Bilgisayar olmasına rağmen PS5 almak mantıklı mı?

PS5 almak şu an PC'niz varsa boş iş. Özel oyun çıkmıyor, çıkan özel oyunların neredeyse hepsi PC'de. Gelmeyen 2-3 tane var. Onları da oynamazsanız çok bir şey kaybetmezsiniz.

CD takasıyla uğraşmazsanız da oyunların fiyatı çok pahalı. PS Plus'ta oyunlar var ama illaki oyun almak isteyeceksiniz.

Tabii 1-2 yıl sonra bu söylediklerim değişir de özel oyun yağmaya başlarsa bilemem ama şu anki haliyle değmez.

Bu arada yani para sizin cebinizden çıkacak, 20 bin üstü bir para vereceksiniz. Sadece PC'de olmayan 3-4 oyun için bu para değer mi orası size kalmış.

Bir de şu Game Pass'e indie oyun dolu diyenler PS Plus'a sürekli gelen dandik oyunlara bakmıyorlar herhalde. Bırakın şu fanboyluğu. Sıktınız artık.

Hayatında sadece 3-4 oyun oynayan insanlar oyun gurmesi kesiliyor başımıza.
Daha mayısta RDR2 geldi, dandik mi? Sen indie oyun oynamaya devam et. Tartışmayı da uzatma hayatında iyi oyun görmemiş insanlar PS gömmeye çalışacak diye gereksiz mesajdan uyarı yiyor herkes 1.5 saattir farklı konularda.

Daha mayısta RDR2 geldi, dandik mi? Sen indie oyun oynamaya devam et. Tartışmayı da uzatma hayatında iyi oyun görmemiş insanlar PS gömmeye çalışacak diye gereksiz mesajdan uyarı yiyor herkes 1.5 saattir farklı konularda.
1716418038770.png

Tabii ki haberim var. Bende PS'de var. Ama bunun yanı sıra ıvır zıvır oyun da geliyor çok. Game Pass'e de bu minvalde oyunlar geliyor ama indie oyun da geliyor doğal olarak. Sürekli yüksek bütçeli oyun gelemez mantıken.

Bir de indie oyun oynamaya devam et demeniz ayrı komik. Indie oyunları küçümsemek nedir yani :D

Her yorumunuza ayrı gülüyorum. Çok teşekkür ederim beni güldürüyorsunuz.

PS'yi böyle savunmaya devam edin, size madalya verirler belki.

Şu anki şartlarda da gerçekten almak mantıksız. Ben de aldım, boş boş duruyor öyle. Düzgün oyun çıkmıyor.

Eki Görüntüle 2202362

Tabii ki haberim var. Bende PS'de var. Ama bunun yanı sıra ıvır zıvır oyun da geliyor çok. Game Pass'e de bu minvalde oyunlar geliyor ama indie oyun da geliyor doğal olarak. Sürekli yüksek bütçeli oyun gelemez mantıken.

Bir de indie oyun oynamaya devam et demeniz ayrı komik. Indie oyunları küçümsemek nedir yani :D

Her yorumunuza ayrı gülüyorum. Çok teşekkür ederim beni güldürüyorsunuz.

PS'yi böyle savunmaya devam edin, size madalya verirler belki.

Şu anki şartlarda gerçekten almak mantıksız. Ben de aldım, boş boş duruyor öyle. Düzgün oyun çıkmıyor.
Şu anki şartlarda almak mantıksız zaten eğer PC varsa, hepsi PC’ye 1-2 yıl içerisinde geliyor. Benim orada XBOX’tan bahsetmemin sebebi arkadaşın konudan alakasız bir şey söylemesi. Ayrıca Game Pass’in %80’inin indie yapımlardan oluşması yanlış bir yorum değil. Siz seviyorsanız oynayın.

İstediğim her oyunu gayet güzel şekilde oynatacak bir bilgisayarım var, tek sıkıntısı depolama. Haziran'da PS5 almayı düşünüyorum ama şöyle bir sorun var, benim oynamak istediğim çoğu oyun PS Plus'ta yok. TLOU Part 2, GoW Ragnarok birkaç örnek. PS Plus oyunlarını da oynarım ama istediklerimin çoğu yok. PC'de çoğu oyunu crack oynarken PS5 alınca oyunlara binlerce TL harcamam gerek, bu da PS5'in kendi fiyatı üstüne her ay binlerce liralık daha masraf demek. Her ne kadar bu kadar masraflı da olsa oynamak istediklerim PS5'te var ve PC de oyun oynarken çok sıkılıyorum, sizce benim için PS5 almak mantıklı mı?

Diskli sürüm alırsan oyunları CD ile 2. el olarak alırsın ve aldığın fiyata geri bitirince satarsın ya da başka oyunlarla takaslaya takaslaya istediklerini bitirene kadar oynarsın. Birçok özel oyun Plus sisteminde de var zaten. 3. partileri de PC'de oynarsın. Alınır yani.

İstediğim her oyunu gayet güzel şekilde oynatacak bir bilgisayarım var, tek sıkıntısı depolama. Haziran'da PS5 almayı düşünüyorum ama şöyle bir sorun var, benim oynamak istediğim çoğu oyun PS Plus'ta yok. TLOU part 2, GoW ragnarok birkaç örnek. PS Plus oyunlarını da oynarım ama istediklerimin çoğu yok. PC'de çoğu oyunu crack oynarken PS5 alınca oyunlara binlerce TL harcamam gerek, bu da PS5'in kendi fiyatı üstüne her ay binlerce liralık daha masraf demek. Her ne kadar bu kadar masraflı da olsa oynamak istediklerim PS5'te var ve PC de oyun oynarken çok sıkılıyorum, sizce benim için PS5 almak mantıklı mı?

Çalışıyorsanız ve işte eve gelip PC'nin başına geçmek zor geliyorsa PS5 alınır. Çünkü alet basit, aç oyna kapat. 0'dan açıp oyuna girmen 1dakkikadan daha az sürüyor. Ne Steam'ın açılmasını bekliyorsun ne de Rockstar, EA gibi firmaların Launcher'larını bekliyorsun.

Çalışıyorsanız ve işte eve gelip PC'nin başına geçmek zor geliyorsa PS5 alınır. Çünkü alet basit, aç oyna kapat. 0'dan açıp oyuna girmen 1dakkikadan daha az sürüyor. Ne Steam'ın açılmasını bekliyorsun ne de Rockstar, EA gibi firmaların Launcher'larını bekliyorsun.
PC'de düzgün bir SSD'niz mi olmadı bilmiyorum ama bilgisayar 10 saniyeden kısa sürede açılıyor. Steam ise en fazla 5 saniyede açılıyor. 20-30 bin TL'ye satılan hazır kasaların hepsinde de SSD var zaten.

Tam olarak bu sebepten ötürü aslında PC varken PS alınır mı sorusu sorulmalı. Lakin bende konu sahibiyle birebir aynı durumdayım ve 2 haftaya PS5 alacağım. Ayağını uzatıp, kaliteli televizyonda, optimizasyonu sıkıntı yaratmayan aman fps düştü mü diye düşündürtmeyen bir sistemle oyun oynama keyfi tamamen farklı bir deneyimdir. Kaldı ki bende tam bu sebeplerden ötürü PS alacağım. En azından deneyimlemek istiyorum artık konsol kullanmamış biri olarak. Yani en azından deneyimlemek istiyorum ve memnun kalacağımı düşünüyorum.

PC yanına PS5 almak gayet mantıklıdır. Bunun 2 sebebi var.

İlki arkadaşların dediği gibi oyunlarınızı rahat bir şekilde oynamaktır. Sırt, bel ağrısı olmayan arkadaşlar PC ile PS arasındaki rahatlık farkını anlamaz ve maalesef ki o şekilde yorum yapar. Kendimden örnek verirsem; skolyozum var bu sebepten masanın başında maks yarım saat dayanabiliyorum. PC kullandığım dönemde masaüstü ne de klavye mouse ile uğraşamıyordum. PlayStation kompakt ve basit bir cihaz çünkü özünde temel amacı oyun oynatmaktır. Bu cihazı alan bunu bilerek alıyor. Eğer PC'de benzer sorunlar yaşıyorsanız PS tarafına geçmeniz çok mantıklı olacaktır.

İkincisi ise PC'de olmayan oyunları ilk günden oynayabilmek. Burda birçok kişi önceki senelerde çıkan oyunları baz alarak yorumda bulunmuş. Artık olay bundan 3-4 sene önce çıkan oyunları oynamak değil, bundan 4-5 sene sonra çıkacak oyunları konu sahibinin nasıl oynayacağıdır. GTA 6'nın ilk etapta sadece konsollara çıkacağını biliyoruz onu ilk günden oynamak istiyorsanız, 2025'den sonra çıkacak özel oyunları ilk günden oynamak istiyorsanız PS5 almak çok doğru olacaktır. Birçok kişi çoğu başyapıtın 2026-2027 civarlarında çıkacağını öngörüyor. PS5 ile bunlara ilk günden Vibe'ı kaçmadan oynarsınız.

Eğer saydıklarım işinize yaramazsa almanıza çok da gerek yok fakat işinize yarayacaksa alın. Oyun fiyatlarını da CD al sat ile halledersiniz. Yeni çıkan oyunlarda zarar miktarınız bir tık daha yüksek olacak olsa da çıkışından bir miktar süre geçmiş olan oyunları bu şekilde zararsız oynarsınız.

Diğer yorumlara pek bakamadım ancak bence hayır, mantıklı değil. The Last of US Part II gibi çok özel oyunlar hariç hepsi PC'ye geldi veya PS4'te var. Diğer oyunlar da PC'ye mutlaka gelecektir. Dualsense hissiyatı çok güzel ama onu PC'de kablolu olarak kullanabilirsiniz (fonksiyonlar bluetooth ile çalışmıyor).

Ama televizyon gibi daha yüksek çözünürlüklü ekranınız varsa avantajı da var çünkü o fiyata 4K oyun açacak bir PC toplamak mümkün değil.

PC'de düzgün bir SSD'niz mi olmadı bilmiyorum ama bilgisayar 10 saniyeden kısa sürede açılıyor. Steam ise en fazla 5 saniyede açılıyor. 20-30 bin TL'ye satılan hazır kasaların hepsinde de SSD var zaten.

Yok aslında demek istediğim şey PlayStation'da sadece dualsensi açtığınızda her şey açılıyor(PS5 ve TV) ve ayağınızı uzatana kadar zaten oyunda oluyorsunuz. PC sahibiyim ve sadece M.2 SSD kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı