Bilgisayar Kapandıktan Sonra Yanık Kokusu Gelmesi

Makaleler
1
Merhabalar. Bilgisayarım aniden kapandıktan sonra yanık kokusu gelmeye başladı. Bir daha açılmadı. Bilgisayarımın çok sıcak olduğunu farkettim. Sanırım yanık kokusu PSU'dan geliyor. Ama emin değilim. Belki de işlemci yandı ama sanmıyorum. Bilgisayar bir daha hiç açılmadı. Ekran kartından ve RAM'de olmadığına eminim. Yeni bir PSU almam şart mı?

Sistemim;
GT 220 1GB ekran kartı
AMD Athlon x2 7750 işlemci
4GB RAM
PSXJM-350 PSU(350W)

Niye bu kadar atarlandın anlamadım. Yeni 350 wattlık psu almayı düşünüyorum. Bir kaç aya bilgisayar alacağım zaten yeni. Ama haklısın 500 watt alıp sonra yeni bilgisayar aldığımda onu kullanabilirim. Düşüneceğim. Bu arada, PSU yandığı için başka hangi parçalar yanmış olabilir? Ekran kartı yanmadı. Ama işlemcinin üstündeki fan çok sıcaktı belki o yanmıştır. Bu arada PSU için en fazla 100₺ harcayabilirim.
Estağfurullah kardeşim benim atarlanma söz konusu bile olamaz. Ben her zaman sıkıntısı olan arkadaşlara net cevap vermek isterim. PC nin durumu belli PSU yu açınca dumanlar geldi mesajını diğer mesajı yazdıktan sonra gördüm. İlk başta görseydim ilk yazdığım mesajı yazmazdım. Ondan konu kapanmıştır dedim, net anlaşıldı arızalı olan donanım. 500 WATT lık Colormaster PSU var bende Gold sertifikalı onu 1000 WATT ile değiştirdim. 500 WATT ın altına ömrümde inmedim. Ben elektrikçiyim, PC donanımından da az çok anlarım sıkıntı yaparsam tamiratını ben yaparım. PC me benden başka el değmemiştir. Normal bir sisteme fazlası ile yeterli gelir ama, benim sistem çok farklı olduğu için yetersiz, sıkıntı yaşamamam için değiştim. Durumun belli ondan dedim onu al bunu al demeyeceğim. Boş konuşmuş olacağım. 350 WATT ne olduğu belli olmayam sertifikasız alacağına elbette en az 500 WATT almanı isterim. Sertifikalı olma şartı ile. Bir arkadaş yazmış cevap yazmak istemedim açıkçası. Hiçbir zaman PC ni elektrikçiye kesinlikle götürme anlamaz üzerine zarar verir. Evet ben elektrik ustasıyım ama benim atölyeye hiçbir zaman PC gelmedi tamirat bakım yapmadık. Hiçbir elektrikçi arkadaşımda anlamaz PC den. İşlemci zarar görmüş olabilir bu arada, ısıdan dolayı umarım o yönden sıkıntı yaşamazsın. PSU alınca çıkar ortaya artık. İdareten, ödünç olarak yakının varsa dene bir test edebilirsen de et kardeşim. Güç kaynağın yetersiz geldiği için, işlemci daha çok akım çekmek istemiş yeterli akımı alamayınca da yorulmuş ısınmış. En basit anlatımı ile işlemcinin durumu bu.

Estağfurullah kardeşim benim atarlanma söz konusu bile olamaz. Ben her zaman sıkıntısı olan arkadaşlara net cevap vermek isterim. PC nin durumu belli PSU yu açınca dumanlar geldi mesajını diğer mesajı yazdıktan sonra gördüm. İlk başta görseydim ilk yazdığım mesajı yazmazdım. Ondan konu kapanmıştır dedim, net anlaşıldı arızalı olan donanım. 500 WATT lık Colormaster PSU var bende Gold sertifikalı onu 1000 WATT ile değiştirdim. 500 WATT ın altına ömrümde inmedim. Ben elektrikçiyim, PC donanımından da az çok anlarım sıkıntı yaparsam tamiratını ben yaparım. PC me benden başka el değmemiştir. Normal bir sisteme fazlası ile yeterli gelir ama, benim sistem çok farklı olduğu için yetersiz, sıkıntı yaşamamam için değiştim. Durumun belli ondan dedim onu al bunu al demeyeceğim. Boş konuşmuş olacağım. 350 WATT ne olduğu belli olmayam sertifikasız alacağına elbette en az 500 WATT almanı isterim. Sertifikalı olma şartı ile. Bir arkadaş yazmış cevap yazmak istemedim açıkçası. Hiçbir zaman PC ni elektrikçiye kesinlikle götürme anlamaz üzerine zarar verir. Evet ben elektrik ustasıyım ama benim atölyeye hiçbir zaman PC gelmedi tamirat bakım yapmadık. Hiçbir elektrikçi arkadaşımda anlamaz PC den. İşlemci zarar görmüş olabilir bu arada, ısıdan dolayı umarım o yönden sıkıntı yaşamazsın. PSU alınca çıkar ortaya artık. İdareten, ödünç olarak yakının varsa dene bir test edebilirsen de et kardeşim. Güç kaynağın yetersiz geldiği için, işlemci daha çok akım çekmek istemiş yeterli akımı alamayınca da yorulmuş ısınmış. En basit anlatımı ile işlemcinin durumu bu.
Bilgisayarcıda deneyeceğim başka PSU ile. Elimde yedek maalesef yok. Bir kaç aylığına üstte attığım gibi PSU lardan alsam olmaz mı dersin? Yoksa onu alayım mı?

@jax teller fanboyu
Arkadaşı takma kendince havalara girmiş herhalde. 80 Plus sertifikalı 500W psu işini görecektir. Bunu önerebilirim.
Kardeşim seni görmedim daha sonra gördüm kusura bakma yazar aydınlatırdım. Boş konuşmama adına yazdım. Atarlanma ne burada kim kime ukalalık yapar, kaldıki ben her zaman çözüm üretmeye çalışırım bilgim doğrultusunda ve tecrübem dahilinde. Sabaha kadar konuşalım boş yani çözüm üretin o halde. Ben hertürlü PC dizdim tecrübem dahilinde konuşuyorum burada ahkam kesmiyorum. Arkadaşa yazdım anlamıştır benim ne demek istediğimi, oku sen de anla güzel arkadaşım. Atarmıymış başka nir şey mi? Anlamadan yarım yamalak anlayarak yazmak için yazmayın. Sorun belli ondan dolayı konu kendi adıma kapanmıştır dedim. Uzatalım gırgır olsun sıkıntı değil. Bilmeyene lafım yok baş tacı. Onu al bunu al herkes der ama önce sorunu çözmek. 500 WATT al yeter bunu herkes der emin değildi. En son açtım PSU dan duman çıktı demesine kadar. Bende orada konu kapanmıştır arıza bulunmuştur dedim bunu ima ettim. Yanlış anlarsanız benim yapabileceğim pek bir şey yok. 500 WATT Gold veya Bronz sertifikalı bir PSU alsın rahatına baksın hepsi bu kadar. Bunu herkes biliyor, ama anlamak lazım insanların maddiyat durumunu. Gücü yoksa yanan PSU dan farkı olmayan bir PSU alacak belki, almasın demiyorum ama onu al rahat edersin diyecek kadar rahat değilim hepsi bu. Kaç tane PC yaptım yanmış şekilde gelmiş dumanı üzerinde :)
Bilgisayarcıda deneyeceğim başka PSU ile. Elimde yedek maalesef yok. Bir kaç aylığına üstte attığım gibi PSU lardan alsam olmaz mı dersin? Yoksa onu alayım mı?
Yanlışlıkla beğeni tıkladım, yanlışlık derken alacağın PSU yu beğenmedim. 500 WATT olsaydı beğenirdim bak :) Alacağın PSU da 350 WATT değeri taşıyor ve akım korumalı değil. Sadece yıldırım ve kısa devre korumalı gördüğüm kadarı ile. Senin sorun da tam buradan çıkmış işte, akım koruması olmadığı için PSU yanmış. Gücünden daha çok akım çekmiş, verim sağlayamamış, ısınmış ve yanmış. Zaten 350 WATT gerçek gücünü de vermiyor sertifikasız PSU lar böyle olur. Akım koruması olsaydı yanma olasılığı çok düşüktü, kendini kapatırdı bilgisayar. Alırken buna dikkat et. Almanı istemem, idare edebilir ama risk var tabi. Al diyemem kardeşim, aynı sorunla yada daha kötü bir sorun yaşarsan, dersen ki al dediniz cevap verecek konum da olamam açıkçası. İdare edebilir ama risk, akım koruması yok ısınacaktır yine ve sonuç ne olur bilemem senin açından.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı