Meslek lisesi mi Anadolu lisesi mi?

Ben üniversite hayali olanlar için önermiyorum derken mühendislik, avukatlık, tıp falan böyle yüksek hedefleri olanlar için söyledim çünkü 11-12'de hatırladığım kadarıyla kimya, fen gibi dersler kalkıyordu ve diğer derslere de meslek derslerine ağırlık verdikleri gibi pek düşmüyolardı. O yüzden diğer rakiplerine göre geride kalıyorsun kendin çalışmak zorunda kalıyorsun ama o zaman da staj giriyor araya adamakıllı çalışamıyorsun.
Bahsettiğin şey meslek programı için geçerli teknik programda okursan sayısal ağırlıklı olarak her dersi görüyorsun ve stajı yazın yapıyorsun böylece üniversite sınavına da hazırlanabiliyorsun.Teknik programda okumak için lgs puanının yüksek olması gerekiyor nitelikli meslek lisesi olarak geçiyor.

Öncelikle selamlar. Kendim Kütahya'da yaşıyorum ve yakınımda TOBB (Türkiye odalar borsalar birliği) okulu var. İstediğim diğer okul Mersin mut Osman nuri Anadolu lisesi var. Hangisi daha iyi olur? İleride askeri sınavlara girmeyi düşünüyorum.
Meslek lisesinde dayak bile yeme ihtimalini göze alarak git. Öte yandan Anadolu lisesinde sadece normal derslere giriyorsun ve haliyle daha erken çıkıyorsun okuldan.

Ben üniversite hayali olanlar için önermiyorum derken mühendislik, avukatlık, tıp falan böyle yüksek hedefleri olanlar için söyledim çünkü 11-12'de hatırladığım kadarıyla kimya, fen gibi dersler kalkıyordu ve diğer derslere de meslek derslerine ağırlık verdikleri gibi pek düşmüyolardı. O yüzden diğer rakiplerine göre geride kalıyorsun kendin çalışmak zorunda kalıyorsun ama o zaman da staj giriyor araya adamakıllı çalışamıyorsun.

Dostum bu bahsettiğin kimya fizik vb. derslerin kalkması durumu AMP (Anadolu meslek programı) sınıflarında oluyor Atp'de ( Anadolu teknik programı) böyle bir durum yok. Hatta 12.sınıfta yeni sistem de meslek dersleri kalkıyor ve çok daha fazla kültür dersi görüyorsun. AMP sınıfları ise kış stajına gidiyorlar.

Dostum bu bahsettiğin kimya fizik vb. derslerin kalkması durumu AMP (Anadolu meslek programı) sınıflarında oluyor Atp'de ( Anadolu teknik programı) böyle bir durum yok. Hatta 12.sınıfta yeni sistem de meslek dersleri kalkıyor ve çok daha fazla kültür dersi görüyorsun. AMP sınıfları ise kış stajına gidiyorlar.

Ben kendi okuduğum meslek lisesinden örnek alarak konuştum mesleki ve Anadolu teknik lisesi diye geçiyordu okul ve ben de bilişim bölümünde okuyordum. Bize böyle dediğiniz gibi teknik program falan söylenmedi hiç ya da seçtirilmedi bölüm seçtik ondan sonra da 11. sınıfta fen, kimya dersleri kalktı ve 2 gün okul 3 gün staja başladık. Başka okullarda dediğiniz gibidir fikrim yok.

Meslek lisesinde teknik sınıfta uçak bakım okudum ek puan sayesinde tam burslu önlisans üniversite kazandım.Meslek lisesinde okuduğum için Üniversitem beni Uçak bakım firmasında uzun dönem staja gönderdi.Staj sonrası işe alındım ve şuan asgari ücretin 2.5 katından fazla kazanıyorum.Ama gidip saçma bölümler okursanız işsiz kalırsınız aynı şey üniversitede de geçerli.
Ben de uçak bakım okuyorum hocam.

Meslek lisesi okuyup hiçbir şey katmıyor diyen kişi derste uyuyan tayfa herhalde. Okul seçimine nereye gidersen git çok dikkat et mümkünse köklü bir okul seçmeye dikkat et. Kendimden örnek vereyim Bursa da oturuyorum ve ülkenin en eski okullarından birinde okuyorum bu yaz staj yapmamız gerekiyordu ve biraz geç kalmıştık staj için büyük bir şirketin sahibine ulaştım adama adımı bile söylemeden staj yeri ayarladım. Bu örnek belki sadece meslek liseleri için geçerli olabilir fakat gelecekte de mezun olduğun okulun sadece isminden bile faydalanabilirsin.
Doğru söylüyor. Meslek lisesi okuyan Üniversite okuyamaz diye bir algı var. Bal gibide okur. Eğer boş boş sınava girip serseri olursan hiç bir şey olamazsın. Ama adam gibi çalışıp çabalarsan en iyi üniversitelere girip meslek lisesinde en iyi Üniversitelerden birisini kazanırsın. Anadoluda da böyle. Fakat az daha kolay.

Doğru söylüyor. Meslek lisesi okuyan üniversite okuyamaz diye bir algı var. Bal gibi de okur. Eğer boş boş sınava girip serseri olursan hiçbir şey olamazsın. Ama adam gibi çalışıp çabalarsan en iyi üniversitelere girip meslek lisesinde en iyi üniversitelerden birisini kazanırsın. Anadolu'da da böyle. Fakat az daha kolay.

MTOK adın da yeni bir program da var. Bu program sayesinde meslek lisesi mezunu olanların üniversiteye geçişi kolaylaştı. MTOK okursanız ek olarak matematik ve fizik dersi görüyorsunuz. Bir de bölümde ki hocalarımız her zaman üniversitede mühendislik okursanız Anadolu mezunlarına göre mesleki derslerde çok daha önde olma avantajınız var diyorlar.

Ben de uçak bakım okuyorum hocam.
Kendini geliştir özellikle ingilizceye önem ver thy lise mezunu olarakta alıyor tdp olarak diğer firmalar ise önlisans mezunu olunca teknisyen olarak alıyor bazı firmalar lisans mezunu olmanı istiyor.Stajlara önem ver kendinin öne çıkaracak eğitimlere katıl.Çok güzel meslek.

Yeni konular

Geri
Yukarı