Bilgisayar kapalıyken USB portu çalışmıyor

AKINCILAR

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar.
Anakartım MSI Z690 Force modeli. Bundan önce ASUS Z590 Gaming-e kullanıyordum.
ASUS anakartımda bilgisayar kapalıyken ne güzel kablosuz kulaklığımı şarj edebiliyordum.
Fakat MSI geçtikten sonra BIOS ayarlarında ne yaptıysam bir türlü PC kapalıyken USB'yi çalıştıramadım.

Erp -> Açık/kapalı yaptım olmadı.
USB standby Power at S4/S5 -> Açık/kapalı yaptım olmadı.
Ayrıca tüm USB portlara tek tek takıp denedim olmadı.

Bir yolu olmalı ama çözemedim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Normalde dediğiniz gibi ErP ile oluyor. BIOS güncel mi? Gerçi bunlar yeni seri ama belki yeni sürüm gelmiş olabilir.

Normalde dediğiniz gibi ErP ile oluyor. BIOS güncel mi? Gerçi bunlar yeni seri ama belki yeni sürüm gelmiş olabilir.
Evet BIOS en son sürümde güncel. Çok enteresan olay. Kulaklığı nasıl şarj edeceğimi şaşırdım. Çünkü bilgisayarı açtığım gibi kullanmaya başlıyorum boşluk yok. Yabancı kaynakları araştırıyorum oralarda da sağlıklı bilgi yok. MSI Türkiye teknik bilgi alabileceğim bir irtibat numarası var mı acaba? Ayrıca elimde fazladan telefon şarj aleti var. Ona taksam kulaklığa zarar verir mi ki :/

Telefon şarj aleti zarar vermez. Elbette orijinal olması da önemli. MSI için Servis Point bakıyor. 02122884230 bunların numarası olarak gözüküyor.

Belki kapalıyken kasa arkasındaki bazı portlar güç veriyordur sadece, benim laptopta öyle. Üzerinde yıldırım vb. olan portlar var mı? Ayrıca MSI BIOS konusunda biraz sorunlu bir firma, RAID yapabilmek için güncelleme bekletmişti, özelliği görüntü olarak ekleyip çalıştırmamış da olabilirler.

Belki kapalıyken kasa arkasındaki bazı portlar güç veriyordur sadece, benim laptopta öyle. Üzerinde yıldırım vb. olan portlar var mı? Ayrıca MSI BIOS konusunda biraz sorunlu bir firma, RAID yapabilmek için güncelleme bekletmişti, özelliği görüntü olarak ekleyip çalıştırmamış da olabilirler.
Hocam tüm portları tek tek denedim. Zaten 5 kırmızı 5 siyah port var. BIOS default yaptım yine çalışmadı. Yarın Servis Point'i arayıp bilgi alacağım.
@Yener K. MSI Türkiye Servis Point ile yaptığım görüşmede bir netice alamadım yani çok bilgileri yok enteresan :D
MSI ticket attım ve sorunu bildirim. Bana güç seçenekleri -> Gelişmiş Ayarlar kısmından;
USB ayarlarını devre dışı bırakmamı söyledi. Ben zaten bunu devre dışı bırakıp denemiştim ama düzelmemişti.
Ben de kendi çabalarımla çözmeye çalıştım sorunu geçici olarak çözdüm. Fakat bunu tetikleyen şey PSU'mu yoksa BIOS ile ilgili mi, çözemedim.
Şöyle ki; bilgisayarı kapatıyorum USB portlarına güç gelmiyor. Hemen kasanın arkasından PSU anahtarını kapatıp açıyorum hemen USB'den güç geliyor.
Yani her kulaklığı şarj etmek istediğimde PSU anahtarını kapatıp açmam gerekiyor. Sizce bu durumda sorun neyden kaynaklı?
Corsair RM1000x 1000W 80+Gold PSU kullanıyorum. 1 ay önce aldım. Anakartı ise 10 gün önce aldım.
Ya BIOS'da bug var. Ya da Windows 11 ile alakalı bir durum mu bilmiyorum ama bana değil gibi geliyor.
Fikriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kaliteli. Bunda sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Anakart kaynaklı gibi duruyor.

Geri
Yukarı