Bilgisayar mühendisi olmak için neler gerekli?

taydiyed

Picopat
Sorum başlıktaki gibi bilgisayar mühendisi olmak için neler gerekli? Kodlama gerekli mi? Matematiğim çöp gibi o olmadan olur mu? İngilizcede temel kelimeleri biliyorum ve çoğu İngilizce temel cümleleri çevirebiliyorum. Bilgisayardan'da az çok anlıyorum ne yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de bilgisayar mühendisi olarak hakkını almak istiyorsan Boğaziçi Bilkent İTÜ ODTÜ gibi üniversitelerden mezun olman gerekiyor yoksa senin için diploması alınmış bir heves olarak kalacaktır.

Öncelikle mühendisin kelime kökenine ineyim mü-hendis demek hendese bilen demek hendese geometri yani matematik anlamına geliyor. matematik bilmeden mühendis olmak biraz zor bir ihtimal hele ki bilgisayar mühendisi olup yazılımla ilgilenmek istiyorsan. O olmadan olurmu demek yerine matematiğinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum. neden bunu söylüyorum çünki ilerde yazacağınız yazılımların her bir satırında matematiksel modeller kullanmak zorunda olacaksınız. Örnek vereyim; elimizde bir motor olsun bu motorla bir bant yürütmek isteyelim bu bantı yürütürken motorun step sayısına bakıp bir turu kaç stepte attığını ve bu bir turun o bandı kaç cm ilerletebileceğine bakıp daha sonra o bandı 10 cm ilerletmek için şu kadar step ilerletmem gerekli deyipte bunun yazılımını yaparken bununla alakalı matematiksel modeli oluşturupta yazılımınıza girmeniz gerekicek. Tabi bunları matematik bilmeden yapmanız çok zor. İşin içinden ben matematik bilmiyorum diyip çıkmak kolay olanı matematik öğrenebilirsiniz açıkcası ben bir elektrik elektronik mühendisiyim yazılımla ilgileniyorum ve türev integrali üniversiteye gittikten sonra seve seve öğrendim :) Bunun dışında bilgisayar mühendisliği çok revaçta olan bir bölüm benim kendi bölümümden mezun olan arkadaşlarımın birçoğu işsiz olmasına rağmen bilgisayar mühendisliğinden mezun olan arkadaşlarım 1 2 ay geçmeden iş bulabildiler. Yani tabi boğaziçi odtü itünün farkı vardır ama diğer üniversitelerin bilgisayar mühendisliklerinede hakkı veriliyor yukardaki yorum çok acımasız olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı