Bilgisayar mühendisliğinin geleceği nasıldır?

Pinaex

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle şöyle açıklıyım durumu. Bilgisayar Mühendisliği / Tıp arasında gidip geliyorum. Bilgisayar Mühendisliği çok daha yakın geliyor bana fakat şöyle bir durum daha var, günümüzde çok fazla kişinin yazılımcı olma hedefi var ve bu bana ilerde bu mesleğe sahip insan birikintisi oluşacakmış gibi gelmesine sebep oluyor ve bu yüzden Tıp'a kayıyorum. Görüşleriniz nelerdir?

Sıralamam yetse tıp yazardım. Şuan bilgisayar mühendisliğinin revaçta doğru. Herkes nedense bu işin sonunu düşünüyor. Yazılım alanı zordur sürekli çalışmak,proje oluşturmak zorundasın yabancı diller saymıyorum bile. Sonunda döviz alan yazılımcıysan kendini şanslı say ama bu meslekte eğitim bitmiyor. Meslek doyum noktasına da gelebilir. Tıpta ise devlet garantisi son sınıfda asgari ücret alma vs. bir çok avantajı var. Üstelik devlette son güncelleme ile maaşlar gayet iyi.

Bilgisayar mühendisliğinde kendi projenizi yapıp parayı da kırabilirsiniz veya şanslıysanız bir şirkette iş bulabilirsiniz en kötü ihtimal işsiz kalırsınız. Ayrıca bu meslekte sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Tıp da pek bir yorum yapamayacağım maaşları kötü değil ama kendi doktorunu kovan bir devletten ne beklenir bilemiyorum.

Ben onca sene okurum diyorsanız tıp yazabilirsiniz ama ben asla tıp önermem.

Maaş konusu nasıl tıpta? Yani internette çok bilgi karmaşası var.
Bölümden bölüme, uzmanlığına göre değişir. Şunu söyleyim yeter, ölene kadar maddi sıkıntı çekmezsin. Binlerce doktor tanıdım, yoksul bir doktorla daha önce hiç karşılaşmadım.

Yukarıdaki arkadaşlar tıbbı fazla abartmış. Tıp tozpembe değil. 2 sene geçti kaç tane doktor öldürüldü sayamadım. Maaşta devlete muhtaçsın. Ayrıca gelişmeler yavaş, keşfedilecek pek yeni bir şey yok genetik ve sinirbilim dışında. Bunlar tıbbın eksi yanları. Artı yanları maaş garantisi falan filan ama tıp öyle abartıldığı bir meslek değil. Bilgisayar mühendisleri de doktorlarla genellikle eşit maaş alıyorlar hatta daha çok alan var eğer iyiyse. Tabii doktor da iyiyse ikisi denk maaş alırlar. Bilgisayar mühendisleri daha kolay yurt dışına gider ama doktor Amerika'ya kapağı atarsa parayı kırar. Sadede gelirsek önemli olan senin ne istediğin. Her iki meslek de birbirinden üstün değil. Ayrıca bu dediğimi her zaman hatırla. İlgi duyduğun bir meslekte her zaman daha başarılı olursun ve zirveye oynarsın. Ayrıca akademiden ve okumaktan nefret ediyorsan okul okumanı önermiyorum. Ticaret her zaman en çok para kazandıran alandır.

Geri
Yukarı