Bilgisayar nasıl toplanır?

Olay teoride kolay aslında ama pratikte bilmeyen birisini zorlayabilir.

Pratikte ben de bilmiyordum, teoride öğrenen birinin sadece pratikte öğrenmesi kalır zaten, başkalarına yaptıra yaptıra kusura bakma da hiçbir şey öğrenemezsin. Yaklaşık 5-6 ekran kartının montajını kendim yaptım, hiçbir sıkıntı olmadı.

Tüm parçalar elime geldi bir tek ekran kartı kaldı. Sizce montajı kendim mi yapmam gerekiyor? Yoksa para verip başkasına mı yaptırmam gerekiyor. 100-150 TL para istiyorlar iki tane söket ve kabloyu takmak için... Birkaç defa laptop söküp takmış biriyim sizce ben kendim yapabilir miyim? Kablo yerlerini bilmediğim için zorlanırım gibime geliyor. Ne yapmalıyım?
Ben takmayı hiç bilmeme rağmen YouTube'de izleyerek 15 dakikada taktım çok basit.

Vermeyi düşünmüyorum zaten :D. Ama toplamayı bilmiyorum. Anakart montajını biliyorum fakat kabloları zor geliyor. Mesela kasa fanlarının kabloları da var anakarta girecek söketler var... Var da var :D. Onun dışında işlemci, RAM, SSD gibi basit şeyleri montajını yapabiliyorum.

En zor kısım zaten kasa ön panel bağlantılarıdır. Onlar da yine anakart kitapçığından görülebilir.

Vermeyi düşünmüyorum zaten :D. Ama toplamayı bilmiyorum. Anakart montajını biliyorum fakat kabloları zor geliyor. Mesela kasa fanlarının kabloları da var anakarta girecek söketler var... Var da var :D. Onun dışında işlemci, RAM, SSD gibi basit şeyleri montajını yapabiliyorum.
Anladım, ben bir tek ekran kartı montajı sandım. Diğer şeylerin montesine gelirsek, kendinizi o işe adamak istemiyorsanız yani güvenmiyorsanız işte neyi nasıl yapacağım pek emin değilim fakat yine de öğrenmek istiyorum diyorsanız video izleyin, başkası taksın diyorsanız yapacak bir şey yok maalesef ikilemde kalmanız çok normal.

Pratikte ben de bilmiyordum, teoride öğrenen birinin sadece pratikte öğrenmesi kalır zaten, başkalarına yaptıra yaptıra kusura bakma da hiçbir şey öğrenemezsin. Yaklaşık 5-6 ekran kartının montajını kendim yaptım, hiçbir sıkıntı olmadı.

Ekran kartı montajını kendim çözerek yaparım. Asıl sıkıntı kablolarda. Kasadan çıkan kablolar var. Anakarta girecek kablolar var. Anakarta nasıl nereye monte edeceğim onu da bilmiyorum. Sadece küçük parçaları biliyorum :D.

Küçük kablolar için anakart üstünde yazıyor zaten. Dikkat etsen yeterli, diyelim ters taktın yön olarak düzeltince de sorun olmuyor zaten.

Ekran kartı montajını kendim çözerek yaparım. Asıl sıkıntı kablolarda. Kasadan çıkan kablolar var. Anakarta girecek kablolar var. Anakarta nasıl nereye monte edeceğim onu da bilmiyorum. Sadece küçük parçaları biliyorum :D.
Gerçekten zaman ayırmak istiyorsanız ve gelecek monte/sökme işlerinde işime yarar bu bilgiler diyorsanız bir videoya göz atın, zarardan çok yararı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı