Bilgisayar kasamdan gelen değişik ses

herexll

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8GB
Ekran kartı
GTX1060 6GB
İşlemci
Amd Ryzen 7 1700
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar kasamdan/fanıda olabilir değişik ses geliyor. Fakat bu ses hep gelmiyor ara ara geliyor bazen bilgisayarı kapatıp açtığımda da düzeliyor. Sebebi ne olabilir? Bakımını yaptıralı çok olmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoya kaydettim sesi buradan duyabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'nin kablolarını söküp bilgisayarı bir çalıştır bakalkm. Eğer ses kesilirse senin HDD ölmek üzere demektir. Yedeklerini alıp yenisiyle değiştirirsin.

Hocam ben tam olarak kablo nasıl sökülür falan bilemiyorum. Bunu anlamanın başka bir yolu yok mu?

HDD'ye CrystalDiskMark ile test yapabilirsiniz. Performans kötüyse ve takılmalar varsa sıkıntı oraya yorulabilir. Ama önce ellerinizle fanları tek tek sırayla durdurup sesin kesilip kesilmediğine bakın. Direkt işi HDD'ye bağlamaya gerek yok.

1690900303590.png

Buyurun hocam yaptım. Sorun HDD mi acaba?
HDD marka/modeli sanırım ST1000DM003-1SB102 hocam.

1690901299566.png

HDD Sentinel testi.

Son düzenleme:
Hocam ben tam olarak kablo nasıl sökülür falan bilemiyorum. Bunu anlamanın başka bir yolu yok mu?

Eki Görüntüle 1885546

Buyurun hocam yaptım. Sorun HDD mi acaba?
HDD marka/modeli sanırım ST1000DM003-1SB102 hocam.

Eki Görüntüle 1885574

HDD Sentinel testi.
Testlere bakılırsa HDD sağlam. O zaman PSU içindeki fan kalıyoe geriye. İşlemci ve GPU fanlarını da kontrol ettiniz değil mi ? Etmediyseniz onlara da bir bakın nazikçe. Bunlsrdan birisi de değilse, bende çözümler tükeniyor.

Testlere bakılırsa HDD sağlam. O zaman PSU içindeki fan kalıyoe geriye. İşlemci ve GPU fanlarını da kontrol ettiniz değil mi? Etmediyseniz onlara da bir bakın nazikçe. Bunlsrdan birisi de değilse, bende çözümler tükeniyor.

Evet hocam ekran kartı değil hepsini ettim sadece PSU kaldı onu nasıl anlayacağız arızalımı değil mi diye?
FSP500-60AHBC PSU modeli.

Testlere bakılırsa HDD sağlam. O zaman PSU içindeki fan kalıyoe geriye. İşlemci ve GPU fanlarını da kontrol ettiniz değil mi? Etmediyseniz onlara da bir bakın nazikçe. Bunlsrdan birisi de değilse, bende çözümler tükeniyor.

Hocam yardım edin lütfen. Az önce HDD'den garip sesler geldi.

Evet hocam ekran kartı değil hepsini ettim sadece PSU kaldı onu nasıl anlayacağız arızalımı değil mi diye?

Hiçbir şey açık olmamasına rağmen HDD %100 kullanılıyordu korktum kapattım bilgisayarı. Ve HDD'den garip sesler geldi.

Son düzenleme:

Dostum testlerde sorun gözükmüyor. Ama HDD de mekanik olarak bir sorun olabilir onu anlamanın tek yolu da HDD güç kablosunu vs SATA kablosunu söküp pc çalıştırmak. Ses kesilirse sorun HDD dedir.

Onu nasıl yapacağım hangi kabloyu sökeceğim mesela nasıl anlayabilirim onu?
Kasanın diğer tarafındadır muhtemelen, arka kapağı aç, harddiske 2 kablo gider, birisi geniş ince o güç kablosu, diğeri daha kısa ince o da Sata kablosu ikisini de harddiskten çıkart kasayı çalışştır. Windows gelmez HDD de kuruluysa ama telaş etme bırak pc çalışsın. Sadece ses var mı yok mu onu dinle.

Kasanın diğer tarafındadır muhtemelen, arka kapağı aç, hard diske 2 kablo gider, birisi geniş ince o güç kablosu, diğeri daha kısa ince o da SATA kablosu ikisini de hard diskten çıkart kasayı çalıştır. Windows gelmez HDD de kuruluysa ama telaş etme bırak PC çalışsın. Sadece ses var mı yok mu onu dinle.

Tamamdır bugün deneyeceğim. Bir de şey soracağım HDD bozulduysa neden bozulmuş olabilir bir anda böyle oldu çünkü.

Tamamdır bugün deneyeceğim. Bir de şey soracağım HDD bozulduysa neden bozulmuş olabilir bir anda böyle oldu çünkü.
HDD durduk yere de olsa arızalanabilir sonuçta mekanik parçalar çalışıyor ama böylr ses çıkartacak seviyeye gelmesi için darbe, sarsıntı almış olması lazım.

HDD durduk yere de olsa arızalanabilir sonuçta mekanik parçalar çalışıyor ama böylr ses çıkartacak seviyeye gelmesi için darbe, sarsıntı almış olması lazım.

Yok hiç hatırlamıyorum darbe falan almadı ufak sarsıntılar illaki almış olabilir ama.

Hocam tekrardan merhaba bad sector testi yaptım Full yeşil çıktı.

1690977158546.png

Biraz daha böyle kullanmaya devam edeceğim HDD kökten bozulana kadar.

Ki zaten sadece oyunlar var önemli verilerim yok.

Son düzenleme:
Yok hiç hatırlamıyorum darbe falan almadı ufak sarsıntılar illaki almış olabilir ama.

Hocam tekrardan merhaba bad sector testi yaptım Full yeşil çıktı.

Eki Görüntüle 1886597

Biraz daha böyle kullanmaya devam edeceğim HDD kökten bozulana kadar.

Ki zaten sadece oyunlar var önemli verilerim yok.
O zaman sıkıntı yok. Ses rahatsızlık veriyorsa değiştirirsiniz en kötü.

Geri
Yukarı