Bilgisayar mühendisliğinde para var mı?

mertaksoy66

Hectopat
Arkadaşlar ben şahsen yapacağım işi para için yaparım bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. İstanbul hacettepe üniversitesinde, ben bir iş yaparsam hakkıyla yaparım en iyisi olmak için yaparım yapım böyle. Sizce bilgisayar mühendisliğinde para var mıdır? Yoksa başka bir meslek mi seçmeliyim? O kadar çalışıp o puanı alıp bilgisayar mühendisliği seçmek saçma mıdır? Şimdi insan işini para için yapmamalı deyip duyar kasmayın abi. Ne için çalışıyorsun para için para vermesinler bakalım o işi yapıyor musun? Ya bence çalıştığın iş paranın bedelidir kendi mesleğini şöyle çok keyifle yapan görmedim şu ana kadar. O konuya ilgin olsa bile sabahın köründe kalk o işe git gel falan bir süre sonra sıkar yani. Neyse siz sorduğum soruyu cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben şahsen yapacağım işi para için yaparım bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. İstanbul hacettepe üniversitesinde, ben bir iş yaparsam hakkıyla yaparım en iyisi olmak için yaparım yapım böyle. Sizce bilgisayar mühendisliğinde para var mıdır? Yoksa başka bir meslek mi seçmeliyim? O kadar çalışıp o puanı alıp bilgisayar mühendisliği seçmek saçma mıdır? Şimdi insan işini para için yapmamalı deyip duyar kasmayın abi. Ne için çalışıyorsun para için para vermesinler bakalım o işi yapıyor musun? Ya bence çalıştığın iş paranın bedelidir kendi mesleğini şöyle çok keyifle yapan görmedim şu ana kadar. O konuya ilgin olsa bile sabahın köründe kalk o işe git gel falan bir süre sonra sıkar yani. Neyse siz sorduğum soruyu cevaplarsanız sevinirim.

Kardeşim her şey para değildir. Ben bir şirkettin (isim veremiyoruz kusura bakmayın) B777 ikinci pilotum zaten adam akıllı bir maaşımız yok artık şu anki aldığım paranın yarısını verselerde genede yaparım çünkü her şey para değil. Ayriyeten kendin de söylediğin gibi para var mıdır demek yanlış bir şey. İşini layığıyla yaparsan zaten yurt dışından sana iş teklifi bile gelir güzel bir ücret karşılığında. Burada her şey sana bağlıdır. Önce kendine soracaksın yapabilir miyim diye burada kimse bir şey diyemez.

Bilgisayar Mühendisliğinde para var mı, kişiye göre var. Sen eğer iyi bir üniversite eğitimi almışsan, kendini geliştirmişsen, yaptığın projeler ve stajlar ile kendini kanıtladıysan iş başvurularında kolaylıkla öne çıkarsın hatta sana iş teklifi bile gelir. Ancak, bütün hedefini para olarak belirlersen bilgisayar mühendisliği para için yapılacak bir meslek bence değil. Sürekli bir hatayla karşılaşmak, sürekli analitik düşünmek, sürekli bir probleme çözüm aramak insanı elbette yorar, kolay iş diye bir şey yok. Ancak bu işi sevmeyip sırf parası için yapan birisi bu yorulma anlarında bırakma fikrini aklına daha çok getirir, severek yapan kişi ise benim işim bu, seviyorum diyerek yoluna devam eder. Ha insanlar ücret almadan çalışır mı, tabii ki hayır. Fakat yüksek ücret alarak sevmediğin işi yapmak da insanı bir yere kadar tutar, sonra o insan bıkar.
Sorunuza geri dönecek olursak, iyi bir mühendisseniz evet var.

İyi yazılımcılar iyi şirketlerde çok iyi para alıyorlar ama bu seviyeye gelmek için bayağı donanımlı olmak gerekiyor. Özellikle son 3-4 yılda yazılım ile uğraşanların sayısı çok arttı, yine de talep de çok olduğu için işinde iyi olanın açıkta kalacağını düşünmüyorum.

Sadece Üniversite dersleri ile iş bile bulamazsın. Ama sıkı bir çalışma ile kendini okuldan ayrıca geliştirip Junior yazılımcı olarak asgari maaş veya biraz daha fazlası ile bir işe girersin. Daha sonra deneyim kazandıkça 3 - 4 yılda bir maaşın artar veyahut daha fazla maaş veren bir şirkete geçersin. 3 - 4 yıl dedim ama çalışmana göre bu süre kısalıp uzayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı