Çözüldü Bilgisayar kapandı, tekrar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

exper123

Kilopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Benim Harddisk'de sorun vardı. Yani sorun vardı dediysem yaklaşık 1.5 yıldır bu sorun var. Ara sıra ekran donuyor bilgisayar mavi ekran veya reset atıyordu. Ama yinede kullanılıyordu. Hatta bazen 1 ay hiç sorun çıkarmadığı bile oluyordu. Neyse bugün aniden dondu ve bilgisayar reset attı. Reset attıktan sonra monitöre ekran hiç gelmiyor, ama bilgisayarın fanları falan çalışıyor. Nasıl bir sorun olmuş olabilir? Ayrıca ilk açılıştaki tık sesi geliyor. Bazı power kablolarını ve HDD kablolarını söküp tekrar taktım. Ama işe yaramadı. Uzun zamandır bu şekilde kullanıyordum. Artık alışmıştım diyebiliriz. Sizce ne olmuş olabilirde bilgisayar bu haldedir + çözüm önerileriniz nelerdir.

Not: Sıcaklık değerlerinde bir sıkıntı yoktu. Yani bilgisayarı kullanırken yaklaşık 4 ayrı programla test ederim. Bu şekilde sorunlar olduğundan bu işleri sürekli takip eder olmuştum. Fakat aşağıda işaretlediğim anakartın üzerindeki(ismini bilmediğim şey) bölüm acayip ısınıyor. Kapandıktan sonra böyle oldu.

DzN6dkn.jpg

Son düzenleme:
Tahminimce çip'in yanmıştır, bakkal amcalardan 2.el işlemcine uygun anakart alacaksın yada sistemini toptan yenileyeceksin. Tabi anakart'ın çipi yandıysa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belkide uzun zamandır arızalı sandığınız hdd sağlamdır da, güney köprüsü sorunludur. Yanlışmıyım acaba ? Sonuçta güney köprüsü yanmış büyük ihtimalle.

@Murat5038'in dediği gibi ekran kartını çıkartıp dediği şekilde BİOS varsayılan yapıp çıktım direk. Açıldı yani şuan. Şimdi ne yapmam lazım. Ayrıca bu şekilde kullanmak bilgisayara zarar verir mi? Sıcaklık değerleri çok çok normal durumda şuanda. Update hemen güncelleme yaptı taa 2009 yılına ait :D Ayrıca @Manuka, bu bilgisayardaki sorun kesinlikle HDD ile ilgiliydi. Hatta muhtemelen çizik. Veya onun gibi bir sıkıntısı var. Çünkü bundan 1 yıl önce günde 30 kere düğmeyle veya arkasındaki power tuşundan kapatılmaya maruz kaldı. İyi bile dayandı :D

Dxdiag ve bir programda ekran kartının 256MB ve 128 bit olduğu ve ayrı bir sadece GPU üzerine olan programda ise 8MB olduğu yazıyor :D

- - - Güncellendi - - -

Sök-tak işe yaradı. Şuan çalışıyor ekran kartı. Sanırım bide power biraz yetersiz kalıyor. O yüzden zamanla bu sıkıntılar olabiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios güncel değilse tabi ki güncellemende fayda var. O ekran kartını fazla kullanma Yerine daha iyi bir ekran kartı ve PSU alıp sistemi daha iyi kullanabilirsin. Kasanın arka tarafında çıkış sirkülasyon fanı yok oraya bir adet fan taktırın ve kasayı açık kullanmayın. Anakart modelini belirtmediğinden bios dosyanı veremiyorum.

Bios güncel değilse tabi ki güncellemende fayda var. O ekran kartını fazla kullanma Yerine daha iyi bir ekran kartı ve PSU alıp sistemi daha iyi kullanabilirsin. Kasanın arka tarafında çıkış sirkülasyon fanı yok oraya bir adet fan taktırın ve kasayı açık kullanmayın. Anakart modelini belirtmediğinden bios dosyanı veremiyorum.

BİOS güncel. Ayrıca kasayı açık kullanmamın sebebi dediğim gibi Harddisk'te sıkıntı olduğu için elimle kontrol etmek zorunda kalıyorum. Ayrıca çıkış fanını bende düşündüm. Gerçekten eksiklik ve yapmak gerekiyor. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı