Bilgisayarla tanışma hikayenizi sizler de yazabilirsiniz

Makaleler
13
Arkadaşlar ben ilk bilgisayarla tanışmamı anlatayım dedim. Öncelikle ben ilk bilgisayarla tanıştığımda kasanın açma düğmesine bile basmaya çekinirdim. Çünkü bozulur diye korkum vardı. 2008 tarihinde yazın yeni bir komşumuz yan daireye taşındı. Onlarla tanıştık komşumuz valilikte bilgi işlem bürosunda memurdu. Bana haftada beş gün boyunca gel dedi. Sana bilgisayar kullanmayı öğreteceğim dedi. Ben de her hafta gitmeye başladım.Birinci hafta bilgisayar açma ve kapatmayı ve yazı yazmayı pratik yaparak öğrendim. İkinci hafta bilgisayar parçalarının ne işe yaradığını komşumuzdan öğrendim. Daha sonra komşumuzun Ankara'ya tayini çıkınca bir daha gidemedim. Daha çok şey öğretecekti. Şansım yoktu.:)

Bir yıl geçti. Yıl 2009. Eniştem de Ankara'da bilgi işlem bölümünde her sene gelemiyor. Neyse 2009'da eniştem tatile geldi ve bana virüs taramasının nasıl yapılacağını ve programların nasıl kurulacağını öğretti. Aradan iki yıl yanlış değilsem geçti.
2011'de you tube'de Recep Baltaş ve Eray Ant'ın montaj videosunu ilk kez gördüm. Bu montaj videosunu sürekli izlemeye başladım. Bu sayede montajı öğrendim. Benim bilgisayar kullanmayı öğrenmem gerçek anlamda bu video ile başladı.

Bir gün technopat adresini buldum ve takip etmeye başladım. Adeta bağımlısı olmuştum sitenin. O zamana kadar GB'ın ekran kartında önemli bir yeri olduğunu sanıyordum. Ancak bir gün sağolsun Recep yeni bir video hazırlamıştı. Ekran kartı ile ilgili bilgi anlatıyordu Ali abiyle. Bu videoda da GB 'ın fazla bir değerinin olmadığını öğrendim. Bıt, çekirdek hızı ve bellek hızının önemli olduğunu öğrendim. Technopatı 3 yıl oldu takip ediyorum. Halen bilmediğim çok şey var ama ilk bilgisayarla tanıştığım günden bugüne çok fark var. Recep Baltaş ve Technopat ekibine çok teşekkür ediyorum böyle bir site kurdukları için. Unutmadan söyleyeyim ilk bilgisayar montajını ve format atmayı bir ay önce başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Format atmayıda geçen yaz recep'in windows 8 kurulum videosundan öğrendim. Benim bilgisayarla tanışma hikayem böyle. Şuan bile iki tane kitap almıştım yazın onları okuyorum. Biri windows 8 ile ilgili diğeri temel bilgisayar kullanımı ile ilgili. Yine her şey için teşekkürler.:)

Valla ben tam olarak hatırlamıyorum fakat 2005 yıllarıydı felandı sanırım. Amcam almıştı ilk bilgisayarımı. Okan abi vardı bizim o ayarlamıştı bilgisayarı bana. Bilgisayar konusunda kimseden eğitim almadım. Zaten belli bir süreye kadar internetsiz kullanmıştım. Oyunlara Crack yapmayı veya Bilgisayara format atmayı bilmiyordum. Fakat çok virüs giriyordu. Okan abi saymış bilgisayara 20 kere format atmıştı :) Bilgisayarım upgrade felan yapılmıştı. Daha sonra kasayı değiştirmiştim. Daha güzel bir kasa almıştım. 2-3 sene öncede yine amcam eski bilgisayarımı alıp yerine bana çizim yapmak için Workstation bilgisayar almıştı. Şimdi onuda aldı Laptopla takılıyorum. Bilgisayarda güzel anılarım oldu. Fakat bu yaşıma kadar sosyal hayatımla bilgisayarı dengeleyemedim. 3-4 arkadaşımdan başka kimse olmadı. Bilgisayar yüzünden hareketsizlikten kilo aldım. Dışarı neredeyse hiç çıkmadım. Birazda bilgisayar ömrümü boşa geçirmeme sebep oldu.

Benim hobim bilgisayar.:) Yaz tatillerinde bilgisayar ile ilgili araştırma yaparım. Tabi sürekli bilgisayar başında değilde bilgisayarla ilgili kaynak kitaplar var. Onları okursan kelime dağarcığında gelişir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim hobim bilgisayar.:) Yaz tatillerinde bilgisayar ile ilgili araştırma yaparım. Tabi sürekli bilgisayar başında değilde bilgisayarla ilgili kaynak kitaplar var. Onları okursan kelime dağarcığında gelişir.

Bilgisayar ile bilgim var allaha şükür. Şu ana kadar hiç kimseden destek almadan bilgisayarın üzerinde bir sürü şey yaptım. Çökmüş bilgisayarı ayağa kaldırdım vs. Fakat beni oyunlar kendine çok bağladı. Özellikle de Online oyunlar. O lanet Knight Online deneyimini bende yaşadım :)

İlk bilgisayar kullanışım 2007 yıllarındaydı. Komşumuz yeni bilgisayar almıştı. Bana da klavyeyi vs. kullanmamı öğrenmem için vermişlerdi.(Daha internet yaygın değil tabi hatta internetin varlığından haberim bile yok.) Yaklaşık 1 yıl boyunca mayın tarlası, kart oyunlarıyla takıldım. Sonra bozuldu amcam da karne hediyesi olarak kendi bilgisayarını verdi... 4-5 yılda onunla devam ettim. Birkaç kez bozdum sonra yaptım. Bu şekilde de bilgilerim arttı...

Bilgisayar ile bilgim var allaha şükür. Şu ana kadar hiç kimseden destek almadan bilgisayarın üzerinde bir sürü şey yaptım. Çökmüş bilgisayarı ayağa kaldırdım vs. Fakat beni oyunlar kendine çok bağladı. Özellikle de Online oyunlar. O lanet Knight Online deneyimini bende yaşadım :)
İyi ki hatırlattın Knight online'yi. Şu ana kadar o oyunu oynamadım oynamamda o tıip oyunları. Ancak FPS türü oyunlar, yarış ve futbol gibi yani anlayacağın bilgisayar oyunlarını oynarım. İnternette oynadığım tek oyun metin 2 olmuştur. Bir arkadaş vardı benim sınıfında çocuk Knıght onlıne bağımlısı olmuştu ve sürekli öğle arası Knıght onlıne oynamaya giderdi internet cafeye. Zorla çocuğu bağımlılıktan kurtardık.:)

- - - Güncellendi - - -

Babam mühendis, AutoCAD ile uğraştığı için doğduğum günden beri bilgisayar görüyorum :D
O zaman şanslı kesimdensin.:)

Bende ilk bilgisayarımı 2009 yılında almıştım. O zamanlar hiç bilgisayardan anlamadığım için hep oyun oynuyordum. :D Arada bir bilgisayarda bir şey olunca baya bir uğraşıp yapıyordum yapamayınca bilgisayarcıya getiriyorduk. Sonra bende bir merak başladı. Bilgisayarımın kasasını açtım. Bir baktım bir sürü kablo. :D Bu kabloların ne işe yaradığını, içindeki parçaların ne işe yaradığını merak ettim araştırdım ve bir sürü bilgi edindim. Sonra internette hep bilgisayar ile ilgili forumlar gördüm ve biraz oralarda takıldım. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra Youtube'de Technopat'ın hazırladığı bilgisayar montaj rehberini gördüm. Sonra bu foruma kayıt oldum. Biraz bu forumda takıldıktan sonra bildiğim bazı şeylerin yanlış bilgiler olduğunu öğrendim. Technopat sayesinde bu bilgileri düzelttim. Şu an hala bilmediğim şeyler çok var. Onları da araştırıyorum. Şu an bilgisayarıma bir şey olursa çok rahat halledebiliyorum. Bilgisayara bir şey oldu mu o sorunun kaynağını bulduktan sonra hemen halledebiliyorum. Yapamayıncada Technopat'a soruyorum böylece bilgisayarcılara para vermeden kendim hallediyorum :D Komşuların bilgisayarına bir şey olduğunda hemen beni çağrıyorlar. :D Okulda da öyle bilgisayarlara bir şey olduğu zaman hemen beni çağırırlar. :D

Bize bilgisayar 2004 yılında alındı. Ablama karne hediyesiydi. Zaten 2004 yılında küçüktüm pek ilgim yoktu bilgisayarla ablam mayın tarlası,purble place açardı onları oynardım. Sonra 2006 yılında Bilgisayar Mühendiliği okumuş bir akrabama gittik o bana nasıl yazı yazabileceğimi,internette neler yapabileceğimi,oyunları nasıl oynayacağımı öğretti. Böyle benim hikayem sonra da kendi kendime öğrendim zaten. Ama parçaları pek bilmiyorum sadece temel parçaları biliyorum. Ram,Ekran Kartı,Anakart gibi.

2008 yada 2009 yılı idi. Babam karne hediyesi olarak bana 2.el bir internet kafe bilgisayarı almıştı.
O bilgisayar alınanana kadar ne kadar ağladım ne kadar dil döktüm bilemezsiniz. Resmen bir komşu çocuğuydum fakat yakınımızda çok az kişide bilgisayar vardı.
Bilgisayara ilgili olduğum ozamanlardan belliydi. İyi hatırlıyorum Dess markalı bir kasaydı rengi beyazdı. İlk geldiğinde Most wanted oynuyordum.
İçini açmaya korkuyordum.. Birgün sistem dosyalarını sildiğimden format attırmıştık. Sonrada bozulmuştu anakartı yandı demişlerdi muhtemelen bir bakkal kazığı yedik.
Tanışmam böyle idi. Kimse bana hiçbir şekilde öğretmedi. Komşular oyun yükletmeye çağırırlardı beni. Sonra Crea bir bilgisayar aldık ve şuana kadar geldik işte :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı