Bilgisayar klavye ve mouse tanimiyor

AliAlper

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Bugun kardesim bilgisayardan oyun oynarken mavi ekran aldi (maalesef hata kodunu gorememis). Bilgisayari yeniden baslattim ve bilgisayar sorunsuz acidi fakat klavye ve mouse taninmiyordu. Diger burun USB portlarini denedim fakat durum degismedi. Sorunun ne olduguna dair bir fikrim yok, yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

Bilgisayar ozellikleri;
- i7 5800K (OC yoktur)
- RX 580.
- ASUS Rampage v Extreme anakart.
- 16 GB RAM.
- Klavye: Logitech G710+
-Mouse: Razer Basilisk.

Minidump dosyalarını bizimle paylaşırsanız net bir yardımda bulunabiliriz.

O dosyalara nasil ulasabilecegimi bilmiyorum. Bilgisayarin durumunda biraz ilerleme var. BIOS'a girince klavye ve fare calisiyor fakat ayarlari kaydedip Windows'a girmeyece calisinca ve Windows ekrani acilinca klavye ve farenin isiklari sonuyor ve calismiyorlar.

O dosyalara nasil ulasabilecegimi bilmiyorum. Bilgisayarin durumunda biraz ilerleme var. BIOS'a girince klavye ve fare calisiyor fakat ayarlari kaydedip Windows'a girmeyece calisinca ve Windows ekrani acilinca klavye ve farenin isiklari sonuyor ve calismiyorlar.
Bu linkteki adımları yaparak paylaşabilirsiniz ama mouse kullanamıyorsanız sanırım paylaşmakta sorun yaşarsınız. Farklı bir USB portunda denediniz mi?

öncelikle merhaba;

Sorununuz büyük ihtimalle, yazılım kaynaklı olabilir. Bu sorunu bende yaşadım. Şahsen ben mucize yaşadım ama Bu da bir bugtu. Çözümü de,

1- aygıt yöneticisini açtım.
2- Fare ve diğer işaret aygıtları sekmesini açtım.
3-Hıd uyumlu Fare'ye sağ tıkladım güncelleştirdim.
(Sizde sorun çözüldümü deneyin, bende olmadı sizde de olmadıysa deneyin)
4-Aygıtı devre dışı bıraktım. (Sağ tık ile açılan sekmede.)
5-Bekledim ve yeniden aktif ettim.
(Bende yinde çalışmadı bu benim faremle ilgili sizde olur büyük ihtimal. Olmadıysa okumaya devam.)
6- Cihazı kaldıra bastım. (sağ tık ile açılan sekmede.)
7- Laptop'umu yeniden başlattım.
8- Zaten USB takınca yeniden algıladı.
(Bu sefer çalışmazsa daha bilmiyorum, şimdi anlatacağım olay çözümden ayrıdır, ama deneyebilirsiniz.)
9- Yine çalışmayınca sinirlendim. Cihazı devre dışı bırakıp öylece bıraktım. Touchpad kullanıyordum. Öylesine (cihazı etkinleştir'e basmadan) fareyi hareket ettirdim. Ve sorunun çözüldüğünü gördüm. 1-2 saat devre dışı halde Mouse'yi kullandım. Sonra yinde dondu bu sefer cihazı etkinleştirdim ve sorunum çözüldü.

klavye hakkında bilgim yok harici bir klavye kullanmıyorum.

İlk uzun mesajım hatalarım olmuştur.

öncelikle merhaba;

Sorununuz büyük ihtimalle, yazılım kaynaklı olabilir. Bu sorunu bende yaşadım. Şahsen ben mucize yaşadım ama bu da bir bugtu. Çözümü de,

1- aygıt yöneticisini açtım.
2- Fare ve diğer işaret aygıtları sekmesini açtım.
3-Hıd uyumlu Fare'ye sağ tıkladım güncelleştirdim.
(Sizde sorun çözüldümü deneyin, bende olmadı sizde de olmadıysa deneyin)
4-Aygıtı devre dışı bıraktım. (Sağ tık ile açılan sekmede.)
5-Bekledim ve yeniden aktif ettim.
(Bende yinde çalışmadı bu benim faremle ilgili sizde olur büyük ihtimal. Olmadıysa okumaya devam.)
6- Cihazı kaldıra bastım. (sağ tık ile açılan sekmede.)
7- Laptop'umu yeniden başlattım.
8- Zaten USB takınca yeniden algıladı.
(Bu sefer çalışmazsa daha bilmiyorum, şimdi anlatacağım olay çözümden ayrıdır, ama deneyebilirsiniz.)
9- Yine çalışmayınca sinirlendim. Cihazı devre dışı bırakıp öylece bıraktım. Touchpad kullanıyordum. Öylesine (cihazı etkinleştir'e basmadan) fareyi hareket ettirdim. Ve sorunun çözüldüğünü gördüm. 1-2 saat devre dışı halde Mouse'yi kullandım. Sonra yinde dondu bu sefer cihazı etkinleştirdim ve sorunum çözüldü.

klavye hakkında bilgim yok harici bir klavye kullanmıyorum.

İlk uzun mesajım hatalarım olmuştur.

Oncelikle bir tavsiyeyi yazdiginiz icin tesekkur ederim. Maalesef klavye ve faremi Windows'a Boot ettigim zaman kullanamiyorum. Yazilim hatasi oldugu konusunda haklisiniz cunku klavye ve fare BIOS'da sorunsuz calisiyor. USB bellekden yeni bir Windows kurulumu deneyecegim sanirim.

Oncelikle bir tavsiyeyi yazdiginiz icin tesekkur ederim. Maalesef klavye ve faremi Windows'a Boot ettigim zaman kullanamiyorum. Yazilim hatasi oldugu konusunda haklisiniz cunku klavye ve fare BIOS'da sorunsuz calisiyor. USB bellekden yeni bir Windows kurulumu deneyecegim sanirim.

Rica Ederim. Doğru Seçimi Yaptınız. Bu Arada Yanlış Anlamayın Ama Kurulumu Sakın Yanlış Yapmayın Bana 130 TL'ye Patladı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı