Bilgisayar ile tanışma hikayeniz

Power tuşu anahtarlı. Araba kontağı gibi çeviriyorsunuz, güç geliyor, sonra power butona basıyorsunuz :D
O yine iyiymiş. Benim kasada ucu belli olmayan turuncu ve beyaz kablo var ve bunları birleştirip açıyorum. Bu yaşta hırsızlık tecrübem oldu valla. Birazdan araba çalmaya gidicez. 😄 Her açılışta o kabloları birleştirmeye uğraşmak çok yorucu. Lehim falan hiç uğraşasım gelmiyor.

Kendimi bildim bileli amiga vardı evde. Yani bir gün odaya girdiğimde disketlerini sıvazlıyordu. Tanışıverdik.

Modelinin ne olduğunu bilmiyorum ama eskiden siyah bir HP dizüstü bilgisayarım vardı onla video izlemeye başlamıştım okuma yazma bilmediğimden önüme gelen ne varsa tıklıyordum ve o zaman izlediğim videolara şimdi baktığımda ne kadar fazla görüntülemesi olduğunu görüyorum. Ve bu laptobu 7-8 sene kullandım.
İlk kullandığım işletim sistemi Windows Vista'idi.

2012 yılında 6 yaşında bir anaokullu iken dedemin kare bir televizyonun üstünde kart oyunu oynadığını görmüştüm. Yıl 2013 olduğunda babam zamanının iyilerinden bir bilgisayar aldı ve o gün bugündür bilgisayarla ve donanım parçalarıyla ilgilenmekten mutluluk duyuyorum.

2009'da (2007'liyim) eniştem bir bilgisayar getirmişti ara sıra açılıp kapanıyordu sonra bana 2013'de eski bir laptop alındı bu zamana kadar o bilgisayarla uğraştım her şeyi tek başıma öğrendim :D.

Amcam oyun oynamak için almıştı Counter Strike 1.6 oynuyordu -iyide oynar kendisi- polislik mülakatını kazanınca bilgisayarı babama(abisi) vermiş oda bizim eve getirmiş 4-5 yaşlarındayken başladı ilk bilgisayarla maceram tabi amcam o zamanlar iyi para vermiş 1gb hd5450 512mb ram amd athlon 64 işlemcisi vardı bilgisayarın tam hatırlamıyorum ama ya 5 yaşındaydım ya 6 babama direksiyon seti aldırmıştım ağlaya ağlaya nfs underground vardı bilgisayarda dbağladık işte oynuyodum falan sonra bi gün virüs bulaştı bilgisayara mecbur format atıldı bende oyun indirmeyi bilmediğimden hep internetten frivden oyunlar oynardım taki 2.sınıfa geçip evi taşıyana kadar o zamanlar sonradan babam öğretmenlikten müdür yardımcılığa yükseldi tabi o zamanlar laptop deli gibi popüler herkes bi laptop alma telaşı içinde neyseki okulun bilgisayarını işleri olduğu için her akşam eve getirdiğinden babam laptopa para vermek zorunda kalmadık böyle ıllarca hep babamın gittiği okulların laptoplarını kullandık sonradan ben bilgisayarları kurcalamaya anlamaya başladım tabikide bozdum laptoplardan birini sonra babam okulun öbür laptopunu getirdi onunda şarj soketini kırdım menteşelerini dağıttım en son geçen sene babam yeter artık dei bana bi laptop aldı çokta iyi bişey değildi günlük kullanım için yeterliydi fakat oyun oynanmıyordu Ryzen 3 2200u işlemci vega 3 ekran kartı ve 4gb rami vardı kardeşim üstüne su döktü tabiki ben sabırsız olduğumdan su döküldükten hemen bir gün sonras sabah kalktım ve prize taktım bilgisayarı soketten alev geldi bios falan açılmaya başladı sonra çıkardım bi 10 dakika bekledim bir daha taktım şarja orda bozuldu o laptopta işin ilginç yanıda vatana gittiğimizde bu laptopun tamiri için 4240 tl para istediler lan zaten laptop 2000 tl giderim aynısından 2 tane alır üstüne 240 lirada cebimde kalırdı neyse biz bunu bi bilgisayarcıya sattık 300 liraya 1 yıl boyunca bilgisayarsız kaldım şimdi canlı dersler olduğundan babam mecbur bir bilgisayar aldı Şuanki kullandığım bilgisayar
Lenovo V55T-15 APİ
Ryzen 3 3200g 3.6gz 4 çekirdek 8 thread işlemci
2x4 2666mhz 8gb ram
Vega 8 ekran kartı (APU)
230W Güç kaynağı

Çok kısa önceye dayanıyor 2 şubat 2017 abimin almış olduğu Celeron 1.10 GHz ve HD Graphics 530'lu laptop ile tanıştım. Hep oyun oynardım 2019 Eylül ayı bozulunca i5 takarım deyip 775 pin PC aldım. Ahahah! düşünceye bak yahu. Sonra gerçeği öğrenince kendimi geliştirmeye karar verdim ve Technopat hep yanımda oldu :D.

Ben doğduğumda evde eski bir kasa varmış ama o kasayı hatırlamıyorum. Babam elektronik öğretmeni olduğu için bilgisayar kullanması gerekiyordu illaki. 4 yaşımda babam gayet sıradan şekilde Google'a girmeyi öğretti. Sonra aslında Google kullanmayı öğrenince internetten bilgisayar kullanımını çözmüştüm. En kısa şekilde bilgisayar ile bu şekilde tanıştım. XP kullanıyordum ilk zamanlar. 2015 yılının başına kadar XP kullandım. Vistayı da denedim ama sevmedim. (RAM bellek yetmiyordu puşta). Windows 7 resmen ilaç gibiydi. 2017 yılında şu an kullandığım Dell laptopuma kadar değişik sistemler kullandım anlayacağınız. Sonra zaten 8.1 ve Windows 10 devri zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı