Bilgisayar mavi ekran olmaksızın donuyor

Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarım birden tüm aktiviteleri duruyor misali birden felç geçiriyor. Düzgünce çalışırken birden ekran falan her şey donuyor. Sistem kendine geri gelmiyor ve tepki de vermiyor. Herhangi bir tuş kombinasyonu da çalışmıyor. Bildiğiniz ekranı açık ama çalışmayan bir bilgisayar misali öylece kalıyor. Power tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum. Sebebi ne olabilir? Mavi ekran olmuyor dediğim gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, bilgisayarım birden tüm aktiviteleri duruyor misali birden felç geçiriyor. Düzgünce çalışırken birden ekran falan her şey donuyor. Sistem kendine geri gelmiyor ve tepki de vermiyor. Herhangi bir tuş kombinasyonu da çalışmıyor. Bildiğiniz ekranı açık ama çalışmayan bir bilgisayar misali öylece kalıyor. Power tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum. Sebebi ne olabilir? Mavi ekran olmuyor dediğim gibi.

Hard disk varsa büyük ihtimal ondandır.

Disk problemi olabilir. Test yapabilirsiniz. HD Tune ve Sentinel kullanabilirsiniz. Eksik olan güncelleme varsa yapıp deneyin.

Yukarıda yazılanlara ek olarak sorunu ne zamandır yaşıyorsunuz, donanımsal bir değişiklik yaptınız mı ve güvenli mod vb. diğer önyükleme seçenekleri ile açmayı denediniz mi ?

SSD'ye kurulu Windows ve herhangi bir problemi olduğunu düşünmüyorum.

Donanımsal değişiklik evet yapıldı. Undervolt yapıldı. Ancak bildiğim kadarıyla genelde başarısız Undervolt mavi ekran vermez mi? Bu arada komik gelecek ama Prime95 Stres testinden de geçti.

Büyük ihtimal diskten kaynaklanıyor. Eski bilgisayarımda aynı sorun vardı. Bazen bilgisayar diski görmeyi kestiği zamanlarda hiç bir işlem yapılmıyor ve herşey donuyordu. Bilgisayarı kapatıp çıkarıp tekrar takıyordum HDD'yi. Sorun büyük ihtimal diskte hocam.

Hocam son çare olarak format deneyin eğer derlerse.

Büyük ihtimal diskten kaynaklanıyor. Eski bilgisayarımda aynı sorun vardı. Bazen bilgisayar diski görmeyi kestiği zamanlarda hiç bir işlem yapılmıyor ve herşey donuyordu. Bilgisayarı kapatıp çıkarıp tekrar takıyordum HDD'yi. Sorun büyük ihtimal diskte hocam.
Disk ile alakalı olma ihtimalini güvenle eleyebiliriz bana kalırsa. Ancak yine de bir disk sağlığı testlerini programları yükleyip yapayım.
Disk problemi olabilir. Test yapabilirsiniz. HD Tune ve Sentinel kullanabilirsiniz. Eksik olan güncelleme varsa yapıp deneyin.
1620257206531.png

HDD aygıtı için. (Normal depolama için kullanıyorum.)
1620257237087.png

Bu da SSD için. Nedense sanırım tam istenildiği gibi hata verileri yok HDD'deki gibi.

Çift monitör mü kullanıyorsunuz, bu sorunun aynısı bende bu yüzden oldu ve 2. monitörü çıkardığımda sorun düzeldi.

Çift monitör mü kullanıyorsunuz, bu sorunun aynısı bende bu yüzden oldu ve 2. monitörü çıkardığımda sorun düzeldi.
Hayır tek monitör hocam. Ve evet eski bilgisayarım (9 senelik) onda da monitör kablolarında bir problem vardı. Her kablolar azıcık gerildiğinde sistem aynen dediğiniz gibi kilitleniyordu. Ancak bu problem monitör kaynaklı olmasa gerek. Gayet düzgün herhangi bir hasar vb. hiçbir şey de yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı