Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

P1üton

Hectopat
Daha fazla  
Bir süredir yaşadığım bir durum aslında. Bilgisayar kendi kendine kapanıyor. Bazen birkaç saat kullandıktan sonra bazen bir 15 dakika sonra oluyor. Kendini kapatmaktan kastım kendine restart atıyor. Restart attıktan sonra ise görüntü gelmiyor. Bazen geldiğinde sorunsuz devam ediyor bazen ise ekran kartını görmüyor ben kendim ekran kartının driverını kuruyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

PSU testi yapın.

PSU testi yapın.

En kısa zamanda yapıp atacağım ancak bir şeyi merak ediyorum yük bindiriyor ya test yaparken ben yük bindirmediğim zamanda normal tek sekmeli Google'da gezerken de oluyor bunun bir önemi var mıdır?

En kısa zamanda yapıp atacağım ancak bir şeyi merak ediyorum yük bindiriyor ya test yaparken ben yük bindirmediğim zamanda normal tek sekmeli Google'da gezerken de oluyor bunun bir önemi var mıdır?
Restart ve kapanma sorunları genellikle PSU kaynaklıdır. Siz testi yapın sorun çıkmazsa başka çözüm deneriz.

PSU testini kaç dakika yapmam gerekiyordu? Sanırım kapanana kadar eğer kapanmazsa sorun PSU'da değil diye okudum.

Hocam PSU sorunluysa, genelde test başlar başlamaz PC ya restart atar ya da kapanır.

5 dakika bile yapsanız yeterli.

Hocam PSU sorunluysa, genelde test başlar başlamaz PC ya restart atar ya da kapanır.

5 dakika bile yapsanız yeterli.

Ben 15 dakika yaptım işlemci 79 derece ekran kartı 64 derecelerde seyretti.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    127,6 KB · Görüntüleme: 13
Memtest86 ile RAM'lerinizi test edin.

Ekran kartınızın modeli nedir? AMD ise DDU ile driverınızı kaldırıp Pro sürümü kurun.

Değerler gayet iyi. PSU sorunlu değil. Aynı testi 3D için 15 dakika yapın. Ekran kartını da test edelim.

69 derecede seyretti.

Ekran kartınızın modeli nedir? AMD ise DDU ile driverınızı kaldırıp Pro sürümü kurun.

ASUS GeForce GTX 1650S 4 GB OC Edition GDDR6 ekran kartım var. Arızalı sanıp göndermiştim bakımları yapılmıştı 1 sene önce.

2400MHz olan RAM'leri 3200MHz yapmıştım acaba bununla bir ilgisi olabilir mi? Uzun zaman önce yapmıştım ama alakası olabilir mi bilemedim. RAM'leri de test edeceğim birazdan.

Buyurun Memtest.

Dosya Ekleri

• OCCT-20240514-050924-GPU3D.png
    OCCT-20240514-050924-GPU3D.png
    163,3 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2024-05-14 at 13.50.27.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-14 at 13.50.27.jpeg
    48,3 KB · Görüntüleme: 11
  • WhatsApp Image 2024-05-14 at 13.50.28.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-14 at 13.50.28.jpeg
    172,3 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme: