Bilgisayar Mühendisliği Üniversite Tercihi

numancan56

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, ben bu sene YSK sınavına girdim, sıralamam yaklaşık olarak 15 bin ile 22 bin arasında olacak. Bana bilgisayar mühendisliği adına üniversite önerebilir misiniz?

Bir de herkes sadece bilgisayar mühendisliği yazma başka bölümlerde düşün diyor sizce başka bölüm de yazmalı mıyım?

Başka bir sorum ise artık herkes internetten bile eğitim alıp yazılım geliştirebiliyorken bilgisayar mühendisliği okuyanla okumayanın arasında ne fark var? Herkes “bilgisayar mühendisi” olabiliyor ve yazılım geliştirebiliyor, bana sanki mesleğin önü kapanıyormuş gibi geliyor. Onun yerine başka bölüm okusam daha iyi olacakmış gibi fakat 6-7 yaşımdan beri bilgisayarla haşır neşirim, çok istiyorum ama bir taraftan da hevesim kaçtı.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

YÖK Atlas'tan listeye bakıp sıralamanın %20 aşağısından başlayarak seni tatmin edecek yerlere kadar yazabilirsin. Oturduğun yer, devlet ya da vakıf olması, mesafe gibi bir çok değişken de önemli.
İlgin olan bölümleri yazabilirsin. İlgin olmasına rağmen beğenmeyip üniversite/bölüm değiştirebilirsin. Soruların kişiden kişiye cevabı değişebilecek türden.
Bilgisayarla haşır neşir olmak ile bilgisayar mühendisliği arasında adam akıllı bir ilişki bile yok. Kaç kişinin Steam hesabı var? Dünyada kaç bilgisayar mühendisi var?

Hacettepe üniversitesi senin için en iyi tercih gibi gözüküyor. Soruya gelirsek, genelde bu dediğin problem üniversitelerin eğitim seviyeleri arasındaki oluşan farktan dolayı ortaya çıkıyor. Bazı üniversiteler sadece teorik bilgi verdiği için eğitim almayan biriyle arasında hiç fark olmuyor. Ben de küçüklükten beri bilgisayarı çok sevdiğim için geçen yıl bilgisayar yazacaktım ancak sonradan yazılım ve mekatronik yazdım sen de bunlara bir bakabilirsin.

Hacettepe üniversitesi senin için en iyi tercih gibi gözüküyor. Soruya gelirsek, genelde bu dediğin problem üniversitelerin eğitim seviyeleri arasındaki oluşan farktan dolayı ortaya çıkıyor. Bazı üniversiteler sadece teorik bilgi verdiği için eğitim almayan biriyle arasında hiç fark olmuyor. Ben de küçüklükten beri bilgisayarı çok sevdiğim için geçen yıl bilgisayar yazacaktım ancak sonradan yazılım ve mekatronik yazdım sen de bunlara bir bakabilirsin.

Teşekkürler bakacağım

Bilgisayarla haşır neşir olmaktan kastım parçaları ile haşır neşir olmak program oyunla değil biraz programlamayla daha çok parçalarla ilgileniyordum

Arkadaşım var hacettepeden mezun odtü teknokentte çalışıyor şu an durumu da gayet iyi önü falanda kapalı değil sen o bölümü üniversitede okuyunca kendi öğrenip yazılım geliştirenden kat kat daha önde oluyorsun bir 'mühendis' oluyorsun diploman oluyor iş veren için sen çok daha öncelikte oluyorsun.Ayrıca geleceğin bir mesleği varsa o da yazılımdır.

Ben bu sene 12.sınıf olacağım. Yaz da dahil olmak üzere günlük ne kadar çalıştınız ?

Ne kadar çalıştığının çok önemi yok bence önemli olan eksiklerini bulup o yönde düzenli çalışmak yani az ama öz çalışmak ve ara vermemek yani bir gün 10 saat çalışıp bir gün hiç çalışmazsan verim alamazsın günde bir saat olsun ama düzenli olsun her gün çalış (bir saat lafın gelişi çalışabildiğin kadar çalış) emin ol 3-4 saatten sonra kafan almamaya başlıyor yani kapasiten düşüyor 2 saatte anlayacağın şeyi 4-5 saatte anlıyorsun bir de naçizane tavsiyem çok deneme çöz gerekirse her gün çöz ne kadar deneme o kadar tekrar ve ustalık
ama denemeleri çözüp kenara atma üstünde dur nereleri yanlış yaptığına iyi bak çünkü yaptıkların değil yapamadıkların sana bir şey katar denemenin amacı yapamadığın konuyu tespittir inşallah başarılı olursun iyi çalışmalar

Ne kadar çalıştığının çok önemi yok bence önemli olan eksiklerini bulup o yönde düzenli çalışmak yani az ama öz çalışmak ve ara vermemek yani bir gün 10 saat çalışıp bir gün hiç çalışmazsan verim alamazsın günde bir saat olsun ama düzenli olsun her gün çalış (bir saat lafın gelişi çalışabildiğin kadar çalış) emin ol 3-4 saatten sonra kafan almamaya başlıyor yani kapasiten düşüyor 2 saatte anlayacağın şeyi 4-5 saatte anlıyorsun bir de naçizane tavsiyem çok deneme çöz gerekirse her gün çöz ne kadar deneme o kadar tekrar ve ustalık
ama denemeleri çözüp kenara atma üstünde dur nereleri yanlış yaptığına iyi bak çünkü yaptıkların değil yapamadıkların sana bir şey katar denemenin amacı yapamadığın konuyu tespittir inşallah başarılı olursun iyi çalışmalar
Tavsiyen için teşekkürler. İnşallah çok iyi yerlere gelirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı