Bilgisayar Mühendisliği mi, Yazılım Müdendisliği mi?

İki alanda da ihtisas yapmış insanlarla görüşmelisin. Özellikle üniversitelerde, akademisyenlerle konuşma imkanın olursa, çok yol gösterici olabilir senin açından. Özel sektörde ve kamuda çalışan insanlara da çalışma tecrübeleri ve yaşantıları hakkında sorular yöneltebilirsin. Şimdilik iş konusunu düşünme. Hangi çalışma disiplini daha cezbedici bunu bulmaya çalış kendin için.
Yazılım mühendisliği, yazılımların üretimi konusunda, dizayndan, programlamaya, prototiplemeden, test süreçlerine kadar, tüm çalışma sürecini ayrıntılarıyla ele alan bir disiplindir. Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimini ve bilgisayar teknolojilerini temel alır. Bu temelde geliştirilebilecek gerçel uygulamaları da içeren, çok geniş çalışma alanına sahip bir disiplindir. Tüm bilgisayar, internet ve telekomünikasyon teknolojileri, bilgi-işlem ve internetin kendisi de Bilgisayar Mühendisinin çalışma sahasıdır. İster Yazılım Mühendisliğine yönel, ister Grafik Tasarımcılığa, istersen web geliştiriciliğe. İşlemci de tasarlayabilirsin, program da yazabilirsin, sana kalmış.
Bunlardan evvel bir de Mühendislik kavramı var. Mühendis problem çözücüdür, bunun için yeri gelir araştırmacı/bilim adamı olur, yeri gelir filozof, yeri gelir teknisyen olur, yeri gelir tasarımcı. Öğrenmenin sonu yoktur Mühendis için, çözülmemiş problemler önüne gelecek, ve araştırıp öğrenmeden çözemeyeceksin. Bilgisayar ile alakası bile olmayabiliyor bazen konuların. Bunlara hazır mısın her şeyden önce? Çoğu kişi bunları bilmeden geliyor, kendi okuyup kardeşine: "Cesedimi çiğnemeden mühendis olamazsın." diyen arkadaşım bile oldu :D
İş konusuna bir parantez açayım, bölümle alakalı değildir iş bulup bulamaman, kendini ne derece yetiştirebildiğindir. Özgeçmişte ilk bakılan bilgi ve tecrübedir, kümülatif not ortalaması değil. Ortalamanın önem arz ettiği yerler, staj, ilk mezuniyette iş bulma ve yüksek lisans/doktora programlarına yerleşmedir.
Sınav için tavsiyem ise, çok çalış, özellikle Türev ve İntegral kurallarını/formüllerini çok iyi ezberle, üniversitede de lazım olacak çünkü, yoksa baş belan matematik olur. Son senesinin ikinci döneminde beşinci kez Matematik-II alan bir Bilgisayar Mühendisi adayı olarak söylüyorum bunu :D
Allah muvaffak eylesin. Kolay gelsin şimdiden.

Verilen bazı cevaplar bana göre yanlış yönlendirici, ben de Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak konu hakkında az çok bilgim var.

Şimdi öncelikle söylediğin 2 meslek tanımının üniversite bölümlerindeki karşılıklarına bakmak lazım.

Zaten burada sanırım birkaç devlet üniversitesinde "yazılım mühendisliği" bölümü var. Onun dışındaki tüm yerlerde Bilgisayar Mühendisliği olarak geçmiş. Eğer ki yazılım alanında uzmanlaşmak istiyorsan, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde derslerini o yönde alırsın. Ya da başka alanlara yönelme şansın da olabilir.

Yani yazılım mühendisliği seçtim yazılım yapacağım, bilgisayar seçtim o zaman aynı şeyi yapamayacağım gibi bir şey söz konusu değil.
Bu durumda sorunuz zaten kendi içinde cevaplanmış oluyor. :)

@tragicomic Öyle bir şey söylemedim zaten. Dikkat ettiysen çok geniş bir çalışma alanından bahsettim bilgisayar mühendisliği için. Bilgisayar alanında karar kılınmış, fakat seçilecek alt dal (Yazılım Mühendisliği gibi) kesinleşmemişse bilgisayar mühendisliği seçilmelidir. Yolun sonundayım ama hala çok seçenek var önümde. Yazılım mühendisliği kapsam olarak bilgisayar mühendisliğine dahildir. Ha mühendislik başlı başına bir ünvandır, bu ünvanı hakedersen, okuduğun bölümün önemi yok, istediğin alanda çalışabilirsin. Neticede mühendislik, elde var olan bilgi (eksikse yeni bilgi de üretilir) ve kaynakları kullanarak, problemlere çözüm üretme üzerine kuruludur.

Öncelikle kod çalışıp kendini geliştirme işini bir kenara bırak ve seneye dershane olmayacağını düşünerek yaz kursularını araştırıp kendine ucuz ve kaliteli bir yer ayarla. Konu geleceğine gelince o konuda biraz araştırma yapmalısın yazılım mühendisi ve ya bilgisayar mühendisi ne yapar ne ile uğraşır gibi. Maaşı salla sen iyi olduktan sonra parada makamda bulur seni. Eğer hem bilgisarla ilgilenmek hemde yönetici olmak gibi bir planın varsa yönetim bilişim sistemlerini araştır derim. Tabi bu bölüme gidersen sana mühendis ve ya tekniker gibi bir sıfat vermiyorlar tamamen kendini geliştirmene bağlı bir durum. IT Uzmanlığı, müdür genel müdürlükler gibi şeyler. Yani bölüm çok gitmek istersen, ama karar sende. Kararını verirken rehberlik hocalarına yada bu işte deneyimli insanlara danış derim. Ama karar verirkende kimsenin etkinde kalma. Kendi kararların için ağlamassın :)

@tragicomic Öyle bir şey söylemedim zaten. Dikkat ettiysen çok geniş bir çalışma alanından bahsettim bilgisayar mühendisliği için. Bilgisayar alanında karar kılınmış, fakat seçilecek alt dal (Yazılım Mühendisliği gibi) kesinleşmemişse bilgisayar mühendisliği seçilmelidir. Yolun sonundayım ama hala çok seçenek var önümde. Yazılım mühendisliği kapsam olarak bilgisayar mühendisliğine dahildir. Ha mühendislik başlı başına bir ünvandır, bu ünvanı hakedersen, okuduğun bölümün önemi yok, istediğin alanda çalışabilirsin. Neticede mühendislik, elde var olan bilgi (eksikse yeni bilgi de üretilir) ve kaynakları kullanarak, problemlere çözüm üretme üzerine kuruludur.

Ama ben sizin cevabınıza ithafen yazmamıştım onları, önceki sayfadakilerle ilgili söylemiştim. Sizin yazdıklarına bir itirazım yok, destekler nitelikte yazdım. Gayet doğru söyledikleriniz bana göre. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı