Bilgisayar ilk alındığında RAM'lere OC yapılmalı mı?

OC seviyesi anakart için belirtilen ve destekleyen boyuta kadar yapılabilir. Üstü de olabilir en fazla mavi ekran hatası alırsınız, çok fazla hız aşımına giderseniz eğer saygı duruşunda durabilirsiniz.

Hocam pc yi felan yakmayalım. Sonra başım sıkıntıya girer açıkçası biraz korkuyorum
Hayır fabrikasyon olarak ramlere o profiller tanımlıdır. Manuel olarak sen overclock yapmıyorsun o yüzden PC'yi yakmazsın. Benim laptop 4800MHz, masaüstü bilgisayarım 4266MHz'de çalışıyor. XMP açık profilleri. Ben parayı öderken buna ödüyorum. Niye yansın ramler. Performans istiyorsan bunu yapmak zorundasın.

Hocam biraz detaylı açar mısın yeni bilgisayar alıcağım da ona uygulayacağım işlemci ryzen 5 5500 rx 6600 ekran kartı var.

Hocam anakartınızın ve işlemcinizin ayarlayacağınız mhz'yi desteklemesi lazım. Zaten sistem size geldiğinde biosdan xmp profili kapalı şekilde geliyor. Anakart ve işlemci modelini internetten araştırın maks mhz miktarını öğrenin ona göre açabilirsiniz xmp yi

Hocam anakartınızın ve işlemcinizin ayarlayacağınız mhz'yi desteklemesi lazım. Zaten sistem size geldiğinde biosdan xmp profili kapalı şekilde geliyor. Anakart ve işlemci modelini internetten araştırın maks mhz miktarını öğrenin ona göre açabilirsiniz xmp yi
Hocam biraz daha açın ben sadece şunu soruyorum eğer yanlış bir şey yaparsam nolur?

Hocam biraz daha açın ben sadece şunu soruyorum eğer yanlış bir şey yaparsam nolur?
Hiçbir şey olmaz. Korkma. Overclock zararlı birşey değildir. Bilinçsiz overclock zararlıdır sadece. Overclock parçanın ömrünü kısaltır lafı tamamen şehir efsanesidir.
4500 dolarlık sistemime ben hem ram, hem işlemci hem de ekran kartına overclock yapıyorum. İşlemcime yaptığım overclocku kendim yaptım manuel olarak. Olsaydı bana olurdu.

Hocam diyelim yanlış birşey yaptınız mesela işlemcinin desteklemediğini bilmeyerek 3666mhz'ye ayarladınız. Biosdan çıktığınızda pc sürekli açılır kapanır. Biosa girip tekrar düzeltirseniz sorununuz çözülür, ama bazen bios da açılmaz ve kasanın içini açıp bios pilini çıkartıp takarsınız sorununuz çözülür. En fazla bu olur hocam yani yanlış birşey yapmak istemiyorsanız aldığınız yerle görüntülü görüşme yaparak ilerleyebilirsiniz.

tabi bu arada çok bilgili değilim bu konularda en fazla ne olacağını kestiremem benim arkadaşımın sisteminde böyle bir sorun yaşanmıştı ve öyle çözmüştü. En iyisi aldığınız yer ile görüntülü konuşup ilerlemek.

Hocam diyelim yanlış birşey yaptınız mesela işlemcinin desteklemediğini bilmeyerek 3666mhz'ye ayarladınız. Biosdan çıktığınızda pc sürekli açılır kapanır. Biosa girip tekrar düzeltirseniz sorununuz çözülür, ama bazen bios da açılmaz ve kasanın içini açıp bios pilini çıkartıp takarsınız sorununuz çözülür. En fazla bu olur hocam yani yanlış birşey yapmak istemiyorsanız aldığınız yerle görüntülü görüşme yaparak ilerleyebilirsiniz.

tabi bu arada çok bilgili değilim bu konularda en fazla ne olacağını kestiremem benim arkadaşımın sisteminde böyle bir sorun yaşanmıştı ve öyle çözmüştü. En iyisi aldığınız yer ile görüntülü konuşup ilerlemek.
3666MHz'i en dandik anakartlar da destekliyor. O yüzden bir sorun yaşamaz. Sadece konu sahibi arkadaş beni yanlış anlamasın ama çok pimpirikli ben de öyle algı oluştu.

3666MHz'i en dandik anakartlar da destekliyor. O yüzden bir sorun yaşamaz. Sadece konu sahibi arkadaş beni yanlış anlamasın ama çok pimpirikli ben de öyle algı oluştu.
Bence tedirgin olması gayet normal hocam.

yani işlemcinin desteklememesi önemli değil mi? Arkadaşım teknik servisi aradığında anakartın 3200mhz desteklediği ama işlemci maksimum 2666mhz desteklediği için 3200 mhz ye çıkaramayacağını söylemişti.

Geri
Yukarı