Bilgisayar kasasından gelen rahatsız edici ses

TeknoLee

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 senedir kasamdan çok rahatsız edici bir ses geliyor. Çok yüksek bir ses değil fakat çok rahatsız ediyor. Tarif etmesi zor bir ses, aynı bir cır cır böceği sesi gibi. Bir de cızırtı sesine de benzetebilirim. Bu bir sene zarfında bu ses bazı dönemlerde sık sık çıkıyordu, hatta elektrik cızırtısı sesi çıkıyor ve bilgisayar kapanıp tekrar açılıyordu. Son 2 aydır ses sürekli çıkıyor. Ayrıca kasadan sürekli çok zorlanıyormuş gibi yüksek bir fan sesi de çıkıyor. Oysa hiçbir oyun oynamıyorum veya ağır hiçbir uygulama açmıyorum. Kablolardaki bağlantılarda bir sorun olabileceğini düşündüm ve bilgisayarcıya götürdüm, fakat bilgisayarcı hiçbir sorun yok deyip geri verdi. Şu anda ses çıkmaya devam ediyor. Bilgisayarın çalışmasında ise bir sorun yok. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz? Benim aklımdan bilgisayarı genel bir bakıma sokmak geçiyor.

Kasa çok eski. Bu sistemi 10 sene önce toplamıştık.

Peki nasıl düzeltebiliriz? Hard diski takan bilgisayarcı bir sorun yok demişti.

HDD'yi garantiye göndermeniz gerekli. İade edebiliyorsanız edebilirsiniz.
Hard diski takan bilgisayarcı bir sorun yok demişti.

Sorun şu ki: O bilgisayarcılar için 512MB ekran kartı Cyberpunk da oynatır :D

Vallahi taktığımız HDD 2. el eski bir şeydi. Garantisi kalmış mıdır bilmiyorum.

O zaman içini boşaltıp satın 2. elde satabiliyorsanız para etsin en azından. Üstüne bütçe koyup daha iyi bir HDD ya da SSD alabilirsiniz.

O zaman içini boşaltıp satın 2. elde satabiliyorsanız para etsin en azından. Üstüne bütçe koyup daha iyi bir HDD ya da SSD alabilirsiniz.
Peki bilgisayarcıya götürüp genel bir bakım yaptırsak, içini temizlesek sorun düzelir mi? Veya bu bakım esnasında sorunun kaynağı kesin bir şekilde ortaya çıkabilir mi?

Peki bilgisayarcıya götürüp genel bir bakım yaptırsak, içini temizlesek sorun düzelir mi? Veya bu bakım esnasında sorunun kaynağı kesin bir şekilde ortaya çıkabilir mi?

Sanmıyorum, sorun HDD'nin içerisinde temizlik bakım vs etki etmez. Eğer başka bir depolama biriminiz varsa ve işletim sisteminiz onun içindeyse HDD'yi sökün ve öyle çalıştırın PC'yi eğer ses devam ederse sorun HDD'dedir. Sorun devam ederse zaten elimizde coil whine ihtimali kalıyor. Bu durumda da suçlu ekran kartı, PSU olabilir.

Sanmıyorum, sorun HDD'nin içerisinde temizlik bakım vs etki etmez. Eğer başka bir depolama biriminiz varsa ve işletim sisteminiz onun içindeyse HDD'yi sökün ve öyle çalıştırın PC'yi eğer ses devam ederse sorun HDD'dedir. Sorun devam ederse zaten elimizde coil whine ihtimali kalıyor. Bu durumda da suçlu ekran kartı, PSU olabilir.
Sağ olun hocam yardımınız için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı