Bilgisayar Mühendisliği PC Tavsiyesi

O zaman alın bir i5 6500 bide RX 480 keyif. 5 sene götürür. Sonra yetmezse bir CF yaparsın şak GTX 1080 gücü :D Tabi gelecekte 1080 bile tarihe gömülecek ama olsun. :D
RX 480 e CF mantıksız. Elektrik tüketimi minimum %80 artacaktır. Uzun vadede tek kart kullanmak daha karlı.

Yalnız şöyle bir şey var nVidia ek özellikleri için her zaman masrafa giriyorsunuz. G-sync için ek para ödüyorsunuz, ileride SLI yapmayı düşünüyorsanız en az Z170 m5 seviyesinde (550-600 lira) ana kart almalısınız ancak CF için H170 ana kartlarda bile CF desteği oluyor. Yani tabi ki RX 480 ile GTX 1070 karşılaştırılamaz ancak ileride CF yapabilirsiniz üstelik ana kart için ekstra masrafa girmenize gerek yok çoğu ana kartta CF desteği mevcut. NVidia biraz daha elit takılıyor yeterince kullanıcı dostu olduğunu düşünmüyorum.

Bilgisayarı oyun için mi istiyorsunuz yoksa mühendislik için mi :) mühendislik için öyle çok cafcaflı bir bilgisayara gerek yok düşündüğünüz gibi değil. i3 6100 işlemci olsun ekran kartı olmasın o bile fazlasıyla yeter :). Düzgün bir markadan 1000 tl civarı bir netbook veya laptop işinizi görür mühendislik için. Oyun derseniz onun için bütçe belirlemeli ve laptop almak zorunda değilseniz kesinlikle masaüstü pc almalısınız.

@seriousgizmo
Arkadaş üniversiteye başlıyor ve o kadar da bilgisayarda oyun oynayacağını zannetmiyorum. Üstelik bilgisayar tuşuna bastığında bileşenler %100 yükte çalışmıyor. Bilgisayar mühendisliği olduğu için tarayıcıdan daha az yük bindiren programlar kullanacak. Uzun vade de o kadar cebi yakacağını düşünmüyorum GTX 1080 ile 2 RX 480 arasında bile fiyat farkı var uzun vade de faturaya bu o kadar da yansımaz. Hem arkadaşa iki tane RX 480 önermiyorlar ilk başta tek RX 480 al ileride ikincisini alırsın diyorlar.

Benim düşündüğüm sistem bu. RX 480'i bilerek koydum. Referans tasarımını almayacağım. MSI RX 480 Gaming X'i bekliyorum. Duruma göre para artarsa anakartı geliştirebilirim.
Adsız13.png

Bende bu sistemi toplamayı düşünüyorum. Ekran kartı olarakta Sapphire Nitro+ Rx 480 ı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• pc3.png
    pc3.png
    34,4 KB · Görüntüleme: 90
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı