Bilgisayar mühendisliğini bırakmak mantıklı mı?

729133

Picopat
Selam, bilgisayar mühendisliği 2.sınıfım. Bu dönemki bütün derslerden kaldım. Okuldan zerre verim almıyorum, bir şey öğrendiğim de yok. Bölüme büyük hevesle girmiştim ama sonrası hayal kırıklığı oldu. Yazılım geliştirmeyi umarken kendimi hiç ilgimi çekmeyen elektrik devreleri tasarlarken buldum. Derslerin çoğu donanım ağırlıklı, onlar da hep kağıt üstünde. Gerçek hayatta kullanılabilecek bir şey öğrenmiyoruz. Kendim evde yazılım öğreniyorum, Unreal'la falan uğraşıyorum.

Okulda bağlı ders sistemi var şöyle ki X1 dersinden kaldıysanız X2 dersini alamıyorsunuz. Ben de hepsinden kaldığım için seneye güz derslerinin çoğunu alamayacağım. Uzun lafın kısası okul daha yarıya gelmeden uzadı yani.

Hem derslerin ilgimi çekmemesi hem de okulun uzamasından dolayı artık boşa okuyormuşum gibi geliyor. Okulu bıraksam da başka yapabileceğim bir şey yok. Sadece İngilizcem var, herhangi bir filmi altyazısız rahat izleyebiliyor, İngilizce romanlar okuyabiliyorum. İngilizce ile ilgili bir şeyler yapabilir miyim onu da bilmiyorum. Bu arada yanlış anlaşılmasın, yazılımı seviyorum ve kendim severek öğreniyorum fakat okuldaki donanım dersleri beni bölümden aşırı soğuttu. Bu yüzden devam edesim yok. Bırakmaya da çekiniyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, bilgisayar mühendisliği 2.sınıfım. Bu dönemki bütün derslerden kaldım. Okuldan zerre verim almıyorum, bir şey öğrendiğim de yok. Bölüme büyük hevesle girmiştim ama sonrası hayal kırıklığı oldu. Yazılım geliştirmeyi umarken kendimi hiç ilgimi çekmeyen elektrik devreleri tasarlarken buldum. Derslerin çoğu donanım ağırlıklı, onlar da hep kağıt üstünde. Gerçek hayatta kullanılabilecek bir şey öğrenmiyoruz. Kendim evde yazılım öğreniyorum, Unreal'la falan uğraşıyorum.

Okulda bağlı ders sistemi var şöyle ki X1 dersinden kaldıysanız X2 dersini alamıyorsunuz. Ben de hepsinden kaldığım için seneye güz derslerinin çoğunu alamayacağım. Uzun lafın kısası okul daha yarıya gelmeden uzadı yani.

Hem derslerin ilgimi çekmemesi hem de okulun uzamasından dolayı artık boşa okuyormuşum gibi geliyor. Okulu bıraksam da başka yapabileceğim bir şey yok. Sadece İngilizcem var, herhangi bir filmi altyazısız rahat izleyebiliyor, İngilizce romanlar okuyabiliyorum. İngilizce ile ilgili bir şeyler yapabilir miyim onu da bilmiyorum. Bu arada yanlış anlaşılmasın, yazılımı seviyorum ve kendim severek öğreniyorum fakat okuldaki donanım dersleri beni bölümden aşırı soğuttu. Bu yüzden devam edesim yok. Bırakmaya da çekiniyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bu isyan 2 yıllıklarda bile var gördüm. 😂
Ya biz yazılım öğrenmeye geldik devre akım gösteriyorlar diye tabii mühendislik daha ağır karşılaştırmıyorum bile.

Ben bıraktım, pişmanım şimdi. Çok uzatmıştım okulu. Uzadıkça stres seviyesi de artıyor. Bırakırsam rahatlarım sandım ama öyle olmadı. Keşke sonuna kadar zorlasaydım diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanim bilmeden nasil muhendis sifatiyla yazilim gelistirmeyi dusunuyorsun?

"People who are really serious about software should make their own hardware." - Alan Kay

FPGA ogrenecek, breadboard da 4-bit hesap makinesi yapacaksin ki ogrenesil ALU nasil calisir.

Unreal seneye yeni versiyon cikarir evde calistiginin yarisi bir halta yaramaz, transistor calisma mekanizmasi 70 senedir ayni. Universitede kisa vadede obsolete olacak bilgi verilmez, onu kendin ogreneceksin zaten.

Bilgisayar mühendisliği'nde çok az yazılım dersi vardır. Bu her zaman böyleydi ve böyle olacak çünkü bir bilgisayar mühendisinin görevi kod yazmak değildir. Sektör hayatına atıldığımızda hepimiz mecburiyetten kod yazıyoruz o yüzden yanlış bir izlenim bırakıyor ancak asıl görevimiz olmamalı normalde. Sadece kod yazmak isteyenler için "bilgisayar programcılığı" bölümü var ancak bilgisayar mühendisliği ile bilgisayar programcılığı çok farklı. Amacın programcı olmak değil de mühendis olmaksa okulu uzatacak olsan bile mezun olana kadar pes etmemeni tavsiye ederim. Ancak amacın mühendis olmak değil de sadece yazılım geliştirmek ise yine mezun olana kadar pes etmemeni tavsiye ederim ama çok da lazım bir şey değil. Her ne kadar karşı çıksam da üniversite okumayacaksan yapacağın tek şey iş aramaya başlamak.

Geri
Yukarı