RAM'lere OC yapılır mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 65
  • Görüntüleme 6B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Arkadaşlar Selam;

Elimde 2 tane 8GB'lık GSkill'ın şu RAM'inden bulunmakta. Ben bu RAM'lere OC yapıp hızını 3000 veya 2800 gibi bir değere çıkarabilir miyim? Daha doğrusu sağlıklı çalışabilmeleri için eğer yapılabiliyorsa ne kadara çıkartabilirim?

Sistemim: I5 7500, MSI Z270 Gaming M3 anakart.

@Tolga Samet

Yaptım umarım doğru yapmışımdır :D
20191013_171237.jpg

20191013_171248.jpg

20191013_171311.jpg

Ben bu RAM'leri 3733'te çalıştıramıyorum. Onu ne yapacağız? :D
IMG-20191004-WA0006.jpeg

@DaTTeBayoTheFrog Memtest ile test etmen gerek.

@Silinen üye Memory Try It! kullanmışsın. Eğer stabilse fena değil. Memtest ile test etmeni öneririm.

@wthn Normaldir. Samsung B-die içerisindeki çipler. Benim de RAM'lerden biri Samsung B-die içeriyor. Diğeri Micron B-die. Bu sebeple yüksek frekanslarda Samsung'a göre daha fazla voltaj istiyor. Gecikmelerin ne ayrıca?

@saY Bence önce stabil olduğundan emin olun. Eğer stabilse not edin, sonra deneme yapmaya başlarsınız.

Tamam en iyi çip B-die değil mi zaten? 16-18-18-18-36 şu an.

@wthn Aynen ancak bildiğim kadarıyla B-die üretimini durdurmuştu Samsung. Farklı bi' isimle üretiliyor. 3200 MHz ile 14-14-14-34 gecikmelerini deneyin. %99'u bu zamanlamalarda hatasız çalışıyor. Performans farkını da anlayabilirsiniz kolayca. Ayrıca 3600 MHz'de problemsiz çalışacaklardır. Nasıl 3733 MHz'de çalıştıramadığınızı anlamadım.

@DaTTeBayoTheFrog Memtest ile test etmen gerek.

@Silinen üye Memory Try It! kullanmışsın. Eğer stabilse fena değil. Memtest ile test etmeni öneririm.

@wthn Normaldir. Samsung B-die içerisindeki çipler. Benim de RAM'lerden biri Samsung B-die içeriyor. Diğeri Micron B-die. Bu sebeple yüksek frekanslarda Samsung'a göre daha fazla voltaj istiyor. Gecikmelerin ne ayrıca?

@saY Bence önce stabil olduğundan emin olun. Eğer stabilse not edin, sonra deneme yapmaya başlarsınız.
Stabilite testinden önce Windows'u açabilecek mi diye denemeler yaptım. Sanırım RAM'lerim en fazla 3266Mhz olarak çalışabiliyor. 3266'nın bir üstü olan 3333'ü çeşitli gecikme değerleri ile denememe rağmen hepsinde restart döngüsüne girdi. 3333 ve üzeri yapabilmek için BIOS'daki ilk 5 gecikme değeri hariç değiştirebileceğim bir ayar yok ise 3266Mhz için stabil çalışan gecikme değerlerini arayacağım, var ise neleri değiştirmem gerektiğini söylerseniz değiştirip bir de öyle deneyeceğim.

CL değeri aynıyken 2400 Mhz RAM'i 3000 Mhz yaptım ve FPS artmadı. Görev yöneticisi ve CPU-Z'ye baktığım zaman olmuş gözüküyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum? MSI Afterburner programı ile GTA 5 benchmark testinde denedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı