Bilgisayar mühendisliğinde kendini geliştirmek için tavsiyeler

ScarIxrd

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bu sene Kadir Has Üniversitesi bilgisayar mühendisliğini kazadım %75 burslu olarak. Hayalim bilgisayar mühendisi olmaktı. Donanım olarak bilgisayardan anlıyorum fakat yazılım olarak maalesef bir bilgim yok. Bu sene hazırlık okuyacağım için kendimi önden bölüme hazırlamak istiyorum. Ayrıca bu üniversite dönemim boyunca önerebileceğiniz tavsiyeler varsa bana söylerseniz çok sevinirim, şimdiden tavsiyeleriz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Hayırlı olsun. İlk dönem bilgisayar bilimlerin tarihini, algoritma, fizik, matematik ve biyoloji öğretiyorlar.

Algoritma ile ilgilenmen gerekir. Algoritmayı kaparsan gerisi gelir. Algoritma önemlidir.

• 3 - 4 software pattern harici çok kullanılmıyor (singleton, factory, adapter, facade) gerisinin kullanım alanları çok spesifik şeyler ezberleyip geçebilirsiniz.​

• Akademisyen olmayacaksanız turing makinelerini genişletmek ya da lineer zamanda asal sayı jenere eden fonksiyon yazma işlerine girişmenizi tavsiye etmiyorum.

• Ülkemizdeki eğitim kurumları genelde ezbere dayalı ilerliyor derslerde bu elemanları ayırt edip ezberlemeye çalışın.

• Veri yapılarındaki dykstra's algorithm, merge sort, a* gibi algoritmaları yazamasanızda mantığını anlamanız size çok şey katacaktır.

• İlk sene size verilen dili çok iyi öğrenmeye bakın ve hocalarınıza derslerde en çok kullanacağınız dili sorun ve ona göre ağırlıklı çalışın.

• Recursion yerine while ya da for kullanmaya çalışmanız Memory leak riskini azaltacaktır.

• İngilizce olması zor geliyorsa sadi evren şeker'in videoları hayat kurtarıcı olabilir.

• Mantıksal kapılar dersinde devre elemanlarının şeması hep yanınızda olsun.

Şahsen uzmanlık olarak da değil de ilginizi çeken bölüm yan derslerinin hepsini almanız daha iyi olur. Kriptoloji dersinin yanında oyuna giriş dersi de alın ya da yapay zeka dersi alırken voice recognition da alın neyde iyi olup neyde iyi olmadığınızı görün ve ona göre uzmanlık kararı verin.

Üniversiteden aklımda kalanlar bunlar ilgili bölümden mezun biri olarak. Yukarıdaki yazdıklarım görüş bildirme amaçlı olup katılmayabilirsiniz. Spesifik sorularınız olursa etiketleyebilirsiniz. Kolay gelsin ve hayırlı olsun.

"Yazilim dili" diyen insandan taviyse alma. Yazilim dili diye bir sey yok, hic olmadi.

Ingilizce seviyeni gelistirmeyi, Calculus, discrete matematik, istatistik, lineer cebir alt yapini gelistirmeyi deneyebilirsin.

Herhangi bir programlama dilini ogrenmeye calisman seni muhendislik egitimine hazirlayamaz, muhendislik egitimi programlama dillerinden cok daha ust seviye bir egitimdir. Araba surmek vs direksyon tutmak gibi.

Online ortamlarda tavsiye almak da cok mantikli degil, bu isin saglam egitimini almis insanlardarn bire bir tavsiye almadigin muddetce dikkate alma. Internette hello world yazan kendini guru saniyor.

Geri
Yukarı