Bilgisayar mühendisliği okumak mı, direkt sektöre girmek mi?

Bu arada bunları diyorum çünkü tecrübe ettim. Kendi başıma oturdum bilmem şu saatte C, şu saatte CPP diyen kursları bitirdim vaktinde. Üniversitede kendimi geliştirdiğimin yarısı kadar etkisi olmadı bana o kursların. Hala okuyorum. İyi bir üniversitede de değilim hani. En büyük pişmanlığım lise döneminde tembellik etmiş olmam :D.

Zararın neresinden dönsek kardır hocam.

Okul tabii ki. Öyle yok kendimi geliştiririm falan yok öyle bir şey.
Var bu arada. Bilgisayarla ilgili tek gördüğüm ders Bilgisayar programlamaydı hocam. O da sadece flowchart'lardan ibaretti. Programlamanın P'si bile yoktu. 6 aylık bir bootcamp ile çalışarak QA oldum. Otomasyon testleri yapıyorum şuan. Gelişmek insanın kendi elinde. Boşa okumuşum dedim sonunda da.

Bilgisayar Programcılığı mezunuyum önümde iki seçenek var birisi Mühendisliğe tamamlamak diğeri ise direkt sektöre atılmak. Buradaki sorun şu ben 23 yaşındayım sağlam bir üniversitede okumak istiyorum örnek verecek olursam İTÜ, YTÜ, Marmara gibi yerler.
İstanbul'da Mühendislik okumak mı yoksa direkt çalışmaya başlamak mı? yazılım konusunda çok bi bilgim yok eğer mühendisliğe tamamlama düşüncem biterse direkt WEB alanına odaklanmayı düşünüyorum, Tamamlamam mantıklı ise yoğun bir şekilde matematik çalışmaya başlayacağım. Sizce hangi yol daha mantıklı aşırı arada kalıyorum tavsiyelerinize ihtiyacım var, teşekkürler.
Üniversite okumanıza gerek yok hocam sizin yaşınızda biri için zaman kaybı.
Şuanda diplomaya değil bilgiye bakıyorlar.

Okul tabii ki. Öyle yok kendimi geliştiririm falan yok öyle bir şey.
Nerden biliyorsunuz hocam? Yazılım sektöründe işe alım yapanların çoğu diplomaya değil tecrübe ve bilgiye bakıyoruz diyorlar.
Benim bir akrabam da bilgisayar mühendisliği 3. sınıftayken üniversiteyi bırakıp işe girdi şuan okula gitmiyor çalışıyor.

Ha tabii ki sağlam bir üniversitede okumak + dır ama şimdi sınava çalışmaya başlayıp 1 sene onunla uğraşıp sonra 4 sene üniversiteye gitmek bana çok mantıklı gelmiyor

Eğer mümkünse okurken çalışın derim. İkinci öğretimi olan üniversiteleri araştırabilirsiniz. Okurken çalışıyor olmanın da iyi bir artısı olacaktır. Eskisi kadar olmasa da diplomanın hala olumlu etkisi var.

Üniversite okumanıza gerek yok hocam sizin yaşınızda biri için zaman kaybı.
Şu anda diplomaya değil bilgiye bakıyorlar.

Nereden biliyorsunuz hocam? Yazılım sektöründe işe alım yapanların çoğu diplomaya değil tecrübe ve bilgiye bakıyoruz diyorlar.
Benim bir akrabam da bilgisayar mühendisliği 3. sınıftayken üniversiteyi bırakıp işe girdi şu an okula gitmiyor çalışıyor.

Ha tabii ki sağlam bir üniversitede okumak + dır ama şimdi sınava çalışmaya başlayıp 1 sene onunla uğraşıp sonra 4 sene üniversiteye gitmek bana çok mantıklı gelmiyor

Hocam tam netleşti her şey dedim siz gelip diplomanın eskisi gibi etkisi yok dediniz. Birçok kişi Üniversite oku diyor, neye göre karar vereyim ben şimdi Allah aşkına yahu...

Hocam tam netleşti her şey dedim siz gelip diplomanın eskisi gibi etkisi yok dediniz. Birçok kişi Üniversite oku diyor, neye göre karar vereyim ben şimdi Allah aşkına yahu...
Hocam burda hayati amacı ders çalışıp üniversite kazanmak olan lise öğrencilerine sorarsanız tabiiki öyle derler.
Bence bu işte tecrübeli insanları bulup sorun daha iyi.

Bu dediğime bazı arkadaşlar katılmayabilir ama okulun teknik anlamda bir faydası yok. Mesleğini okuldan öğrenmiş kimseyi görmedim etrafımda. Siz zaten sıfır değilsiniz ders programlarına bakarsanız anlarsınız çok da bir şey katmayacağını. Üniversiteyi sertifikanın bir tık üstü gibi düşünün bence. Olmaması dert değil ama olması elbette bir artı. Zaten iş bulabilecek kadar programlama yeteneğiniz varsa derslerin bir çoğu zorlamamalı.

Hocam burda hayati amacı ders çalışıp üniversite kazanmak olan lise öğrencilerine sorarsanız tabiiki öyle derler.
Bence bu işte tecrübeli insanları bulup sorun daha iyi.
Hocam siz benim sorumu anladınız mı?
Ben şimdi bir işe girsem yine belli bir seviyeye gelmem için 3-4 yıl çalışmam lazım. Böyle olacağına direkt üniye gitmem mantıklı olmaz mı?

Bu dediğime bazı arkadaşlar katılmayabilir ama okulun teknik anlamda bir faydası yok. Mesleğini okuldan öğrenmiş kimseyi görmedim etrafımda. Siz zaten sıfır değilsiniz ders programlarına bakarsanız anlarsınız çok da bir şey katmayacağını. Üniversiteyi sertifikanın bir tık üstü gibi düşünün bence. Olmaması dert değil ama olması elbette bir artı. Zaten iş bulabilecek kadar programlama yeteneğiniz varsa derslerin bir çoğu zorlamamalı.
Hocam temel seviyede bilgim var. Bendeki eksiklik ingilizce ve matematik.
Ben şimdi bir alana yönelip kendimi geliştirebilirim ama belli bir seviyeye gelmem için yine 3-4 yıl geçecek, bu durumda üniversite okumam daha mantıklı olmaz mı? Hem ingilizcem belli bir seviyede olur hem de matematiğim. Hatta göreceğimiz dillerin çoğunda altyapım olacak. Yanlış mı düşünüyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı