Bilgisayar mühendisi ne iş yapar?

Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhaba, şu anda lise öğrencisiyim, ileride büyük paraların peşinde koşmak istiyorum, bana en yakın meslek bilgisayar mühendisliği geliyor. Merak ettiğim konu bilgisayar mühendisleri özel sektörde ne iş yaparlar? Kendi şirketimi kursam ne kadar kazanırım?

Merhaba, şu anda lise öğrencisiyim, ileride büyük paraların peşinde koşmak istiyorum, bana en yakın meslek bilgisayar mühendisliği geliyor. Merak ettiğim konu bilgisayar mühendisleri özel sektörde ne iş yaparlar? Kendi şirketimi kursam ne kadar kazanırım?
Bilgisayar mühendisi çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur. Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.
Bilgisayar Mühendisliği mezunları yazılım firmalarında,telekominikasyon şirketlerinde,reklam ajanslarında,büyük şirketlerin IT ya da ar-ge departmanlarında kısacası yazılım ve programlamanın olduğu her alanda bulabilirler. Belki bunlardan daha da önemlisi girişimci olabilirler. Kendi işlerini kurabilirler.

Önemli olan bilgisayar mühendisi olmak değil. Önemli olan nereye yöneleceğini seçmek.
Web developer olup site tasarlayıp, kodlayıp satabilirsin. Veya Amazon, Facebook gibi şirketlerde çalışıp istenilen şeyleri yapabilirsin.
Siber güvenliğe yönelip web site açıklarını kapatabilir, sunucu açıklarını kapatabilir veya bulduğun açıkları para karşılığı satabilirsin.
Yazılıma yönelip bilgisayar, telefon uygulaması yapabilir veya oyun yapabilirsin.
Oyun tasarımı ve oyun kodlaması yapabilirsin.
Donanım kısmına yönelebilirsin.

Bunlar daha çoğaltılabilir ne yapmak istediğine bağlı aslında. Ucu çok açık bence.

Geri
Yukarı