Bilgisayar neden kendi kendine restart atar?

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba.

Bilgisayarım kendi kendine restart atıyor.

Size olayı açıklayayım:
Bu sabah bilgisayar ile uğraşırken açılmadığını fark ettim. Bilgisayarın açma tuşuna bastım, geldiğimde sistem restart atmış Windows ikonunun olduğu ekranda. Tekrar restart attı. O kadar çok restart atmış ki diskte olan Windows bozulmuş.

Otomatik onarimla düzelmedi. Unaccessible Booting Sevice gibi bir mavi ekran hatası veriyordu.

BIOS ekranından SATA modunu AHCI/İDE (her ikisini de ayrı ayrı denedim) olarak denedim. Mavi ekran hatasını çözemedim. İnternetten baktım, sadece format ile çözülüyor imiş.

Kasadan BIOS pilini söktüm, 2 tane HDD takılı idi. Windows kurulu olmayan, diğer diskin kablolarını çıkarttım.

RAM'leri çıkarttım. Sadece 1 tanesi takılı iken BIOS ekranında bekledim. Restart atmadı. Otomatik onarımda 2, 3 saat geçti. Restart atmadı ama çok yavaş idi.

Otomatik onarım da kurtarmayınca mecbur format attım. En güncel Windows 10 ISO indirip kurdum. Sürücüleri yükledim. Yeniden başlattım. Tüm sürücüler kuruluydu. LoL oyununu indirmeye başladım. Yani sistem en az 3 saattir açık. Restart atmadı. LoL güncelleme yaparken sistem Restart attı. Sonra sürekli bir döngüye giriyor. Sürekli restart.

Artık saat gece 2. Daha uğraşacak enerjim kalmadı. Sabaha uğraşırım ama problem nereden kaynaklı olabilir?

Format ve sonrasında restart atmayan PC, neden sürücüler yüklenmiş iken restart atar? Bilgisayar neden boot ederken restart atar ve bu bir döngüye girer?

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT power testi var ama ne kadar test eder bilemiyorum. Başka PSU ile deneme şansınız yoksa biraz zor anlaşılır.
Tekrardan reset atmaya başladı. Ve sürekli Windows çöküyor.

Sanırım sabit disk gitti. Tekrardan Windows açılmıyor.

Şimdi yeniden başlattım. Ben başlattım. Windows açıldı. Şimdi sabit disk, RAM ve OCCT testlerini yapacağım.
Sanırım arızalı bileşen RAM'miş sanırım. Sorunu tam olarak çözdüm diyebilmem için 1 gece daha denemem gerekli. Ama aralıksız 6 saattir açık, herhangi bir restart atma sorunu yaşamadım.

Yaptıklarım:
  1. Kasayı komple dağıttım. Anakart ve ekran kartının üzerindeki tozları boya fırçası ve fön makinesi ile temizlemeye çalıştım.
  2. Temizledikten sonra kasayı tekrar toparladım.
  3. Yedek olan 2. Harddiski çıkarttım.
  4. Sadece Power Switch kablosunu taktım. HDD LED ve Reset Switch kablolarını takmadım. Çünkü buton içeride kalmış olabilir diye düşündüm.
  5. RAM'lerden birini (rastgele denedim ama denediğim o rastgele RAM arızalı çıktı) çıkarttım. Sanırım arızalı olan RAM o idi. Çünkü tüm RAM'ler takılı iken OCCT RAM testini açtığım zaman "Bellek written olamadı" gibi bir hata verince RAM arızalı olabileceği aklıma yattı. Daha sonra bilgisayarı açınca siyah ekranda kaldığını fark ettim. Sinyal yok. Bir tane RAM çıkarttım. Çözüldü. Şuan 6 GB RAM takılı ve restart atmadı.
Bu şekilde şuan temiz format ile tekrar çözülmüş gibi. Ama elbette bu gece ya da yarın sabah tekrardan mesaj yazarım çözülüp çözülmediği ile ilgili.

Son düzenleme:
Tekrardan reset atmaya başladı. Ve sürekli Windows çöküyor.

Sanırım sabit disk gitti. Tekrardan Windows açılmıyor.

Şimdi yeniden başlattım. Ben başlattım. Windows açıldı. Şimdi sabit disk, RAM ve OCCT testlerini yapacağım.
Sanırım arızalı bileşen RAM'miş sanırım. Sorunu tam olarak çözdüm diyebilmem için 1 gece daha denemem gerekli. Ama aralıksız 6 saattir açık, herhangi bir restart atma sorunu yaşamadım.

Yaptıklarım:
  1. Kasayı komple dağıttım. Anakart ve ekran kartının üzerindeki tozları boya fırçası ve fön makinesi ile temizlemeye çalıştım.
  2. Temizledikten sonra kasayı tekrar toparladım.
  3. Yedek olan 2. Harddiski çıkarttım.
  4. Sadece Power Switch kablosunu taktım. HDD LED ve Reset Switch kablolarını takmadım. Çünkü buton içeride kalmış olabilir diye düşündüm.
  5. RAM'lerden birini (rastgele denedim ama denediğim o rastgele RAM arızalı çıktı) çıkarttım. Sanırım arızalı olan RAM o idi. Çünkü tüm RAM'ler takılı iken OCCT RAM testini açtığım zaman "Bellek written olamadı" gibi bir hata verince RAM arızalı olabileceği aklıma yattı. Daha sonra bilgisayarı açınca siyah ekranda kaldığını fark ettim. Sinyal yok. Bir tane RAM çıkarttım. Çözüldü. Şuan 6 GB RAM takılı ve restart atmadı.
Bu şekilde şuan temiz format ile tekrar çözülmüş gibi. Ama elbette bu gece ya da yarın sabah tekrardan mesaj yazarım çözülüp çözülmediği ile ilgili.
Düzeldi mi hocam?

Geri
Yukarı