Bilgisayar nasıl toplanır?

Dikkatli davranarak kolayca sisteminizi toplayabilirsiniz. Soketlerin yönlerine, RAM ve ekran kartının tırnaklarına dikkat edin, parçaları birleştirmek için çok zorlamayın, acele etmeyin. YouTube benzeri platformlarda anakartınızın kasanızın modelini yazarak detaylı montaj videolarını bulabilirsiniz.

Bilgisayar toplamak bisiklet sürmek gibi. Bir kez toplamış olsanız kendiniz toplayın derdim ama daha önce tecrübeniz yoksa tecrübeli birinden yardım alın. Hele ki parça fiyatları bu kadar yüksekken. Ücretli toplayacaksınız kesinlikle mahalle arası bir yerden toplatmayın. Sonra "senin 8 GB RAM ağırlık yapıyordu onu 4 GB yaptım, teşekkür etmene gerek yok" gibisinden cümleler duyabilirsiniz. Mümkün olduğunca toplanırken bilgisayarınızın yanında olun.
Bilgisayar toplamayı para için değil zevk için yapan birini bulmanız da önemli zira toplamak kadar kablo düzeni de çok önemli. Kablolar kasanın içinden değil kablo yuvalarından geçmeli yoksa bilgisayarım ısınıyor diye konu açmanız kuvvetle muhtemel olur.

Bilgisayar toplamak bisiklet sürmek gibi. Bir kez toplamış olsanız kendiniz toplayın derdim ama daha önce tecrübeniz yoksa tecrübeli birinden yardım alın. Hele ki parça fiyatları bu kadar yüksekken. Ücretli toplayacaksınız kesinlikle mahalle arası bir yerden toplatmayın. Sonra "senin 8 GB RAM ağırlık yapıyordu onu 4 GB yaptım, teşekkür etmene gerek yok" gibisinden cümleler duyabilirsiniz. Mümkün olduğunca toplanırken bilgisayarınızın yanında olun.
Bilgisayar toplamayı para için değil zevk için yapan birini bulmanız da önemli zira toplamak kadar kablo düzeni de çok önemli. Kablolar kasanın içinden değil kablo yuvalarından geçmeli yoksa bilgisayarım ısınıyor diye konu açmanız kuvvetle muhtemel olur.

Kablolar için bir de plastik kelepçe var elimde. Sorun yaratır mı?

Tüm parçalar elime geldi bir tek ekran kartı kaldı. Sizce montajı kendim mi yapmam gerekiyor? Yoksa para verip başkasına mı yaptırmam gerekiyor. 100-150 TL para istiyorlar iki tane söket ve kabloyu takmak için... Birkaç defa laptop söküp takmış biriyim sizce ben kendim yapabilir miyim? Kablo yerlerini bilmediğim için zorlanırım gibime geliyor. Ne yapmalıyım?

Hiç bilmiyorsan bilgisayarcıya ver o montajı yapsın ama o montaj yaparken bilgisayarcıyı izle parçalardan bir şeyler alıyor mu diye.

Şuan 15 yaşındayım ve 14 yaşında toplamıştım bilgisayarı, genel olarak mantığını anlamanız lazım. Mesela ben çok fazla video izleyerek yaptım, siz de fazla video izleyerek mantığını kavramaya çalışın. Mesela ilk CPU sonra fanı sonra RAM, sıra sıra bütün parçaların hangi sırayla ve nasıl bir şekilde takılacağına bakın ve birçok video izleyin. Size önerim Technopat'daki kasa montajı videolarını izlemeniz. İzlemesi hem keyifli hem öğretiyor. Tabii ilk başta yeni başlayanlar için olanı izleyin. Eğer bunları izlediğiniz halde olmuyorsa o zaman güvendiğiniz birine veya bir mağazaya yaptırmanızı öneririm, nasıl çalıştıklarını bilmiyorum ama örnek olarak Vatan Bilgisayar, İtopya gibi.

Kablolar için bir de plastik kelepçe var elimde. Sorun yaratır mı?

Kelepçe önemsiz gibi gözükebilir fakat kablo toplamada gerçekten işe yarıyor. Yeterli sayıda kelepçe yoksa PSU veya güç kablosunu kutu içinde sabitlemek için sert plastik zımbırtılar oluyor, onları da kullanabilirsiniz. (Bende kelepçe yoktu onları kullandım)
Fark ettiyseniz kasalarda anakartın geleceği kısım ile kasa kapağı arasında biraz boşluk vardır. Kabloların oradan geçmesi gerekiyor. Sadece anakarta takılacak yerlerini en yakın yuvadan çıkartıp takmanız gerekiyor. Yani topladıktan sonra anakarta baktığınızda ne kadar az kablo görüyorsanız o kadar iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı