Bilgisayar ilk alındığında RAM'lere OC yapılmalı mı?

Bence tedirgin olması gayet normal hocam.
Hayır korkulacak bir şey olsa firmalar XMP profilleri tanımazdı. Garanti dışı bıraktırırdı.

Bence tedirgin olması gayet normal hocam.

yani işlemcinin desteklememesi önemli değil mi? Arkadaşım teknik servisi aradığında anakartın 3200mhz desteklediği ama işlemci maksimum 2666mhz desteklediği için 3200 mhz ye çıkaramayacağını söylemişti.
Ee tabii chipset'in desteklemesi önemli. Intel ise Z serisi anakartlar destekler. AMD için bir şeye demeye gerek yok. Zaten orta seviye anakartlar 4000MHz'e kadar destekliyor.

Hayır korkulacak bir şey olsa firmalar XMP profilleri tanımazdı. Garanti dışı bıraktırırdı.
Yani herkes overclock konusunda bilinçli değil hocam, bilinçsiz overclockun zararlı olduğunu siz söylüyorsunuz. Arkadaş da bilgi edinmek için soruyor zaten.

Yani herkes overclock konusunda bilinçli değil hocam, bilinçsiz overclockun zararlı olduğunu siz söylüyorsunuz. Arkadaş da bilgi edinmek için soruyor zaten.
İşlemciye manuel overclock yapar gibi yapmayacak ki aradaki fark burada. Hazır Ram XMP profilini sadece aktifleştirecek. Bunun zararı olmaz.

Ee tabii chipset'in desteklemesi önemli. Intel ise Z serisi anakartlar destekler. AMD için bir şeye demeye gerek yok. Zaten orta seviye anakartlar 4000MHz'e kadar destekliyor.
Bilmediğimden soruyorum amd için destekleyip desteklememesi önemli değil mi?
mesela ryzen 5 5500 için bellek hızı 3200mhz yazıyor.

Bilmediğimden soruyorum amd için destekleyip desteklememesi önemli değil mi?
mesela ryzen 5 5500 için bellek hızı 3200mhz yazıyor.
Hayır Intel olmuş AMD olmuş fark etmez. Anakart desteklediği profili çalıştırır. Ram 3666MHz mi anakart 3200MHz mi destekliyor. Ramler 3200MHz'de çalışır. Mavi ekranmış bilmemneymiş sorun oluşturmaz.

Hocam diyelim yanlış birşey yaptınız mesela işlemcinin desteklemediğini bilmeyerek 3666mhz'ye ayarladınız. Biosdan çıktığınızda pc sürekli açılır kapanır. Biosa girip tekrar düzeltirseniz sorununuz çözülür, ama bazen bios da açılmaz ve kasanın içini açıp bios pilini çıkartıp takarsınız sorununuz çözülür. En fazla bu olur hocam yani yanlış birşey yapmak istemiyorsanız aldığınız yerle görüntülü görüşme yaparak ilerleyebilirsiniz.

tabi bu arada çok bilgili değilim bu konularda en

fazla ne olacağını kestiremem benim arkadaşımın sisteminde böyle bir sorun yaşanmıştı ve öyle çözmüştü. En iyisi aldığınız yer ile görüntülü konuşup ilerlemek.
Hocam şimdi benim işlemcim 3200 mhz destekliyor ve ramlerim de 3200 mhz. Ramlerin 3200 mhz ye çıkarıp bırakıcam dimi hocam başka birşey yok.

Hocam şimdi benim işlemcim 3200 MHz destekliyor ve RAM'lerim de 3200 MHz. RAM'lerin 3200 MHz'ye çıkarıp bırakacağım değil mi hocam başka bir şey yok.

AMD işlemcilerde anakart ne kadar destekler ise o kadar yapabilirsin işlemciyi dert etme senin çıkaracağın bütün frekansları destekler fakat ne kadar stabil olur ayarını sen yapacaksın.

AMD işlemcilerde anakart ne kadar destekler ise o kadar yapabilirsin işlemciyi dert etme senin çıkaracağın bütün frekansları destekler fakat ne kadar stabil olur ayarını sen yapacaksın.
Hocam benim ram lerim 3200 mhz anakartın 4400 mhz 4400 mhz ye çıkarayımmı

Geri
Yukarı