Hala bir şekilde güvenlik açığı mı var?

Julimezar

Centipat
Daha fazla  
Selam yaklaşık 1 ay önce bütün mail adreslerim şifrelerim hatta kredi kartlarıma kadar açığa çıktım. Bazı tatsızlıklar yaşadım ama bir an önce güvenliği sağlamak için bilgisayara format attım (içinde pek bir şey olmayan HDD'ye atamadım). Tüm şifrelerimi değiştirdim ve authenticator kullanmaya başladım Microsoft hesabım buna bağlı. Google hesabımda da çift doğrulama açık telefonumdan onay vermeden yeni bir yerde oturum açılmıyor. Yine açabildiğim her sitede -linkedinine kadar- çift doğrulama açtım ve giriş yapabilmek için telefon SMS onayıyla giriyorum. Bilgisayarımı da Kaspersky ile koruyorum.

Dün bilgisayarı kullanırken bir anda Kaspersky uyarı verdi zararlı olabilecek bir yazılım tespit edildi diye not almadım ama Microsoft Edge dosyaları arasında ktğawpktawpktapkta gibi random harflerle bir dosya veya klasör. Temizle dedim bu süreçte Chrome'u filan kilitledi bilgisayarı tekrar başlattı yeniden açılınca da tam tarama yaptı sonucunda sorun yok dedi. Pek kullanmadığım için aklıma Discord gelmemişti dün bir ihtiyaçtan dolayı giriş yaptım mailime yeni bir cihazdan giriş yapılmaya çalışılıyor uyarısı geldi (formattan beri en az 1 aydır yani hiç kullanmadım dediğim gibi zaten kullanmıyorum) sanırım da oradan onaylamadan giriş yapmadı. Öyle olunca iyi dedim burada bir şey yok şifreyi de değiştirmedim.

Az önce mail aldım yeni bir giriş uyarısı onayla diye konum Romanya ben değilim tabii girdim hemen şifreyi değiştirdim şifreyi değiştirene kadar bir tane de Amerika için geldi aynı mailden. Baktığım kadarıyla hesapta olağan dışı bir şey yok profilim aynı duruyor yabancı bir şey göremedim yani. Acaba şimdiye kadar hesaplardan giriliyordu ama bana mail mi gelmiyordu? Ya da mailler doğru geliyorsa dün girdiğim için hala bir şekilde takip mi ediliyorum ki dünden sonra bu gece 2 defa giriş yapılmaya çalışıldı? Her mail sesinde kalp atışım yükselir oldu paranoyak oldum bütün internet ayak izimi silip internet çekmeyen bir köy evine taşınasım geliyor.

Formattan beri 5 tane kadar şifre ürettim ve değiştirdiğim bu şifrelerle ilgili hiç sorun yaşamadım (Microsoft hesabıma günde 50-100 defa giriş yapılmaya çalışılıyor ama authenticator onayı olmadığından giriş başarısız yazıyor şifre doğru mu yanlış mı bilmiyorum doğru şifre olsa haberim olurdu sanırım). Şifresi değişmiş herhangi bir hesabımda yabancı bir giriş tespit etmedim yani. Biraz uzun yazdım ama konu çokça canımı sıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her format atıldığında cihaz kimliği değiştiği için aynı cihazdan girilse bile başka cihaz diye uyarı atar. Bazı sayfalara üyelik için mail verildiğinde onu kullanmaya çalışan art niyetliler olabilir.

Bazen de Microsoft asılsız uyarı mı yapıyor bilmem. 2008 yılında aldığım mail adresine bir tane bile spam gelmedi. Bu adresi sadece resmi kurumlara veriyorum. Üyelik ve diğer olaylar için feda edilebilir mail kullanıyorum.

Geri
Yukarı