Bilgisayar Mühendisliğindeki inanılmaz yükseliş

Demem o ki bu yazılımcı akımı yazılımcılığı bitirdi. Normalde hayalimdi ancak cılkı çıktı. Böyle devam ederse 7-8 seneye ihtiyaç büyük bir düşüşe geçecek gibi duruyor.

Hocam benim de bilgisayar mühendisliği hayalim fakat tanıdığım bilgisayarla uzaktan yakından alakası olmayan bir kızın "ben yazılımcı olacağım" dediğinde artık midem bulandı. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Hocam benim de bilgisayar mühendisliği hayalim fakat tanıdığım bilgisayarla uzaktan yakından alakası olmayan bir kızın "ben yazılımcı olacağım" dediğinde artık midem bulandı. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Şu anda bile yazılımcılar küçümsenmeye ve yanlış bilinmeye başlandı. 6 aylık kursa giden adam ben yazılım mühendisiyim diye geziyor. Dosya gezginini çift tıklayıp açacak merak veya bilgi yüzde 60'ında yok. Bilgisayara indirdiğini bulamayan adamın bilgisayar mühendisi olmak istediğini gördüm bende soğudum.

Şu anda bile yazılımcılar küçümsenmeye ve yanlış bilinmeye başlandı. 6 aylık kursa giden adam ben yazılım mühendisiyim diye geziyor. Dosya gezginini çift tıklayıp açacak merak veya bilgi yüzde 60'ında yok. Bilgisayara indirdiğini bulamayan adamın bilgisayar mühendisi olmak istediğini gördüm bende soğudum.
Öyle diyorsun da çok büyük şirketlere girip Terminal kullanmayı çok iyi bilmeyenler var, adam hep GUI kullanmış bu onu kötü bir yazılım mühendisi yapmaz.

Anlayin artik sunu ya, kursla veya videoyla olacak is degil bu. Yok ayni seyi ogretiyorlar, yok ayni kodlar, ayni laflar falan bu sozler benim icin bos geliyor. Universite kesinlikle gerekli diye dusunuyorum, en azindan isin teorisini veya hocalaradan karsilikli olarak ogreniyorsun. Udemy ile universite arasinda cok buyuk var. Tamam ikisi de ayni kodu yazabiliyor ama bilgisayar muh okuyan birisi bilgisayarin arka planda ne islendigini de ne yaptigini da ogreniyor iyice. Ek olarak universite bir yol gosterici gibi goruyorum. Amerika'yi tekrardan kesfetmeye gerek yok.

Bu arada hicbir zaman ihtiyaci dusmeyecek bir meslek cunku her sene alinan veri gitgide artiyor ve buyumeye devam ediyor. Bu veri buyudukce de bu meslek devam edecektir ve ihtiyac gerekecektir.

Öyle diyorsun da çok büyük şirketlere girip terminal kullanmayı çok iyi bilmeyenler var, adam hep GUI kullanmış bu onu kötü bir yazılım mühendisi yapmaz.

Okuyup adam gibi yazılım mühendisi olana lafım yok. Ama sektör şimdiden çöp doldu. Herhangi bir yazılımcıya sorarsan sana durumu söyleyecektir. Etraf kendini mühendis sananlarla dolu. Bunun sebebi de para kazanmak için umut tacirliği yapan insanlar.

Okuyup adam gibi yazılım mühendisi olana lafım yok. Ama sektör şimdiden çöp doldu. Herhangi bir yazılımcıya sorarsan sana durumu söyleyecektir. Etraf kendini mühendis sananlarla dolu. Bunun sebebi de para kazanmak için umut tacirliği yapan insanlar.
Hocam bu dediğiniz aslında tamamen, işe alımı yapan ekibe bağlı.
Mesela geçmişte başlangıç seviyesi olmama rağmen bir şirket bana;
- SOLID nedir?
- Test yazıyor musun? CYPRESS nedir? Kullandın mı?
- React Redux kullandın mı?
Diye sorular sormuştu.
Günün sonunda tamamen şirkete bağlı, türkiye de senior olan biri Amazon'a girince Jr. gidiyor :D Bu gözler bunu da gördü :D

Geri
Yukarı