Bilgisayar kullanırken kendimi hiçbir şekilde güvende hissedemiyorum

aydemirmert

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben kendimi bildim bileli bilgisayar kullanan birisiyim. Bu sene akademik olarak yoğun bir seneydi ve bende sınavlarıma çalışmak için çok fazla bilgisayar kullanamadım. Artık nedenini bilmediğim bir şekilde, bilgisayarımda sürekli zararlı bir şeyler varmış gibi hissediyorum. En yakın arkadaşlarım bile bana belki trojan atmıştır gibi düşünüyorum, bazı cümlelerden şüpheleniyorum. Artık neredeyse kafayı yemek üzereyim. 2-3 kez temiz format attım, korunmak Kaspersky ile Malwarebytes'i beraber kullanıyorum. Yine de içim rahat değil, bilgisayarda en ufak bir hata olduğunda yine içime bir kurt düşüyor. Eskiden bu kadar paranoyak değildim, bilgisayarımı tam olarak güvende tutmam, içimi rahatlatmam için ne önerirsiniz?

Sene 2009'larda spynet le çok kişiyi izledim, o zamanlar antirivüsler bu kadar sağlam değildi, basit taktiklerle crypterle fudlayıp tanınmaz yapabiliyorduk. Şimdi davranış tabanlı analizler olsun, bulut analizler olsun affetmiyorlar. Sağlam bir antivirüs yazılımı kullan, webcam'inin önüne kağıt yapıştır. (ben izliyordum çünkü)

Merhabalar, ben kendimi bildim bileli bilgisayar kullanan birisiyim. Bu sene akademik olarak yoğun bir seneydi ve bende sınavlarıma çalışmak için çok fazla bilgisayar kullanamadım. Artık nedenini bilmediğim bir şekilde, bilgisayarımda sürekli zararlı bir şeyler varmış gibi hissediyorum. En yakın arkadaşlarım bile bana belki trojan atmıştır gibi düşünüyorum, bazı cümlelerden şüpheleniyorum. Artık neredeyse kafayı yemek üzereyim. 2-3 kez temiz format attım, korunmak Kaspersky ile Malwarebytes'i beraber kullanıyorum. Yine de içim rahat değil, bilgisayarda en ufak bir hata olduğunda yine içime bir kurt düşüyor. Eskiden bu kadar paranoyak değildim, bilgisayarımı tam olarak güvende tutmam, içimi rahatlatmam için ne önerirsiniz?
Tails gibi güvenlik odaklı işletim sistemleri var ancak şuanki modern sistemler güvenli, o kadar endişelenmenize gerek yok.

Bu kadar tedirgin olacak kadar nasıl bir veri tutuyorsunuz ki bilgisayardan? Bu kadar çekinmeyin bence. Ben yıllardır antivirüs olmadan kullanıyorum aktif bir şekilde pek bir sıkıntı yaşamadım. İnternette girdiğiniz yerleri az çok biliyorsanız bir şey olmaz.

Bu sadece bir takıntı. Öncelikle şunu cevaplamanız lazım kendinize: Neden beni izlesinler?

Bir eylemde bulunup veya değişik bazı araştırmalar yapıp, sonradan "acaba?" deyip izlendiğinizi düşünüyor olabilir misiniz ?

Ayrıca (tamamen bana göre) AV'ler dosyaları analiz ettiği, taradığı için, kimin ne dosyası, türü var istatistik tutuyor bence. O yüzden bu düşünce bile beni kullanmamak ve gerek duymamak için bilinçli PC/telefon kullanmaya yöneltiyor. Umarım anlatabildim..

Yeni konular

Geri
Yukarı