Bilgisayar mühendisliği okumak mı, direkt sektöre girmek mi?

Okumalısın. Alaylı olarak gelebileceğin yer sınırlı. Bir kaç istisnayı göz önünde bulundurarak ben de sektöre direkt dalsam başarılı olurum fikri iyi değil. Birinde harcayacağın emek ve para daha fazla, fakat sana geri dönüşü de daha fazla olacak.

Okumalısın. Alaylı olarak gelebileceğin yer sınırlı. Bir kaç istisnayı göz önünde bulundurarak ben de sektöre direkt dalsam başarılı olurum fikri iyi değil. Birinde harcayacağın emek ve para daha fazla, fakat sana geri dönüşü de daha fazla olacak.
Hocam benim arada kalma sebebim zaman kaybı olur mu konusu... Bahsi geçen Üniversitelere gidersem hazırlıkla beraber en az 5 yıl okumam gerekiyor.

Okul tabii ki. Öyle yok kendimi geliştiririm falan yok öyle bir şey.

Hocam neden olmasın ki? Tek sorunum İngilizce yani.
Bir yandan WEB üzerine yoğunlaşacağım için kurs alıp buna bakarım bir yandan İngilizce çalışırım. Çok mu saçma düşünüyorum?

Hocam benim arada kalma sebebim zaman kaybı olur mu konusu... Bahsi geçen Üniversitelere gidersem hazırlıkla beraber en az 5 yıl okumam gerekiyor.

Hocam neden olmasın ki? Tek sorunum İngilizce yani.
Bir yandan WEB üzerine yoğunlaşacağım için kurs alıp buna bakarım bir yandan İngilizce çalışırım. Çok mu saçma düşünüyorum?

Kararı siz vereceksiniz hocam. Ben kendi düşüncemi söyledim sadece.

Okula gitmeyip tek başına çalışmaya başladığını varsay. Marmara mezunu bir mühendisin seviyesine gelmek için zaten o süreyi harcayacaksın. Yok 3 ayda yazılımcı yapan, yok 6 ayda sana derya ilim veren kurslarla falan yetişemiyorsun onların yanına.

Okumak aynı zamanda network elde etmek için güzel bir ortam. Özellikle iyi bir üniversitede iyi notlarla mezun bir öğrencinin network edinme şansı, alaylı birinden daha yüksek. Önemli olan notların veya üniversitenin kendisinden ziyade ortamda bulunduğun insanlar. Potansiyeli olan insanlar arasında, senin de potansiyelin ortaya çıkar.

Okurken bir yandan da işe gir tecrübe kazanırsın hemde ileride çalışmışlığın olduğunu belgelersin firmalara vs. Zaten okuldan çok işi yapabilme potansiyeli ve tecrübeye bakarlar.

Bende 25 yaşımdayım şuanda C++ çalışıyorum Programcılık veya mühendislik okuma niyetim var ama amacım çalıştığım kurumda ünvan değişikliği sınavlarına girip programcı veya mühendis kadrolarından birine geçmek bu yüzden yaş takıntım yok

Okula gitmeyip tek başına çalışmaya başladığını varsay. Marmara mezunu bir mühendisin seviyesine gelmek için zaten o süreyi harcayacaksın. Yok 3 ayda yazılımcı yapan, yok 6 ayda sana derya ilim veren kurslarla falan yetişemiyorsun onların yanına.
Bu arada bunları diyorum çünkü tecrübe ettim. Kendi başıma oturdum bilmem şu saatte C, şu saatte CPP diyen kursları bitirdim vaktinde. Üniversitede kendimi geliştirdiğimin yarısı kadar etkisi olmadı bana o kursların. Hala okuyorum. İyi bir üniversitede de değilim hani. En büyük pişmanlığım lise döneminde tembellik etmiş olmam :D.

Açıkçası çalıştığım şirketlerde yazılımcı ararken mülakatlarda bu gözler neler gördü bir bilseniz. Sırf 4 senelik bilgisayar mühendisliği mezunu diye deli maaşlar talep edip sorulan en basit sorulara bile yanlış/sallamasyon cevap verenler mi ararsın, gram iş bilmeyip bir de biliyormuş gibi havalara girenleri mi ararsın, hiiç sorma...

Demek istediğim şu; 8 senedir bu sektörde olan bir yazılımcı olarak kesinlikle kendi kendini geliştirmen gerektiğini söyleyebilirim. Evet okuldaki bilgiler sana yol gösterecek, ancak okul asla güncel bilgi vermez. Sen zaten bu işe ilgiliysen ve bireysel çaban ile kendini geliştireceksen okulu da bir yandan kolayca bitirebilirsin, hiç zorlamaz. Okulun sana artısı "öğrenmeyi öğrenmek" olur. Kaynak araştırmayı öğrenmek olur.

Okula gidip tam takır kuru bakır sektöre atılmaya çalışanlar da var. Adama sorsan okul hayatı boyunca öğretmeninin verdiği saçma sapan konsolda fibonacci bilmem nesi gibi ödevler harici kod yazmamış, gelmiş benden günümüz parasıyla 10-15k para istiyor. Normalde 10-15k para değil yazılım sektöründe açıkçası, ancak bilmeyene de kimse para vermez. Yazılım ya da başka bir sektör, fark etmez. İşveren size para veriyorsa amacı sizin de ona para kazandırmanızdır. Ofisler okul değil, kimse size sıfırdan bir şey öğretmez, asla buna zaman ayırmaz.

Aynı yollardan geçen biri olarak şüphesiz bir şekilde şunu öneririm: Bilgisayar mühendisliği oku, ama okul bana öğretecek diye bekleme çünkü öğretmeyecek. Sen öğreneceksin, okul sana biraz destek olacak sadece. Okul hayatın boyunca bir şeyler öğrenir ve birkaç bireysel proje yaparsan mezun olmadan iş bulursun. Ben sondan bir önceki senemde çalışmaya başlamıştım ilk iş yerimde :)

Zaten sektörde 10 seneni bile bitirsen öğrenmeye devam ediyorsun. Çünkü dijital sektör sürekli kendini güncelliyor. Akademisyen gibi sürekli araştırma ve öğrenme sürecin devam ediyor.

Geri
Yukarı