Bilgisayar Mühendisliğinde hazırlık yılını bitirmek mecburi midir?

Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık sınıfı zorunludur. Ancak eğer dönem başlamadan Boğaziçinin İngilizce yeterlilik sınavından ya da Boğaziçinin kabul ettiği TOEFL ve IELTS sınavlarından geçer not alırsanız Boğaziçi hazırlıktan muaf olursunuz yani hazırlık okumadan doğrudan bölümünüze başlayabilirsiniz.
Kaynak: Boğaziçi hazırlık zorunlu mu? - BuProf

Yani hazırlık sınavına girmeden önce istemiyoruz desek oluyor mu?
Olmaz. Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık sınıfı zorunlu. Geçmenin bazı yolları mevcut, konuda da bahsedilmiş. Keyfi olarak hazırlığı geçmek diye bir şey mümkün değil.

Ayrıca hazırlık, üniversitenin belki de en güzel yıllarından birisi olabilir. Kendine ayıracak bol zamanın olacak, tabii İngilizcen belli bir seviyedeyse. Hazırlık sınıfını çok verimli geçirebilirsin.

Yani hazırlık sınavına girmeden önce istemiyoruz desek oluyor mu?
Sınava girme yeterli. Ya da heyecan aramak istersen benim yaptığımı söyleyeyim, aynı okul değil ama benim İngilizce iyidi, sınavda 100 soru var birer puandan, sınavdan 60 alan mı ne hazırlıktan muaf olup direkt bölüme geçiyordu. Ben okumak istediğim için 59 soru yapıp bıraktım 3-4 yanlışım çıkmıştı. Hem keyif aldım hem kendimce bir hatıra oldu. :D

@Ecmel @car_26

Dilin seviyesi ne kadar öğretiliyor?
Muafiyetten sonra hazırlık seviyesini belirlemek için ayrı bir sınav yapmışlardı, ben girmedim en alt seviyeden bildiğiniz zamirlerden başlamıştık sanırım A1 oluyor ve yıl içerisinde 4 kere sınav yapmışlardı. Dediğim gibi zaten benim dilim vardı C1'den bitirmiştim ki benim okulda en fazla C2 bitirilebiliyordu üzerinden 10 yıl küsür geçti. Tüm yabancı dilimi oyunlardan öğrenmiştim. C2 bitirenlerin çoğu ya yurt dışından gelme ya aileleri yabancı ya da lisede afedersiniz hayvani derecede İngilizce eğitimi olan kolej mezunlarıydı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı