Bilgisayar konusunda hangi alanda gelişilmeli?

ejderya_22

Kilopat
Merhaba, arkadaşlar bilgisayar programcılğı mezunuyum hangi alanda kendimi geliştirmeliyim? İş imkanı hangi alanda daha yüksek olur? Bir türlü karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bildiğim diller: Unity(C#), Flutter(dart), Android Studio(Java, Kotlin), web(HTML, CSS, JavaScript, React, PHP)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, arkadaşlar bilgisayar programcılğı mezunuyum hangi alanda kendimi geliştirmeliyim? İş imkanı hangi alanda daha yüksek olur? Bir türlü karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bildiğim diller: Unity(C#), Flutter(dart), Android Studio(Java, Kotlin), web(HTML, CSS, JavaScript, React, PHP)

Bildiğin diller üzerine yoğunlaş güncel yazılım dillerine ve teknolojiyi de yakından takip et.

Neredeyse her alanla ilgilenmişsin. Şuan da hangi alan size daha güzel geliyorsa o alanda gitmeni öneririm.
Ben Web üzerinde çalışıyorum. Hatta React. Web öğren aç kalmazsın diyemem. Belkide bu alan ilgi alanın olmayacak o zaman gelişmekte istemeyeceksin ve zamanla sıkılıp bırakacaksın.

Aslında demek istediğim oyun, mobil, web bu alanların hangisinde daha çok iş imkanı olur.
O değişir.
Mesela EA sizi işe kabul etse oyun programlamadan daha çok kazanırsınız veya büyük firmalardan site yapımı, uygulama yapımı gibi teklifler alırsanız mobil ve web kazançlı olur.
Severek çalışacağınız bir alan seçmeniz sizin için daha iyi olur. Ben genelde masaüstü ve mobil programlama üzerine çalışıyorum. Henüz bir gelir elde etmiyorum ama sırf gelir için farklı bir alana geçmezdim.

Neredeyse her alanla ilgilenmişsin. Şu an da hangi alan size daha güzel geliyorsa o alanda gitmeni öneririm.
Ben web üzerinde çalışıyorum. Hatta React. Web öğren aç kalmazsın diyemem. Belkide bu alan ilgi alanın olmayacak o zaman gelişmekte istemeyeceksin ve zamanla sıkılıp bırakacaksın.

Hocam web de sizce React+Node.js olarakmı ilerlemeliyim. WordPress var diye gereksiz diyenler var.

O değişir.
Mesela EA sizi işe kabul etse oyun programlamadan daha çok kazanırsınız veya büyük firmalardan site yapımı, uygulama yapımı gibi teklifler alırsanız mobil ve web kazançlı olur.
Severek çalışacağınız bir alan seçmeniz sizin için daha iyi olur. Ben genelde masaüstü ve mobil programlama üzerine çalışıyorum. Henüz bir gelir elde etmiyorum ama sırf gelir için farklı bir alana geçmezdim.

Açıkçası ben gelir elde etmek istiyorum ama o konuda biraz beceriksizim 😁

Hocam web de sizce React+Node.js olarakmı ilerlemeliyim. WordPress var diye gereksiz diyenler var.
Her proje cms olmuyor. Olsa da wordpress olmak zorunda değil. Freelancer takılırken evet belki iş kaybı yaratır. Ama fulltime bir işte çalışırken o işler öyle yürümüyor, kimse gerçek bir projesini wp de sergilemez. Özellikle büyük projeler.

Aslında demek istediğim oyun, mobil, web bu alanların hangisinde daha çok iş imkanı olur.

Müşteri odaklı düşünmelisin. Ben bir müşteriyim sizde yazılımcı. Ben ürünlerimi satacağım bir sistem yaptırmak istiyorum size. Önerileriniz nedir? Cevap olarak sunucu ve domain hizmeti, web yazılım, mobil programlama. Hepsi bu kadar. Oyun programlama dediklerimin dışında kaldı.

Mobil ve Web Yazılım üzerine yoğunlaş.

Neredeyse her alanla ilgilenmişsin. Şu an da hangi alan size daha güzel geliyorsa o alanda gitmeni öneririm.
Ben web üzerinde çalışıyorum. Hatta React. Web öğren aç kalmazsın diyemem. Belkide bu alan ilgi alanın olmayacak o zaman gelişmekte istemeyeceksin ve zamanla sıkılıp bırakacaksın.

Hocam bir sorum olacakdı React de geliştirilen projeleri herhangi bir hosting yükleye biliyor muyuz ve basit kişisel web sitesi gibi projeleri React de geliştirmenin bir zararı var mı?

Geri
Yukarı