Bilgisayar kasamdan gelen değişik ses

herexll

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8GB
Ekran kartı
GTX1060 6GB
İşlemci
Amd Ryzen 7 1700
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar kasamdan/fanıda olabilir değişik ses geliyor. Fakat bu ses hep gelmiyor ara ara geliyor bazen bilgisayarı kapatıp açtığımda da düzeliyor. Sebebi ne olabilir? Bakımını yaptıralı çok olmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoya kaydettim sesi buradan duyabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar kasamdan/fanıda olabilir değişik ses geliyor. Fakat bu ses hep gelmiyor ara ara geliyor bazen bilgisayarı kapatıp açtığımda da düzeliyor. Sebebi ne olabilir? Bakımını yaptıralı çok olmadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fanlardan gibi elinizle durdurup kontrol eder misiniz?

Fandan geliyor. Başka bir ihtimal olamaz. Coil whine desen bu şekilde ses çıkarmazlar. Bildiğin traktör sesi geliyor gibi. Bir fan anlaşılan sürtüyor veya yuvasında problem var. Tek tek kontrol edin durdurarak.

Eski kasamda benim PSU nun 120 lik fanı aynen böyle oynuyordu. Söküp fan göbeğini yağlayınca susmuştu. Sizin de herhangi bir fanınız sürtüyor/yakınındaki bir kabloya çarpıyor/göbeği oynuyor olabilir. Tek tek sırayla fanları elle durdurarak ses kaynağını bulabilirsiniz. Aklıma getirmek istemediğim çok düşük ihtimal de olsa ihtimal olan şey, HDD okuma yazma kafası cortlamış diskleri çiziyor/disklerin göbeği sürtüyor olabilir.

Eski kasamda benim PSU'nun 120'lik fanı aynen böyle oynuyordu. Söküp fan göbeğini yağlayınca susmuştu. Sizin de herhangi bir fanınız sürtüyor/yakınındaki bir kabloya çarpıyor/göbeği oynuyor olabilir. Tek tek sırayla fanları elle durdurarak ses kaynağını bulabilirsiniz. Aklıma getirmek istemediğim çok düşük ihtimal de olsa ihtimal olan şey, HDD okuma yazma kafası cortlamış diskleri çiziyor/disklerin göbeği sürtüyor olabilir.

O nasıl oluyor hocam? HDD okuma yazmasının cortladığını nasıl anlarım?

O nasıl oluyor hocam? HDD okuma yazmasının cortladığını nasıl anlarım?
HDD ye CrystalDiskMark ile test yapabilirsiniz. Performans kötüyse ve takılmalar varsa sıkıntı oraya yorulabilir. Ama önce ellerinizle fanları tek tek sırayla durdurup sesin kesilip kesilmediğine bakın. Direkt işi HDD ye bağlamaya gerek yok.

HDD'ye CrystalDiskMark ile test yapabilirsiniz. Performans kötüyse ve takılmalar varsa sıkıntı oraya yorulabilir. Ama önce ellerinizle fanları tek tek sırayla durdurup sesin kesilip kesilmediğine bakın. Direkt işi HDD'ye bağlamaya gerek yok.

Tamam hocam müsait zamanımda deneyeceğim. Sorun fanda ise ne yapmalıyım?

Hocam şimdi denedim tüm fanları tek tek durdurdum fakat ses fanlardan kaynaklı değil. Ses sanki kasanın ön taraflarından geliyor hdd/ssd taraflarından. Şimdi ne yapacağım sorun HDD mi?
HDD nin kablolarını söküp bilgisayarı bir çalıştır bakalkm. Eğer ses kesilirse senin HDD ölmek üzere demektir. Yedeklerini alıp yenisiyle değiştirirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı