Bilgisayar konusunda kendimi geliştirmek istiyorum

Merhaba arkadaşlar, iyi günler hepinize. Kendimi PC konusunda (hem yazılım hem donanım) geliştirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Önerebileceğiniz kaynaklar var mı? Kendimi nasıl geliştiririm? Özellikle PDF dokümanlar önerirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

Forum sitelerinde takıl ve YouTube'da o nasıl yapılır bu nasıl yapılır vb şeyleri araştır.

Donanımı öğren ancak burada yazılanları ya da PC toplama videolarındakiler gibi öğrenme. Çünkü bilgisayar toplamaktan başka bir işine yaramaz. Donanım, bilgisayar toplamaktan ibaret değildir.

İşlemcinin, RAM’in, Ekran kartının çalışma mantığını öğren. 0 ve 1 nedir? Programlar bellekte nasıl barınır? Veriler belleğe nasıl sıralı ya da karışık yazılır? Gibi envai çeşit türetilebilir.

Yazılım konusunda ise temel olarak C++ öneriyorum. Zordur, ancak öğrenildiğinde diğer dillere alışmak kolay olur.

Zamanında dandik bir notebook'a oyunlar kurmaya çalışırken aldığım hataları çözmeye çalışırdım. O ara öğrenmiştim ben.

Bilgisayar ile uğraşacaksanız bir kere o anakartı iyi bileceksiniz. kendi bir parçanız gibi işlemciyle arkadaş olacaksınız, ekran kartına belki aşık da olabilirsiniz.

Tamam belki biraz abartı oldu söylediklerim ama o donanım veya yazılım ile kendi bir parçanmış gibi hissetmediğin sürece bilgisayarlar ile uğraşmak zevk vermez.
Bence onları anla duy sesini o sana zaten kendisinin ne ihtiyacı olduğunu anlatır.

Yazılım ise genel olarak bir yazılım dili öğren C++ veya C#.

Oradaki temel mantığı kavra ve beyin jimnastikleri yap.

Çünkü işlemci gibi hızlı birisiyle çalışacaksın. Belli süre sonra sıkabilir seni hazırlıklı olmazsan.

YouTube'da veya Udemy gibi yerlerde yazılım ile ilgili yerler bulabilirsin oralara bakabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle "bilgisayar alanı" çok geniş bir alan. Mesela öğrenmek istediğin donanım bilgisi " hangi işlemci daha iyidir?" Sorusuna cevap vermek mi? Yoksa bir işlemci nasıl çalışır? Sorusuna cevap vermek mi?

Ortak yanımız çıktı :D 1GB RAM PC'yi hızlandırma diye başladım sonu gelmeyen bir merak doğdu içime :)
Ben de 2.1 GHz miydi neydi tam hatırlamıyorum, Intel Atom işlemcili bir notebook vardı. 2GB RAM vardı. Sadece CS 1.6 açabiliyordu. Ben de farklı oyunlar kurmaya çalışıp hata alıyordum. Çözmeye çalışırken öğrendim 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı