Bilgisayar ne için alınır?

4K PC için stoklar düzelse bile 15-16k, sadece 1 adet 5K maaşla bu iş çok zor. Artık para da biriktirilmiyor. Ailenin bütçesine kalmış bir şey.

Hocam taksit diye bir şey var GTA 5 benim laptopta açıyor i5 2450M GT 610M 4 RAM
4K PC için stoklar düzelse bile 15-16k, sadece 1 adet 5K maaşla bu iş çok zor. Artık para da biriktirilmiyor. Ailenin bütçesine kalmış bir şey.

GTA 5 için aşırı güçlü PC'ye gerek yok RX 550 ile de açıyor.

Hocam taksit diye bir şey var GTA 5 benim laptopta açıyor i5 2450M GT 610M 4 RAM
Vade farkı ve limit diye bir şey de var, belirli bir gelirin üstünde olmadığın sürece o kadar yüksek limit yapılmıyor. Taksit için yine de hesabında yeteri kadar para olması gerek, o kadar basit olsa herkes bilgisayar alır.

Aileme PC 10 yıllık falan, artık yenisini almalıyız bence diyorum, oyun için bir de paramı vereceğiz diyorlar. Başka neler yapılır bilgisayarda? Aileme PC'de oyun dışında başka şeyler de yapıldığını nasıl kanıtlayayım?
Film, dizi izleyebilirsin.
Haberleri takip edebilirsin.
İlgin olan herhangi bir konuda araştırma yapabilirsin. Bu konulardan bazıları iyi sistem özellikleri isteyebilir (grafik tasarım gibi alanların çizim programları, video edit programları).
Derslerini daha net takip edersin. Hoca bir bilgi verdiğinde yan sekmeyi açıp istediğini ararsın. Bunun için beklemene gerek kalmaz.

Şu bir gerçek ki 10 yıllık bir bilgisayarda da yukarıda yaptıklarımın çoğunu yapabilirsin. Hız ve kolaylık fark eder.
Dediğim şeyleri aynı hızda yapman için oyun bilgisayarı toplamana da gerek yok aslında. Yeni nesil giriş bilgisayarı da bunların hepsini aynı hızda yapar.

Sonuç olarak ailen haklı oyun bilgisayarı parçalarına bu fiyatların verilmesinin tek sebebi oyun oynamak. Edit, çizim vs yapmayacağını düşünürsek...
O yüzden ailene oyun bilgisayarını oyun oynamak için istediğini söyle zira ailen haklı. Yukarıda yazdığım işlemleri yaparken 12-13 bin liralık bilgisayarla 3-4 bin liralık bilgisayarın işlem hızı arasında büyük fark bulamazsın. Şikayetin yukarı yazdığım şeyleri yavaş yapmaksa onu da not düş, hiç olmadı giriş sistemi toplasınlar. Aileni kandırmanın yollarını aramaya gerek yok. Çocuğum derslerinden geri kalıyor veya herhangi bir işini göremiyor düşüncesi ile vicdan azabı yaratarak gereksiz yere bir oyun sistemi toplattırmak yakışı kalmaz, "bence".

Edit: Aileni kandırmakla seni itham etmedin cevap olarak "derslerimi takip edemiyorum" de diyen arkadaşlar vardı. Onların düşüncelerini ele aldım.

Vade farkı ve limit diye bir şey de var, belirli bir gelirin üstünde olmadığın sürece o kadar yüksek limit yapılmıyor. Taksit için yine de hesabında yeteri kadar para olması gerek, o kadar basit olsa herkes bilgisayar alır.

Bilmiyordum babaannem de var emekli maaşı oda yardım eder.
Film, dizi izleyebilirsin.
Haberleri takip edebilirsin.
İlgin olan herhangi bir konuda araştırma yapabilirsin. Bu konulardan bazıları iyi sistem özellikleri isteyebilir (grafik tasarım gibi alanların çizim programları, video edit programları).
Derslerini daha net takip edersin. Hoca bir bilgi verdiğinde yan sekmeyi açıp istediğini ararsın. Bunun için beklemene gerek kalmaz.

Şu bir gerçek ki 10 yıllık bir bilgisayarda da yukarıda yaptıklarımın çoğunu yapabilirsin. Hız ve kolaylık fark eder.
Dediğim şeyleri aynı hızda yapman için oyun bilgisayarı toplamana da gerek yok aslında. Yeni nesil giriş bilgisayarı da bunların hepsini aynı hızda yapar.

Sonuç olarak ailen haklı oyun bilgisayarı parçalarına bu fiyatların verilmesinin tek sebebi oyun oynamak. Edit, çizim vs yapmayacağını düşünürsek...
O yüzden ailene oyun bilgisayarını oyun oynamak için istediğini söyle zira ailen haklı. Yukarıda yazdığım işlemleri yaparken 12-13 bin liralık bilgisayarla 3-4 bin liralık bilgisayarın işlem hızı arasında büyük fark bulamazsın. Şikayetin yukarı yazdığım şeyleri yavaş yapmaksa onu da not düş, hiç olmadı giriş sistemi toplasınlar. Aileni kandırmanın yollarını aramaya gerek yok. Çocuğum derslerinden geri kalıyor veya herhangi bir işini göremiyor düşüncesi ile vicdan azabı yaratarak gereksiz yere bir oyun sistemi toplattırmak yakışı kalmaz, "bence".

Hocam yazın için çok teşekkürler eline sağlık ben ailemi zorlamıyorum sadece istiyorum yani kasıyor falan yani SSD istedim aldılar yani şey ihtiyacım oluğu zaman alıyorlar olmazsa zaten almazlar da anlattım böyle böyle dedim yazılım falan yapıyorum dedim küçükte olsa bir şeyler yapabilyorum kendimi geliştireceğimi anlattım tamam alırız dediler işte PC fiyatları düşsün alırsa alır almazsa canı sağ olsun ne deyim.

Hocam bir şey deyim mi ben birkaç yazılımla uğraştım çok da oyun oynayan biri değilim ilerleyen zamanda MacBook alsam yazılım da gelişir miyim ya da az da olsa CS:GO falan oynayabilir miyim?

Hocam yazılım geliştirmek için illa MacBook şart değil. İsterseniz önerdiğim gibi bir sistem toplayabilirsiniz. MacBook gereksiz pahalı olur.

Hocam çok oyun oynamıyorum derse falan giriyom MacBook iyi değil mi M1 işlemcili 8 GB RAM 256 GB SSD.
Ayda 5k maaş kazanan babanıza MackBook aldıracak kadar cani olmayın lütfen. Dediğiniz şeyleri yapabilmeniz için 4.000₺-5.000₺'lik APU bir bilgisayar yeterlidir.

"Bilmiyordum babaannem de var emekli maaşı oda yardım eder." demişsiniz. Bakın bazı şeyleri bu kadar zorlamamalısınız. Ödenebilecek bir bütçe varsa ailenizle konuşup ortak bir karar verebilirsiniz.

Geri
Yukarı