Elektrik Elektronik Mühendisi Türkiye'de Ne Yapar?

Elektrik Elektronik gerçekten ilginç bir bölümdür. Zira birçok alan ile ilişkili olabilir. Mikro işlemciler, gömülü sistem ya da yazılımlar, devre tasarımı, radar ya da anten tasarımı üzerine çalışabilir. Ya da direkt, elektrik ile doğrudan bağlantılı alanlarda çalışabilir. Yani elektrik üretimi, dağıtımı, bu sistemlerin bakımı ve kontrolü gibi. Son yıllarda AI ve ML taraflarında da yeni alanlar oluşmaya başladı.

Mezun olduğu bölümle alakalı çalışıp, EE'den mezun olmasına rağmen yazılım veya Bilgisayar Mühendisliği üzerine giden birçok tanıdığım var.

Ben işin gömülü sistemler ve mikroişlemciler tarafına daha ilgiliyim, kendimi de bu yönde geliştirmeye çalışıyorum.

Senin aklında ne var ya da ne yapmak istiyorsun?
@SideWinder

İleride seçeceğim bölüm olabilir. Yorumunuzu merak ediyorum.

Zor bir bölüm. İlk sene rahat geçiyor ama bölüm dersleri başlayınca kayaya çarpmış gibi olabiliyorsunuz. Bazı konuları ağır. Bu nedenle, bir heves EE yazıp, ilk sene sonrasında yatay geçişle bilgisayara geçen arkadaşlarım olmuştu.

Son düzenleme:
Daha kontrol sistemlerimi elektronik sistemlerine mi yoğunlaşacağım karar veremedim sebebim ise daha bölümümü bitirmedim oldu ama baya güzel yorumlar gördüm teşekkür ederim.

Zor bir bölüm. İlk sene rahat geçiyor ama bölüm dersleri başlayınca kayaya çarpmış gibi olabiliyorsunuz. Bazı konuları ağır. Bu nedenle, bir heves EE yazıp, ilk sene sonrasında yatay geçişle bilgisayara geçen arkadaşlarım olmuştu.
Ben Elektrik-Elektronik Teknik bölümü okuyorum hocam. Eğer bir yer tutturursam bir tanıdık burs da vereceğini söyledi.

Şu M.T.O.K. olayını bilirsiniz. İşte ben ondan yararlanabiliyorum. Marmara EEM 368 puan 12 kontenjan ile kapatmış en son baktığımda. Şansımı orada denemek istiyorum.

Bunun yanında hazırlık okumayı da düşünüyorum öyle bir imkanım olursa.

Aslında ben mühendis değil de Elektrik-Elektronik öğretmeni olmak istiyorum. Mühendis olduktan sonra KPSS'ye girip böyle bir şey yapmam mümkün müdür acaba?

Zorluğu benim için sıkıntı değil. Teorik olarak bilgim var. Bunu değerlendirmek istiyorum sadece.

Geri
Yukarı