Bilgisayar İçinden Gelen Ses

anıl.smsk

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, yıllardır takipçisi olduğum siteye ilk konumu açıyorum sürçülisan edersem affedin.
Bir ay kadar önce bir masaüstü bilgisayar toplama kararı aldım ve her zamanki gibi Technopat.net'den yardım aldım, bunun için teşekkürler.

Ancak geçen günlerde ekran kartımdan yük altında bobin vızıltısı-ağlaması (coil whine) sorunu olduğunu fark ettim, aldığım firmaya geri iade ettim geri gelmesini bekliyorum ufak bir moral bozukluğu yaşadım haliyle. Şimdi ise kasamın içerisinde birkaç dakika bir gelen bu ses ile kafayı sıyırmış durumdayım, büyük ihtimal normal bir ses ancak hem daha önce bu sese maruz kalmadığımdan ve en azından bir fonksiyonu var ise öğrenmek açısından böyle bir konu açmak istedim, yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden.

Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4. saniye ses seviyesi yükseltilince rahatlıkla duyulabilinir.
Sistem:
  • Corsair vs650 güç kaynağı.
  • MSI Z370-A PRO anakart.
  • Intel Core i5 8600K işlemci.
  • GIGABYTE GTX1070TI ekran kartı.
  • Akasa A20 sıvı soğutma.
  • Corsair 16GB(2x8) Vengeance bellekler.
  • Samsung 250GB 960 Evo SSD.
  • Harici 1 TB Seagate harddisk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen ilk HDD test et. Benim sorunlu HDD ile aynı ses. Hatta aynı HDD. Sağolsun İtopya'nın bozuk gönderdiği ve içinde garanti belgesi çıkmayan HDD.

Fan sesinden tam anlaşılmıyor ama öyle kafaya takacak bir ses yok. HDD'den geliyor olabilir. Veya sahip olduğun PSU da kronik ses/cızırtı problemli. Ondan da geliyor olabilir. Ekran kartında da CW olması zararlı değildir. Sadece ses yapar.
Doğru diyorsunuz coil whine konusunda ama 2500 lira değer biçilen bir karta aradığım özellikler sadece performans olmamalı sessizliği de çok önemliydi bu yüzden geri verme kararı aldım 2 hafta bekleteceklerini söylediler yine de verdim umarım uzamaz bu süreç :)

Haklısınız. Umarım değişim olur. Benim de eski MSI GTX 1060 6 GB modelinde aynı problem vardı. Yurt dışından alınmıştı. Değişim yaptırmıştım. Bazen CW'den dolayı yapmadıklarını söyleyebilirim ama.
Teşekkür ederim video da belirttiğim ses HDD kaynaklı bir ses imiş sorun çözüldü.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı