Elektrik Elektronik Mühendisi Türkiye'de Ne Yapar?

Bu arada şunu eklemek isterim, hiçbir mühendislik dalı kolay değildir, bölüm dersleri başladığı zaman sudan çıkmış balığa dönersiniz, hayatınız boyunca da mühendislik mesleğinde zorluklar peşinizi bırakmaz, asla tam olarak uzman olamazsınız, işiniz ve eviniz bir olur, hayatınız tamamen mühendislik olur diyebilirim çünkü sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, bir anlık heves ile asla yazılmaması gerekiyor.

Bu arada şunu eklemek isterim, hiçbir mühendislik dalı kolay değildir, bölüm dersleri başladığı zaman sudan çıkmış balığa dönersiniz, hayatınız boyunca da mühendislik mesleğinde zorluklar peşinizi bırakmaz, asla tam olarak uzman olamazsınız, işiniz ve eviniz bir olur, hayatınız tamamen mühendislik olur diyebilirim çünkü sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, bir anlık heves ile asla yazılmaması gerekiyor.

Kesinlikle. Hayat boyu devam ediyor süreç aslında.

Şu M.T.O.K. olayını bilirsiniz. İşte ben ondan yararlanabiliyorum. Marmara EEM 368 puan 12 kontenjan ile kapatmış en son baktığımda. Şansımı orada denemek istiyorum.

İyi bir üniversitenin iyi bir bölümü. Kazanabilirsen ne mutlu sana. :)

Şu M.T.O.K. olayını bilirsiniz. İşte ben ondan yararlanabiliyorum. Marmara EEM 368 puan 12 kontenjan ile kapatmış en son baktığımda. Şansımı orada denemek istiyorum.

Bunun yanında hazırlık okumayı da düşünüyorum öyle bir imkanım olursa.

Zorluğu benim için sıkıntı değil. Teorik olarak bilgim var. Bunu değerlendirmek istiyorum sadece.

Hiç müfredatlara baktın mı? Bunu korkutmak için demiyorum. Hani kendi arkadaşlarımdan da gördüğüm üzere, ne ile karşılaşacağını bilerek EEE bölümüne girmek, bana göre sağlıklı bir üniversite hayatı ve motivasyon için önemli. Zira kendini vermek ve bir bölüm için ya da alan için yoğunlaşmak gerekiyor.

Aksi taktirde zor zamanlarda havlu atmak kolaylaşıyor. Bu, mühendisliğin çoğu bölümü için böyle aslında. :) Ben kendi bölümüm olduğundan EEE'den örnek verdim. :)

Mesela Signals and Systems... :D

Aslında ben mühendis değil de Elektrik-Elektronik öğretmeni olmak istiyorum. Mühendis olduktan sonra KPSS'ye girip böyle bir şey yapmam mümkün müdür acaba?

Hiçbir bilgim yok. Ancak zannetmiyorum. Yine de sormakta fayda var. :)

@SideWinder hayırlısı olur umarım. Ben yine de kendime güveniyorum. Müfredatı da araştırdım az çok.

Şu anda endüstriyel bakım ve onarım alanları hakkında araştırma yapıyorum. Proteus ISIS ve KiCad ile devreler çizip deneyler de yapıyorum.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bana kimse böyle rehberlik yapmamıştı. Bir de sizin gibi bir EE mühendisinin yorumunu almak beni mutlu etti. İyi Sosyaller hocam :D

Genelde staj yapacağın şey yön veriyor kuzenim kesintisiz güç kaynağı şirketinde yapmıştı stajını sonra hep güç kaynağı şirketlerinde çalıştı. Şimdi İngiltere'de aynı işi yapıyor. Bir arkadaşımda televizyonda staj yapmıştı oda 10 yıldır televizyon işinde çalışıyor.

Türkiye'de mühendis unvanın karşılığını verecek şekilde mühendis olarak çalışabilen mühendislerin mezun olduğu üniversiteler bellidir. Bunun dışında olan üniversitelerden mezun olup mühendis olarak çalışamazsınız ne yazık ki. Sizin yeterliliğinizden ya da başarınızdan ötürü değil, bu tip bir sektörün olmamasından. Türkiye'de mühendislik isimde kalıyor çünkü kimsenin mühendis olarak çalıştığı yok.

Daha kontrol sistemlerimi elektronik sistemlerine mi yoğunlaşacağım karar veremedim sebebim ise daha bölümümü bitirmedim oldu ama baya güzel yorumlar gördüm teşekkür ederim.

Kontrol ve elektriği pek sallayan yok ülkede. Varsa yoksa zayıf akım. Elektronikle kontrolün arasında ayrımı kısaca şöyle yapabilirim. Elektronikte genelde fiziksel bir malzeme üzerinden hesap kitap yaparsınız. Kontrolde ise malzemeleri pek görmezsiniz. Her şey hazırmış gibi soyut hesap kitap. Çok kabaca oldu bu ama şimdilik idare eder bence.

İyi bir bölümden mezun olup, kendini geliştirip, okuduğu 4 seneyi boş geçirmeyen bir kişinin alanıyla alakalı iş bulabileceğini ve daha da ilerletirse, istediği alanda özelleşerek çalışabileceğine inanıyorum. İster Türkiye ister yabancı ülkeler için olsun.

Alakası bile yok.

Hayır ablam Elektrik Elektronik mühendisi, o bile ne yaptığını açıklayamıyor.

Nasıl alakası yok? :D

Yeni konular

Geri
Yukarı