Bilgisayar Oyun Oynarken Birkaç Dakika İçinde Çöküyor

GamingKeyboard07

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, kısaca anlatmam gerekirse çıldırmak üzereyim. Kardeşime yaklaşık 4 ay önce masaüstü bir bilgisayar topladık, fakat aldığımızdan beri bilgisayarın sorunları bir türlü bitmedi.

Bilgisayar hangi oyunda olursa olsun bazen 1-2 dakika bazen 10-15 dakika oyun oynandıktan sonra mavi ekran vermeden tamamen kapanıyor. Güvendiğimiz bir bilgisayarcıya götürdük, "Sürücülerini güncelledim, düzeldi" dedi; evde denedik durum hala aynı. Daha sonra yaptığım araştırmalardan aldığımız güç kaynağının pek de kaliteli olmadığı sonucuna ulaştım ve benim bilgisayarımdaki Adata XPG Core Reactor güç kaynağını kardeşimin bilgisayarına taktık. Ben sorunun düzeleceğinden büyük oranda emindim ama bilgisayar yine çöktü.

Bunun üzerine FurMark, Prime95 ve Windows'un kendi içinde bulunan RAM test programıyla testler yaptım ve ne bir sorun çıktı ne de bilgisayar çöktü. Daha sonra acaba monitör biraz eski olduğundan, o mu bir şekilde etkiliyor diye düşündüm fakat aynı monitör Playstation 4'le beraber de kullanıyoruz ve hiç bir sorun ortaya çıkmıyor.

Artık aklıma gelen tek şüpheliler RAM'ler, Anakart veya kasa. Kasa'dan şüphe etme sebebim USB slotlarından biri birkaç ay önce bozuldu, acaba o mu bir sorun çıkartıyor diye düşünüyorum. Anakarttan şüphe etme sebebimde internette yaptığım araştırmalarda bazı kişiler RAM'lerin takılı olduğu slotların hasar görmüş veya zedelenmiş olabileceklerini söylüyorlardı.

Bunları ne yazık ki parça söküp takmadan anlamadığım için kendim deneyemiyorum ve bugün pazar olduğundan bilgisayarcılara da götüremiyorum. Zaten bir süredir götürdüğüm bilgisayarcıdan artık memnun değilim ve yeni bir dükkan arayışına girdim.

En son olarak olay görüntüleyicisine bakmak aklıma geldi ve bir de ne göreyim, liste hata ve uyarı dolu; Yaklaşık 20 tane hata ve uyarı var. Hangisinin önemli olup olmadığını anlayamadığım için buradaki anlayan kişilere danışmaya karar verdim.

Hata ve uyarı numaraları listesi: 41, 154, 29, 6008, 20, 10010, 7030, 7043, 10001, 5003, 98, 10005, 7009, 7023, 225, 10016, 4003, 1014, 51, 140, 153, 129, 50, 130

Ekleme: Bahsetmeyi unutmuşum, format atmayı da denedim; çare olmadı.

Sistem özellikleri:

-Gigabyte Eagle RX 6500 XT
-i3 12100f
-ASUS PRO B660M-P DDR4
-Corsair Vengeance LPX DDR4 3000Mhz
-WD Blue SN570 500GB

Son düzenleme:
PSU değiştirmeseniz net PSU sorunu derim, şu an XPG takılı sanırım, ekran kartını diğer sistemdekiyle değiştirip deneyin, belki kart kısa devreye düşürüyordur.
Aynen, Core Reactor takılı şu anda. Siz sorun ekran kartından olabilir deyince aklıma bir soru takıldı. Ekran kartını daha dün yaklaşık yarım saat boyunca yüke bindirerek FurMark ile test ettim, çökme kapanma gibi birşey yaşanmadı. Sorunun FurMark'da kendini belli etmeyip oyun oynarken belli ediyor olma sebebi ne olabilir?

Aynen, Core Reactor takılı şu anda. Siz sorun ekran kartından olabilir deyince aklıma bir soru takıldı. Ekran kartını daha dün yaklaşık yarım saat boyunca yüke bindirerek FurMark ile test ettim, çökme kapanma gibi bir şey yaşanmadı. Sorunun FurMark'da kendini belli etmeyip oyun oynarken belli ediyor olma sebebi ne olabilir?

Evet olabilir yük testini geçip oyunlarda sorun çıkaran kartlar var, düşük bir ihtimal de olsa denemek lazım, yoksa sonuca varamayız.

Evet olabilir yük testini geçip oyunlarda sorun çıkaran kartlar var, düşük bir ihtimal de olsa denemek lazım, yoksa sonuca varamayız.
Tamamdır, teşekkürler yardımınız için. Müsait olunca deneyip sonuçları paylaşırım.

Sorun çözüldü arkadaşlar, sorun ne ekran kartından ne güç kaynağından ne de başka bir donanımdanmış; satın aldığımdan beri tek ayarı değiştirilmeyen BIOS'un ayarlarında sıkıntı varmış, bugün gittiğim yeni bilgisayarcı BIOS'u fabrika ayarlarına sıfırlayınca sorun düzeldi.

Güncelleme yapıyorum sorun çözülmedi, sadece büyük oranda azaldı. Hala benim bilgisayarımda çökmeyen bölümler diğer bilgisayarda toptan kapanma yaşanıyor, sadece çok daha nadir şekilde. Olmadı tek tek tüm parçaları sıra sıra yenisini alıp deneyeceğim, eğer merak eden olursa sonuçları paylaşırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı