Bilgisayar mühendisliği için MacBook Air 8 GB yeterli olur mu?

Bölümünüz dolayısıyla sürekli yazılım işleriyle uğraşacaksınız. Bu da sürekli işlemci yorulacak demek. Fanlı bir bilgisayar tercih etmenizi öneririm. MacBook Air yoğun ve uzun kullanımda yavaş yavaş ısınıp zamanla performans kaybeder. 8 GB RAM bir bilgisayar mühendisine 4-5 sene yetmez. Bugün bile eksiğini hissedebilirsiniz, keşke 16 yapsaydım diyebilirsiniz.

Ayrıca kendinize şu soruları da sormanız gerekiyor:
1. Daha önce muhtemelen 16 inch bir ekran kullandıysanız 13 Inch'lik bir ekrana uyum sağlayabilecek misiniz?
2. MacBook alırsanız us layout dizilimli bir klavyeye sahip olamıycaksınız, kod yazarken bu sizin için sorun teşkil edecek mi?
3. Bu fiyata alınabilecek fiyat, performans, malzeme kalitesi olarak en güzel ürün bu ama bir MacBook Pro'yla karşılaştırdığınız zaman malzeme kalitesi farkını hissedeceksiniz.
4. Pro modelde touchbar var MacBook Air'de yok.
5. Pro modelin ayrıca fanı var daha az ısınır.
6. Pro model 256 GB SSD alsanız dahi 8 çekirdekli GPU ile birlikte gelir.

Teşekkür ederim yardımınız için. Pro almayı isterdim fakat bütçemi arttirma gibi bir durumum yok. Maalesef. Air ile başlayıp belki önümüzdeki yıllarda Pro'ya geçebilirim.
Okul için yeterli. 8 GB'in seni sinirlamaya basladigi projelerle ugrasman gerektiginde mezun olmus olursun.

Teşekkürler.
Bölümünüz dolayısıyla sürekli yazılım işleriyle uğraşacaksınız. Bu da sürekli işlemci yorulacak demek. Fanlı bir bilgisayar tercih etmenizi öneririm. MacBook Air yoğun ve uzun kullanımda yavaş yavaş ısınıp zamanla performans kaybeder. 8 GB RAM bir bilgisayar mühendisine 4-5 sene yetmez. Bugün bile eksiğini hissedebilirsiniz, keşke 16 yapsaydım diyebilirsiniz.

Maalesef 16 GB RAM fiyatına çıkamıyorum. Windows'a yönelmem gerekecek. Fakat MacBook'a geçip uzun yıllar MacBook'la devam etmek istiyorum.

Bu fiyat skalasında daha iyisi yok, ayrıca araştırma yaptınız mı bilmiyorum ama macbook airlerde fan olmadığı için performans gerektircek işlemlerde işlemci 100 dereceyi geçebiliyormuş. Bu sorun senin için önemliyse pro modelde düşünebilirsin.

Sistem yaklaşık 22,68 GB yer kaplıyor.(17 aralık 2020 verisi)
100 dereceyi geçen hiç test görmedim. Öyle bir durum olacağını da düşünmüyorum. İşlemci kendini düşük performans moduna alır. 100 derecede klavye vs erir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim kişisel görüşüm MacBook Air M1 16 GB almanız yönünde olur. SSD'yi harici çözümlerle biraz hız kaybıyla çözebilirsiniz. 256 GB SSD'yi 512 GB yapmak için 2200TL gibi bir para istiyor. Onun yerine RAM'inizi 16 GB yapmanızı tavsiye ederim. Samsung T7 SSD'ler üzerinden bütün işlerinizi halledebilirsiniz. Üstelik 1TB'lık T7 SSD 2200TL. Depolama konusunu böyle çözmenizi tavsiye ederim. (daha düşük boyutlu daha ucuz SSD'ler var.) MacBook Pro bence gereksiz. Hem benim nefret ettiğim touchbar mevcut hem de ses çıkaran bir fan. İnternette biraz araştırma yaparsanız işlemcinin performansını görebilirsiniz. M1, Intel işlemciler gibi ısınmıyor. Çünkü işlemci mimarisi telefon işlemci mimarisi gibi. 4K 30 dakikalık video Render'ı alırkan sabit 40 derecede render alıyor.
8GB sizi yarı yolda bırakmaz ama tavsiyem 16GB yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı