıca bunda DS4W'den çok daha iyi RGB ayarı var!

1654277176245.png

-Üstte gördüğünüz gibi bir sürü seçenek var kontrolcüyü kullanabilmek için ancak aralarından en iyi olarak önce DS4Windows sonra da Steam derim çünkü hala DualsenseX test aşamasında gibi. Artık lafı çok çok uzatmadan hem değerlendirmeyi ve Xbox mu bu mu tercih edilir sorusuna cevabımı yazacağım.

Değerlendirme kısmı:
- İlk olarak ben bu kontrolcüyü bayağı fazla oyunda denedim Zelda'sından God of War'a oradan Elden Ring'e vs. harici sadece bir oyunda sıkıntı yaşadım üstte dediğim tüm yöntemleri uygulasam da çalışmadı o da Sekiro: Shadows Die Twice idi ve araştırdığım kadarıyla bayağı fazla DualShock 4 ve DS kullanıcısı o oyunda sıkıntı çekiyormuş ben de pes ettim o kadar uygulama ile bile çalışmıyorsan diye ve bir daha bakmadım. Onun dışında hiçbir uygulamada sıkıntı çekmedim neredeyse hepsinde normal titreşim çalışı ancak herkesin beklediği AD ve HF sadece desteklenen oyunlarda çalışıyor. Batarya performansı olarak da baya yeterli süre gidiyor tam kesin hatırlamıyorum ama %70'den %10-15'lere 5-6 saat Elden Ring sonucunda gelmişti. Şarj etmek içinde Bilgisayardan değil de direk telefon adaptörünüzü kullanarak şarj etmenizi öneririm böylece boşuna çalışmaz ve daha hızlı şarj olmuş olur. Peki sonuç olarak;

-Çok güzel bir ergonomisi var tutunca bırakmak istemiyorsunuz.
-Jiroskop, touchpad özellikleri.
-Batarya içermesi.
-Çalıştığında HF ve AD Tamamen ayrı bir deneyim yaratıyor.

- Peki en çok sorulan soru olan Xbox mu veya Dualsense sorusuna cevabım benim için e tabii ki Dualsense olur. Bol bol daha fazla özelliği olan kontrolcü ayrıca garanti servisi de Türkiye'de müthiş olmasından dolayı sıkıntı bile çıksa DS'i tercih ederim ama Xbox alana da yanlış ettin vs. denmesini de kesinlikle saçma buluyorum. Çünkü Xbox'ın da en iyi ve en müthiş özelliği native desteğinin süper olması.

Ayrıca son demek istediğim şey ise Dualsense yavaştan yavaştan destek geliyor oluşu. Örneğin yakın zamanda cihazı güncellemek için PC'ye araç çıktı ve en son çıkan Ghostwire: Tokyo ve Death Stranding DE'de Dualsense'in HF ve AD'ye yer vermesi yavaştan destek geleceğini işaret ediyor. Ama ilginç bir şekilde God Of War'da HF ve AD'ye destek yoktu ama bunun nedeninin ise tam destek gelip kablosuz bir şekilde HF ve AD'ye destek gelince o oyunlara da ekleneceği sonucundayım. Fiyat kısmında da malum ekonomi ortada eğer gerçekten Gamepad için bu kadar bütçeniz varsa Dualsense'i alın ve kesinlikle garantili oluşuna dikkat edin! Genellikle beyaz sürüm ilk parti Dualsense hala patlıyor ortalıkta, aldıktan sonra ürün kodunun olduğu yerin sonunda A olması çok önemli.

Bu benim ilk kullanıcı İncelemesi ve aynı zamanda rehberimsi konumdu umarım başarılı ve çoğu sorunuza cevap vermişimdir. Eğer kaldıysa alta yazın.

Fotoğraf da koyayım dedim alta. İyi forumlar!

1654280212909.png
1654280242650.png

Merhaba hocam DualSense ile Xbox 9. nesil kontrolcü arasında kaldım. Şimdilik NBA2k oynuyorum herhangi bir bağlantı uyumsuzluk gibi sorun yaşamak istemiyorum. Sizce hangisi daha iyi olur fiyat konusunda ikisi de yakın bir birbirine.

Merhaba hocam DualSense ile Xbox 9. nesil kontrolcü arasında kaldım. Şimdilik NBA2k oynuyorum herhangi bir bağlantı uyumsuzluk gibi sorun yaşamak istemiyorum. Sizce hangisi daha iyi olur fiyat konusunda ikisi de yakın bir birbirine.

DualSense öneriyorum, daha düșük gecikmesi var ve DS4 Windows ile DualSense X ile oyunlardaki uyumluluk sorununu çözebiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı