Bilgisayar Kaç Watt Tüketir? Hesaplama

• Konuyu başlatan IQRI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 71B
I

IQRI

Ziyaretçi
Amacım 'Corsair AX' serii güç kaynaklarındaki tam sessiz özelliğini kullanabilmek.

AX serisi fan özelliği;

Bilgisayarınızın çektiği güç %20’yi geçene kadar hiç çalışmaz. Güç %50’yi geçmediğinde ise sadece 16 dBA gürültü seviyesinde çalışır.

Güç Tüketim Listesi :
İşlemci :İntel 3770 - 77W
Ekran Kartı : İntel HD4000 grafik çipi (LucidLogix Virtu MVP Özelliği ile Aktif)
Ekran Kartı : GTX670 170W (LucidLogix Virtu MVP Özelliği ile Devre Dışı)
Anakart:Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH 12V
Bellek : 4x4gb Low Profile Dual Kit 1.5V
SSD :OCZ Vertex4 2.5W
HDD : Seagate 2Tb 8W
Kasa Fanı: 2 adet Noctua 2 adet orjinal fan 1.2W. gerilim aralığı 12V
Fan Kontrolcü :Aerocool 2100 fan kanal başına maksimum 25W destekler.

Kabaca bulabildiğim değerleri sıraladım fakat hesaplama konusunda bir bilgim yok.

Gerekli olan güç tüketim türleri :
1)Gece Download için açık bırakmak.
2)Gece Render için açık bırakmak.
3)Günlük internet-video-müzik.
4)Ekran kartsız ''HD4000 Grafik Çipi'' ile oyun.(23'' HDMI LED Monitör)
(Ekran kartı :GTX670 (170W) dahil olduğunda yukarıdaki tüketime +?W (Boşta-Yükte) etki edecektir)

Amacıma uygun hesaplama yöntemlerini yada dikkat etmem gerekenler konusunda bilgilendirmenizi rica ederim.

Tam sessiz özelliği Watt değerleri
Corsair AX 1000W %20 = 200W
Corsair AX 850W %20 = 170W
Corsair AX 750W %20= 150W

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi anladığım kadarı ile sistemin kaç Watt güç tükettiğini sormuşsun, ekran kartı 170 Watt fakat tam yükte 300 Watt'ı gecebiliyor.

O sistem yaklaşık 600 Watt güç tüketir, alman gereken PSU ise 750 Watt 80 Plus PSU. Eğer tasarruflu kullanayım dersen, şöyle bir ayarlama yap işlemcinin içerisindeki ekran kartını kullan internette gezindiğin zaman. Oyuna geçince ekran kartını devreye sok. Ben kendim öyle yapacağım.

Şimdi anladığım kadarı ile sistemin kaç Watt güç tükettiğini sormuşsun, ekran kartı 170 Watt fakat tam yükte 300 Watt'ı gecebiliyor.

O sistem yaklaşık 600 Watt güç tüketir, alman gereken PSU ise 750 Watt 80 Plus PSU. Eğer tasarruflu kullanayım dersen, şöyle bir ayarlama yap işlemcinin içerisindeki ekran kartını kullan internette gezindiğin zaman. Oyuna geçince ekran kartını devreye sok. Ben kendim öyle yapacağım.

Makine için gerekli güç miktarını sormadım, 'Corsair AX' serii güç kaynağı tam sessiz özelliğini kullanabilmek için; yani 200W civarında güç tüketim yöntemlerini soruyorum.

Burada hesaplanması gereken öncelikle yan donanımların toplam güç harcamasıdır. Belirtmeliyim ki gece yapılacak render işlemlerinde sessizlik beklenemez. Render işlemlerinde hem CPU hem de ekran kartı hemen hemen tam yükte çalışmaktadırlar. Ancak render işlemi özel render kartlarıyla yapılıyorsa durum değişecek ve işlemci yükü ve ekran kartı yükü azalacaktır.

Ayrıca hesaplanması gerekenler.
1 Gece işlemlerinde hangi harddiskler devrededir. Sadece SSD devreye alınıyorsa depolama HDD'i sukunette bırakılıyorsa.
2 Sistemde kaç adet CD/DVD ROM aygıtı bulunmaktadır. Teknik verileri ortaya çıkartılarak güç harcanması hesaplanmalıdır.
3 Sistemdeki toplam RAM ve işlemler esnasında harcanan güç hesaplanmalıdır.
4 Sistemde Kaç adet fan kullanılıyor ise sukunet veya tam yükteki güç harcamaları hesaplanmalıdır.

Verilen değerlere göre tam sessizlik özelliği ne yazık ki hiçbir koşul altında gerçekleşememektedir. En güçlü güç kaynağı verilerine göre en fazla 200W lık güç harcamasında tam sessizlik koşulu belirtilmiştir. Bu koşul ancak dahili entegre ekran birimi ile elde edilebilmektedir.

Ekran kartı zaten aktif değil , HD4000 kullanıyorum belirttim orda. (Harici E.K.Kasadan Söktüm Varsayın)
CD/DVD rom kullanmıyorum. Sadece SSD Aktif, HDD kapalı kullanılmıyor. Sadece internette sörf amacı ile harcanan miktarı hesaplasak o yeter. Örneğin tek slot 4 GB RAM kullanılıyor. Tüm fanlar en düşük ayarda ve tam sessiz modda çalışıyor.

Render olayı söylediğin gibi ayarları yükseltmek zorunda bırakacağından listeden çıkarıp sadece internet kullanımında Kabaca Harcadığı gücü nasıl hesaplarız onu öğrenmeye çalışıyorum.
Ses ve ışık (Görüntü) konusunda aşırı hassasiyetim olduğundan ;Hesaplama yöntemini öğrenip buna göre amacıma uygun uygulamalar ve malzemeler kullanıp konfor yaratmak.

Kabaca toplarsak kaç W çıkar ve neye göre topluyoruz hiç bir fikrim yok.

eXtreme Power Supply Calculator

Bu siteyi buldum fakat ingilizce olduğundan tam net bir şekilde parçaları giremedim. 248W benim hesaplamam , yukarıdaki bilgilerle deneyip sonucu yazarsanız sevinirim.

CPU kullanımını %50 yapınca 219W'a düştü.
Sadece internet için denerseniz daha uygun olacak.

RAM Kısmında 1 Stick mi seçmem gerek? Ne manaya geldiğini anlamadım ama 1 seçince 169W a düştü.

BIOS'a gir ve ErP 2013 ayarını devreye sok. Başka güç tasarruf ayarları da var işlemci C konumları gibi. Onlara da bakman gerek.

RAM ve CPU değerlerini nasıl girmeliyim tam çözemedim. Harici olarak kablosuz klavye mause ve usb wirales cihazı var.
Tabi ne kadar doğru sonuç veriyor oda ayrı konu.

Anakartının teknik dökümanları ve speccy ile alınmış görüntüsü gerekli. Ayrıca USB arabirimlerine bağlı olan her donanım da hem anakart tarafından çekilen gücü, hem de kuzey köprüsü yük oranını değiştirecektir.

Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı1.PNG

Sayın uzman site üyeleri, bu bilgisayar kaç watt çeker

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    6,2 KB · Görüntüleme: 537
Radeon Yazılım Sürümü - 16.11.2
Radeon Yazılım Sürümü - Crimson
Grafik Yonga Seti - AMD Radeon (TM) R9 380 Series
Bellek Boyutu - 2048 MB
Bellek Türü - GDDR5
Çekirdek Saati - 990 MHz
Windows Sürümü - Windows 10 (64 bit)
Sistem Belleği - 8 GB
CPU Türü - AMD FX(tm)-8350 Eight-Core Processor

sistem bilgim budur...
acaba güç kaynağım yetersiz olduğu için mi oyun (assassin's creed unity) oynarken ''görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu'' hatası alıyorum. güç kaynağının üstünde 460w yazıyor...
yardımcı olursanız sevinirim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı