Bilgisayar nasıl toplanır?

İki sök tattan çok daha zor ve terletici bir iş, yaparsan anlarsın. Ben sadece kendi kasamın kablolaması için 100 liralık emek vermişimdir. O paraya temiz yapacak birini bulursan hiç uğraşma ver parasını yapsın. Ne vakit kaybedersin ne de gereksiz stres yaşarsın.

Anakarta işlemci takarken kazara pinlerini yamultursan ardından içilen soğuk su işe yaramıyor. Başkasına yaptırırsan sorumluluk ona ait olur. Ama kendin yapmanın zevki bir başka.
Ayrıca RGB ve FPS delisiysen azı sorunlar çıkıyor ileride. Donanım uyumsuzluğu veya başka nedenlerle.

İlk kasamı videolara bakarak montajladım, sıfır sorun. Ondan sonraki sistemlerimi öğrendiğim için rahatça montajladım. Hiç birinde sorun yaşamadım. Sorun çıkarsa da hemen reaksiyon alıp hallediyorum, neyin nerede olduğunu bilmek ve kendin montajlamak gibisi yok. İnternet de haddinden fazla kaynak var, ortalama zekaya sahip okuma bilen her erişkin toplayabilir kasayı.

Bu kapağın oturması için herhangi bir tırnak vs yok. Bunu oturtan şey anakart mı olacak acaba? Anakart montajı bitti.

Dosya Ekleri

• IMG_20211130_183809.jpg
    IMG_20211130_183809.jpg
    102,7 KB · Görüntüleme: 18
Bu kapağın oturması için herhangi bir tırnak vs yok. Bunu oturtan şey anakart mı olacak acaba? Anakart montajı bitti.
Kasanın içinden dışarı doğru bastırınca tak sesi geldiyse olmuş demektir. Sırada anakartı vidalamak var, tabii önce yükseltme vidalarını takın kasaya, sonra anakartı yerleştirin. Bunları yapmadan önce mutlaka bir video izleyin ve yapamazsanız videodan yardım alın. Sakın kasaya anakartı montajlamadan önce yükseltme vidalarını takmayı unutmayın.

Kasanın içinden dışarı doğru bastırınca tak sesi geldiyse olmuş demektir. Sırada anakartı vidalamak var, tabii önce yükseltme vidalarını takın kasaya, sonra anakartı yerleştirin. Bunları yapmadan önce mutlaka bir video izleyin ve yapamazsanız videodan yardım alın. Sakın kasaya anakartı montajlamadan önce yükseltme vidalarını takmayı unutmayın.

Hocam bitireli çok oldu ama sağ ol :D. Tek sorun kabloların biraz içerde fazla kalması oldu ve içeriden nasıl yaparsam yapayım beceremedim. En son olarak ise dışarıdan zorladım bir şekilde oldu ama çıkacak gözüküyor. Sonuçta içerisi baktığım zaman gözükmüyor. Fotoğrafta tamamlanmış hali ve kullanacağım yeni monitör mevcut. Eski laptopa bağlı. Yenisine neden bağlamadın diyecek olursanız içinde ekran kartı yok. Görüntü vermedi :(.
Sistem özellikleri.
B460M-A Pro anakart.
16 GB 2x8 3200MHz Crucial DDR4 RAM.
500 GB SSD ( aşağıda ise 240 GB farklı SSD var )
i3 10100F işlemci.
500W Aerocool VX Plus PSU bulunuyor.
Kasa Gametech ares 4 fanlı kasa ( hava akışına herkes kötü demiş ama ben içeri elimi soktuğum zaman üşüdüm :D. )
Monitörüm ise MSI G241V 75 Hz IPS 1 ms.

IMG_20211130_222030.jpg
Kabloları nasıl daha düzenli ve toplu hale getireceğim? Ekran kartı montajı esnasında eminim ki sorun yaratacaktır bu kablolar...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı