Bilgisayar Mühendisliği veya Programlama Okuyan Öğrencinin Ödev Sorunu

Bulut Uzer

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Senior Full Stack Developer
Ödev konusunda çoğu konuya bakmışımdır ama hiç birine cevap yazmışlığım yok. Bu yüzden sadece bir önerim olacak. Anlatımı yapılan konular kadar ödevini yaptırmak isteyenlerin konuları da var.

Bana düşmez ama şu bir gerçek araştırma yapmadan ödevi için armut piş ağzıma düş mantığında olan arkadaşlar çoğaldı. Hep vardı ama burada da boy göstermeye başladı. :) Yardım da istemiyor bazıları direk ödevi yazıp nasıl yaparım diyor. :D

Yaparsın bir hata verir onu paylaşırsın o hata ile, sonra bilen biri yada birileri yardımcı olur. Böyle olursa hem çoğu kişi olası hataları görür hem de o hatanın farklı yada tek çözüm yolunu öğrenmiş olur.

Yani bu şekilde bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yoksa diğer türlü fazla bir şey yapamazsınız. Ayrıca bir şey daha demek istiyorum okuduğunuz bölüme saygınız olsun arkadaşlar. Niteliksiz programcı/mühendis olmayın. O kadar çok var ki azalsın artık. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Adamın kabahati yok ki, sen oku düzgün biri ol da eğitim sistemine insanlara faydalı ol. Yoksa Facebook'dan like atmayla Twitter'dan hastaglemeyle protestoculuk ile birşey başarılmış olmadı, olmaz. Ödevi ilkokul çocuğuna verirsin gider evde çalışır büyüklerden yardım alır yapar.
Çalışıp yaparsan bu ülkeye ve insanlığa katkın olur aksi halde konuşup akıl veren çook var bir tanesine daha ihtiyacımız yok ki.

Adamın kabahati yok ki, sen oku düzgün biri ol da eğitim sistemine insanlara faydalı ol. Yoksa Facebook'dan like atmayla Twitter'dan hastaglemeyle protestoculuk ile birşey başarılmış olmadı, olmaz. Ödevi ilkokul çocuğuna verirsin gider evde çalışır büyüklerden yardım alır yapar.
Çalışıp yaparsan bu ülkeye ve insanlığa katkın olur aksi halde konuşup akıl veren çook var bir tanesine daha ihtiyacımız yok ki.

Twitter hashtaglemeyle protestocu olunmaz sözünü bir daha düşün.

Yardım da istemiyor bazıları direk ödevi yazıp nasıl yaparım diyor. Yaparsın bir hata verir onu paylaşırsın o hata ile, sonra bilen biri yada birilerine yardımcı olur. Böyle olursa hem çoğu kişi olası hataları görür hem de o hatanın farklı yada tek çözüm yolunu öğrenmiş olur. Yani bu şekilde bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yoksa diğer türlü fazla bir şey yapamazsınız. Ayrıca bir şey daha demek istiyorum okuduğunuz bölüme saygınız olsun arkadaşlar. Niteliksiz programcı/mühendis olmayın. O kadar çok var ki azalsın artık.

Eğer soru, üzerinde uğraşılmış şekilde şu noktada takıldım bu problemi nasıl çözebilirim şeklinde sorulsa benim için o kadar değerli olurki. Bu şekilde sorulsa başımın üstünde yeri var. Eyvallah kardeşim cevabı biliyorum yardımcı olabilirsem ne mutlu bana diyeceğim. Bulut Uzer hocamın da ifade ettiği gibi bazıları var ben soruları yazdım hadi size kolay gelsin havasında sayfalarca soru yazıyor. Biliyorsanız sorunun cevabını vermek zor değil yazılır ama bunun soru soran arkadaşlarımıza ne faydası var ? Kopyala yapıştır ile varacağı yer neresi ? Ders geçmek mi sınavı vermek mi ? Amaç buysa o dersi hiç alma daha iyi. Sana bir şeyler katmıyorsa o ders sadece vakit kaybı. Kendimizi geliştirmek için araştırmadan ve okumadan nereye varabiliriz ?

Şu iki gün içinde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşayım. Bu ara Windows Phone 8 için bir uygulama geliştirmemiz istendi. Fakat Windows Phone 8 platformuna uygulama geliştirmek için Windows 8 64 bit işletim sistemi ile Windows Phone 8 SDK kurulumu yapmam gerekiyordu. Ben de 32 bit Windows 8 kurulu olan bilgisayarımı formatlayıp 64 bit olan Windows 8 sürümünü kurdum. Visual Studio 2012'yi de kurdum. Geriye Windows Phone 8 SDK'yı kurmak kalıyordu. Onu da kurduk ve bilgisayar son bir kez kendini başlatmaya geçti. İşte bu yeniden başlatma, sorunun başlangıcı oldu çünkü Windows 8 normal şekilde başlamıyordu. Bir kaç kez daha bilgisayarı kapatıp açma hüsran ile sonuçlandı. Windows 8 için geri alma seçeneği vardı. Onu yapıp Windows 8'i tekrar çalıştırabildim. Tabii Windows 8 önceki bir tarihteki durumuna getirildiğinden Visual Studio 2012 ve Windows Phone 8 SDK bilgisayardan silinmişti. Yeniden kurmam gerekiyordu. İkisini de yeniden kurdum. Fakat bilgisayarın yeniden başlatılmasına geçmeden konuyu araştırdım. Sorun Windows Phone 8 SDK kurulumundan sonra Windows 8 neden normal şekilde başlamıyordu ? Biraz uğraştıktan sonra çözümü buldum. Sorun benim Gigabyte anakartımdaydı. Gigabyte anakarta sahip olan sistemlerde Windows Phone 8 SDK kurulumunun başarılı şekilde tamamlanabilmesi için BIOS'dan USB3 desteği kapatılmalıydı. Gerekli ayarı yaptım en sonunda mutlu son :).

Konuyu bağlamak gerekirse bilgi sahibi olmak istiyorsak ve bu konuda gerçekten samimi isek çalışmalı ve emek vermeliyiz başka yolu yok. Saygılar...

Dostum akıl vermiyorum yapmaları gereken şeyi söylüyorum. Ayrıca sürekli hazırcı giden bir adama neden yardım edeyim. Sorusu varsa yardıma ihtiyacı varsa söylesin ve zaten bir ton Türkçe döküman mevcut. Ben başladığımda da dökümanlar vardı şimdi de var. Dökümanları geçtim videolu eğitimlerde artık her yerde. Ve şu bir gerçek boş konuşanlardan daha fazla yardımım oluyor istekli olan arkadaşlara bilmeden tanımadan konuşma istersen.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı