Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Yazilim Mühendisligi mi?

Yazılım mühendisi tek başına birçok şey yapabilir, yemeksepetini 2 kişi yapmış ama kaç trilyona sattılar.
Ama donanımı yapamazsın. Elektronik mühendisi, yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi ve yapılan işe göre daha neler lazım ve baya para lazım. İllede bilgisayar dersende mekatronik seç. Kod yazmak kişiye göre değişir bana zevkli geliyor.
Bilgisayar mühendisi olup hem yazılım hem donanım öğreneceğim demeyin, iki işide yapamazsınız elektronik yada yazılım seçin.

Kardeşim öyle bir şeyler yapıp milyonlar kazanmak yazıldığı kadar kolay değil internet ortamında her gün içerik üretme daralıyor herkes bir içerik ulaşıyor bu saatten sonra internette zor ama kaliteli bir virüs yazılımı yapar da 2 dolara satarsa milyonları kaldırır.

Aklına gelen herşeyin içinde yazılım var. Arabada, dolapta, elektrikli süpürgede herşeyde yazılım var. Framework yazarsın, makine programlarsın. Dünya yazılım üstüne kurulu herşey otomasyon oldu. Gayette kolay, internet ortamında içerik üretmeden kastın ne onuda anlamadım.

Ayrıca yazılımda ortak dil var ingilizce. 3 4 dil gereksiz. İyi yazılımcı olup japonca öğrenirseniz o ayrı. :D

"Bilgisayar Mühendisliğinde donanım gösteriyorlar" geyiğini yanlış anlıyor birçok insan. Bir kere mühendis dediğin öyle harala gürele kod yazmıyor ki. Yeni bir şey yaratma yada var olanı geliştirme üzerine çalışır mühendisler. Yazılım dillerinin de kendilerine göre farklı farklı yanları var ve insanlar yapacakları işe göre bu dilleri öğreniyor. Üniversitede çeşit çeşit dil öğrenmenin sebebi de algoritma ve veri yapılarını farklı dil açılarından görmek ve öğrenmek. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve 2. sınıfın ortasındayım, şu ana kadar "donanım" dediğiniz şeye en yakın dersimiz Dijital Dizayn dersi oldu, onda da transistörlerden girip katman katman çıkıyorsunuz, dersin sonunda Verilog diliyle basit bir bellek tasarlıyorsunuz. Olay bu. Üniversitenin ilk gününde hoca bu RAM, bu Hard Disk diye göstermişti bilmeyenlere ondan sonra hiçbir yerde karşımıza çıkmadı. Dediğim gibi bazı derslerde bilgisayarın içinde işler nasıl yürüyor diye göstermek için dijital dizayn dersleri konuyor. Aynı programlarda olduğu gibi donanımları da daha hızlı nasıl çalıştırabiliriz buna kafa yoruyor mühendisler. Yani bir girdiniz mi iş alanı o kadar geniş ki, tabi ülkemizde meslekteki dalından habersiz iş verdikleri için insanlara, çok önemli bir dalda ilerleseniz bile size saçma işleri verebiliyorlar.

Yalnız buradaki çoğu kişi iki bölüm arasındaki farkı pek bilmiyor gibi. Şöyleki bir Bilgisayar mühendisi olarak yazılım mühendisliğinden seçmeli ders olarak seçim yapmış ben olayı sizin için az da olsa aydınlatayım. İlk olarak Bilgisayar mühendisi donanıma yöneleceksen seç demek değildir fakat size bölümde donanım odaklı düşünmeyi ve bu makine nasıl çalışıyor bunu tamamiyle öğreteceklerinden emin olabilirsin. Öyle ki o kadar donanım odaklı ders işlerdik ki RAM'i taşırarak işletim sistemi nasıl hacklenir gibi konularımız bile yazılım yaparken oluyordu ki yazılım mühendislerinin böyle şeyler işleyebileceğini sanmam. Gelirsek şimdi yazılım mühendisi nedir? Bu insancıkların amacı yazılım yapmak değildir. Yazılımı köşedeki bakkalın oğlu da yapar ama her bölümün kendine has bakış açılarından bahsetmiştim az evvel; bu adamlar bu yazılımı ne kadar hızlı ve effective nasıl yazarım derdindedirler. Örnek vermek gerekirse Agile, Scrum veya Waterfall gibi metodolojileri kullanarak yazılım süreçlerini belirlerler. Aslında yazılımcılıktan çok yazılım yöneticiliği yani bir yazılımın yazılım aşamalarını kurgularlar. Şahsım adına bir yazılım yaptıracak olsam tüm sistemi daha iyi bildiğinden bir Bilgisayar Mühendisi, büyük bir proje yapılacak ( örnek vermek gerekirse sıfırdan bir işletim sistemi yazılacak gibi ) bir durum olursa bir Yazılım Mühendisine bu projeyi emanet edip altında gene Bilgisayar Mühendislerini çalıştırırdım. Kısacası oooo yazılım mühendisi bak adamlar yazılım yapıyor gibi bir durum yok. Burada bunu anlatmaya çalıştım. Adamların Elektronik devre tasarımı olsun veya bir yazılım dili nasıl yapılır yazılır vs gibi bu Bilgisayar mühendisliğinin güzel tam mühendisi olduğunu hissettireceği dersleri olduğunu düşünmüyorum ve görmedim fakat okuldan okula değişir tabii.

Yazılım mühendisi tek başına birçok şey yapabilir, yemeksepetini 2 kişi yapmış ama kaç trilyona sattılar.
Ama donanımı yapamazsın. Elektronik mühendisi, yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi ve yapılan işe göre daha neler lazım ve baya para lazım. İllede bilgisayar dersende mekatronik seç. Kod yazmak kişiye göre değişir bana zevkli geliyor.
Bilgisayar mühendisi olup hem yazılım hem donanım öğreneceğim demeyin, iki işide yapamazsınız elektronik yada yazılım seçin.
Kardeşim yemek sepetini yapanlar Boğaziçi bilgisayar mezunu olanlar

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı